تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

درگذشت یاسر عرفات

روزنوشت

خبرگزاری فارس :

 " به گزارش خبرگزاری فرانسه از رام الله،"صائب عریقات" امروز رسما اعلام کرد یاسر عرفات در گذشته است. در پی اعلام خبر مرگ عرفات،خودروی مخصوص حمل جسد وی اندکی بعد از ساعت 6 و 15 دقیقه بامداد امروز پنجشنبه به وقت محلی وارد محوطه بیمارستان نظامیپرسی در حومه پاریس شد.به گزارش این خبرگزاری از زمان اعلام خبر
مرگ عرفات، نیروهای پلیس در اطراف بیمارستان پرسی مستقر شده‌اند و "ژاک شیراک" رئیس
جمهوری فرانسه نیز قرار است به این بیمارستان برود.عرفات از 29 اکتبر تاکنون در این بیمارستان بستری بوده است . "

بنا به گزارش خبرگزاری ها ، یاسر عرفات رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین که احتمال می رود به دست اسرائیل مسموم شده ، درگذشته است . در پی در گذشت رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین ، هیات دولت ایران نیز در بیانیه ای ضمن ابراز تاسف ، درگذشت وی را تسلیت گفت .

یاسر عرفات که نام اصلی وی محمد عبدالرحمن عبدالرئوف عرفات القدوه الحسینی می باشد در ماه اوت 1929 در قاهره متولد شد . در سن 17 سالگی به دسته مبارزان فلسطینی ملحق شده و درجنگهای میان اعراب و یهودیان شرکت کرد . عرفات که به شدت از پیروزی اسرائیل غمگین شده بود به دانشگاه قاهره بازگشت و در رشته مهندسی عمران تحصیل کرد و بیش از پیش در محافل سیاسی فلسطینی فعال شد.

در سال 1958 سازمان الفتح را تاسیس کرده و در سال 1964 به یک مبارز فعال تبدیل شد و در سال 1969 ، دو سال پس از شکست اعراب در جنگ شش روزه به ریاست سازمان آزادیبخش فلسطین انتخاب شد و در30 اوت 1982 از مرگ و سوء قصد یک تک تیرانداز اسرائیلی جان سالم بدر برد.در سال 1993 به اتفاق "اسحاق رابین" نخست وزیر وقت اسرائیل و "شیمون پرز" وزیