تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

سفر خاتمی به آذربایجان غربی

روزشمار

با خبر شدیم که جناب آقای خاتمی چند روزی به استان آذربایجان غربی سفر کرده است .

سید محمد خاتمی از دوم خرداد 1376 با 20 میلیون رای به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب شده و در 18 خرداد 1380 برای بار دوم با 21 میلیون رای در مقام خود ابقاء شد که چنین انتخاباتی در طول تاریخ ایران بی سابقه و بی نظیر بوده است .

همکنون خاتمی در واپسین ماههای دوران مسئولیت خود قرار دارد و در یک کلام باید گفت که خاتمی خیلی زود پا به عرصه سیاست ایران گذاشت چرا که درک و شعور بسیاری از مردم جامعه در حدی نبود که بتواند در مقابل تغییرات مقاومت نکند و بر خلاف اظهار نظرهای مخالفان خاتمی ، وی فردی متفکر و اندیشمند بوده و سیاست خارجی وی تا حدودی وجهه و اعتبار ایران را در امور و روابط بین الملل بهبود بخشید . با آرزوی توفیق روز افزون برای ریاست محترم جمهوری .

 

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ شهریور ۱۳۸۳
Comments نظرات () لينک دائم

درگذشت استاد شهریار

  

روزشمار

استاد محمد حسین شهریار ( سید محمد حسین بهجت تبریزی ) به سال 1285 هجری شمسی در دیار آذربایجان و روستای خشگناب از بخشهای قره چمن دیده به جهان گشود .

استاد در اوایل به بهجت ملقب بوده است تا این که تفعلی به دیوان حافظ می زند و خواجه لقبش را شهریار تعیین می کند . آثار شهریار به دو زبان ترکی و فارسی سروده شده و
 بهترین مجموعه شعرش دیوان حیدربابا می باشد که به زیان ترکی بوده و در برگیرنده خاطرات دوران کودکی و رسم و رسومات آذربایجان در آن عهد می باشد و کمتر کسی را می توان یافت که با خواندن این مجموعه تحت تاثیر قرار نگیرد و دیدگانش نمناک نشود . معروفترین قطعه استاد :

 

حیدربابا دونیا یالان دونیــــــــــادی

سلیماندان نوحدان قالان دونیادی

اوغول دوغان درده سالان دونیادی

هر کیسیه هرنه وئریب آلیبــــــدی

افلاطوننان بیر قوری آدقالیبــــــدی

 

می باشد که همه مردم ایران اگر هم معنی اش را ندانند حتما تلفظ آنرا حفظ هستند و از آنجایی که معنی فارسی آن به هیچ عنوان بیان کننده احساسات درونی شاعر نمی باشد و وزن شعر را بر هم می زند لذا به خود قطعه با زبان اصلی اش اکتفا کردیم .

استاد اشعار و غزلهای زیادی نیز به زبان فارسی دارد که جملگی از بهترین غزلهای دوران معاصر است که در نوع خود بی نظیرند به طوری که تعدادی از آنها با ارکستر بزرگ گلها اجرا شده و جزو بهترین آثار موسیقایی ایران می باشد که از آن جمله می توان به گلهای رنگارنگ برنامه شماره 210 ب با عنوان " آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا " اشاره کرد که با صدای زنده یاد بنان و آهنگسازی شادروان روح الـ... خالقی خلق شده است .

دیگر اثر معروف استاد شهریار در مورد امیرالمومنین است که سرودن آن حکایتی بس جالب است :

گویا استاد به خواب مولا علی را می بیند و در همان حالت خواب در شور و شعف دیدار علی لب به سخن می گشاید و می گوید :

علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را

که به ما سـوا فــکنـدی همه سایه هما را

و هراسان از خواب بلند می شود و همان لحظه بیت را می نویسد و .....

 

استاد شهریار سرانجام پس از هشتاد و سه سال زندگی شاعرانه پربار و پرافتخار در ۲۷ شهریور ماه ۱۳۶۷ دیده از جهان فروبست و در مقبره الشعرای تبریز که مدفن بسیاری از شعرا و هنرمندان آن دیار است به خاک سپرده شد.

یادش گرامی و راهش پاینده باد .

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٧ شهریور ۱۳۸۳
Comments نظرات () لينک دائم

خاطرات مليجك ۲

تاريخ

بسم الله الرحمن الرحيم

در محرم سنه 1342 هجري قمري بعضي از مورخين و دوستان مدتي بود به حقير اصرار داشتند كه سرگذشت خود را و يك جمله از اطلاعات صحيحه كه از زمان مرحوم ناصرالدين شاه و وضع آن زمان را بنويسم ولي تعلل مي كردم در واقع وقت و دماغ اين كارها را چنان چه حالا هم ندارم نداشتم ، براي اينكه اينطور چيز نوشتنها اولا يك معاش مرتب و خيالات راحت و دماغ كار مي خواهد ، با وضع نوكري و زشت و زيبا ديدن اين كار منافات دارد ، به هر حال تا اين چند روزه كه حضرت خداوندگاري آقاي احتشام السلطنه كه يك نوع لطف مخصوصي به من دارند به طهران تشريف آورده ، در اين خيال بزرگ اصرار فرموده ، خودشان در اين كار اقدامات فرموده ، از آنجا كه يك نوع اخلاص بندگي نسبت به ايشان دارم ، نتوانستم تمرد امر ايشان را بنمايم ، اين است كه شروع به اين امر مي كنم و آنچه در زمان خود ديده ام مي نويسم و آنچه را شنيده ام عين واقعيت خواهد بود ، خبر هم نبوده ، اولا قارئين محترم بدانند هيچ حشو و زوائد و دروغ در اين سرگذشت نيست . مرحوم ناصر الدين شاه نسبت به من آن مرحمتهاي فوق تصور را كه داشتند لازمه نمك شناسي من از او نيست كه تعريف و تمجيدها بنويسم ، ولي خداوند را شاهد مي گيرم هيچ اغراق ننويسم ، چون خيلي از اشخاص چه در زمان خود ناصرالدين شاه و چه بعد احوالاتي از او نوشته اند بعضي ها را من ديده و خوانده ام ولي به خداي متعال اغلبش دروغ و غرض راني كرده اند هيچ بيان واقع نيست .

چنانچه از اجزاي مرحوم ناصرالدين شاه كه هيچ در امورات سياسي جزو محام شاهي نبوده و خارج بودند ، امروز به دروغ خودشان را داخل و از قول ناصرالدين شاه بياناتي مي كنند ، اغلبش هم شده است كه روبروي من مطالب را مي گويند و هيچ خجالت هم نمي كشند . مثلا مطلبي كه ميان من و ناصر الدين شاه اتفاق افتاده است ، آنها مي گفتند كه ناصرالدين شاه به ما همچه گفت ، شب و روز پيش ناصر الدين شاه توي اندرون و بيروني بودم ، آنها در جلوي من از اندرون ناصرالدين شاه صحبت مي  دارند در صورتيكه در بيرون هم چندان محرميت نداشتند. بدين جهت خودشان را مي بندند كه ما در آن زمان اهميت داشته ايم ، همين طور هم بعضي ها كه احوالات نوشته اند فقط غرض راني كرده اند ولي من به خاطر افاضه اين را خاطر جمع قول شرف مي دهم كه هيچ قرض راني نكرده و صحيح اين واقعه را بنويسم اين است كه براي اطلاع آقايان اين مختصر را عرض كردم اينها مقدمه بود .

من در سنه 1295 در شب 21 ماه رمضان در طهران محله عباس آباد متولد شدم ، در سن 48 سالي شروع به نوشتن اين كتاب شد آنچه پيش آمده بايد بنويسم چه از خود ناصرالدين و چه از اشخاصي كه گفته اند ، بدون ترديبد صحيح و عين واقعيت است . باري من پسر ميرزا محمد خان ملقب به امين الخاقان هستم . امين الخاقان برادر زبيده خانم امينه اقدس بود كه يكي از زوجات ناصرالدين شاه ، خيلي متشخص و طرف ميل شاه بود . نه از حيث جمال ، امين اقدس امين شاه بود . جواهر آلات و يك مقداري نقدينه و خوراك شاه  به دست او بود و بسيار زن امين و دوستي بود و مال شاه را خوب جمع آوري و ضبط و ربط مي كرد از اين حيث بيشتر طرف تقرب و التفات بود . اصلا گروسي بود و در اوايل دولت فلان ( امير كبير ) كه حكومت كردستان گروس با فرها ميرزا معتمدالدوله بوده است ، ناصرالدين شاه از او خدمه خواسته بوده است . او امين اقدس را از گروس براي ناصر الدين شاه مي فرستد . بعد از يك سال شاه امينه اقدس را صيغه مي فرمايد . چوش خوش خدمت و مواظب شاه بود از آن زمان طرف التفات واقع مي شود .

در مورد لقب من اين كه يكروز يكي از غلامبچه ها گنجشك از يك لانه در مي آورد . امين الخاقان مواظب بوده است . عصر كه شاه به حرم مي آيد امين الخاقان خدمت محوله را به عرض مي رساند ، اسم گنجشك از خاطرش رفته بود ، چون كه گروسي ها به گنجشك مليجك مي گفتند ، مليجك همچو به عرض مي رساند كه مليجكها را فلاني از لانه اش در آورده است . چون امين خاقان كلمه مليجكها را به يك طرز خوش و يك لحجه اي مي گويد كه اسباب تفرج خاطر شاه مي شود از همان تاريخ شاه هميشه به امين الخاقان مليجك مي فرمايد اين يك لقب خانوادگي از براي ما شده چنان كه من هم به همين لقب مفتخر شدم و ادامه ماجرا در روزهاي آينده .

برگرفته از شاه ذوالقرنين و خاطرات مليجك

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٤:٠٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸۳
Comments نظرات () لينک دائم

تاسیس بانک ملی

تقویم تاریخ

امروز هفتاد و ششمین سالروز تاسیس بانک ملی است .

تاسیس بانک ملی برای نخستین بار در سال 1285 شمسی و  ده سال قبل از تاسیس بانک شاهی در ایران توسط یکی از صرافان بزرگ تهران به مظفرالدین شاه پیشنهاد شد که به دلیل دخالتهای بیگانگان و عوامل خارجی این امر محقق نشد و سرانجام منجر به تاسیس بانک شاهی در ایران شد .

در روز 23 آبان 1285 میرزا ابوالقاسم ناصرالملک وزیر مالیه وقت مظفرالدین شاه در مجلس شورای ملی حاضر شد و از اوضاع نابسامان مالی کشور خبرداد و پیشنهاد داد که دولت برای رفع این مشکل مبلغی از کشورهای اروپایی وام دریافت کند که با مخالفت شدید نمایندگان مواجه شد . نمایندگان پس از شور و پیگیری در روز 9 آذر ماه همان سال با تأسیس بانکی که بتواند برای کشور سود داشته و با سپرده های مردم به نفع کشور و مردم کارکند موافقت کردند.

به دلیل بروز نابسامانیهایی در کشور و انعقاد قرارداد 1907 و آغاز جنگ جهانی اول و اشغال کشور به دست بیگانگان تمامی برنامه ها و کوششها را برای تاسیس بانک نقش بر آب شد .

پس از سقوط سلسله قاجاریه و به قدرت رسیدن رضا شاه ، تاسیس بانک ملی دوباره در دستور کار قرار گرفت و سرانجام قانون تاسیس بانک ملی ایران در جلسه مورخ 14 اردیبهشت 1306 به تصویب مجلس رسید و اساسنامه بانک در 14 تیر ماه 1307 مورد تصویب کمیسیون مالیه مجلس قرار گرفت و در روز سه شنبه20 شهریور 1307 به دست رضاشاه گشایش یافت .

اولین حساب بانکی نیز به شماره یک ( 1 ) به نام رضاشاه پهلوی افتتاح شد و بدین ترتیب بانک ملی رسما کار خود را آغاز کرد .

در تاریخ 22 اسفند ماه 1310 حق نشر اسکناس از تصویب مجلس شورای ملی گذشت و رسماً به مدت 10 سال به بانک ملی ایران اعطا شد و در فروردین ماه 1311 نخستین اسکناس بانک ملی ایران انتشار یافت . 

تعداد کارکنان بانک در روز افتتاح اعم از ایرانی و خارجی از 27 نفر تجاوز نمی‏کرد در حال حاضر تعداد کارکنان بانک ملی ایران بالغ بر 45 هزار نفر می باشد .

 

منابع :

ماهنامه بانک ملی ویژه هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس بانک ملی ایران

سایت اینترنتی بانک ملی www.bmi.ir

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٠ شهریور ۱۳۸۳
Comments نظرات () لينک دائم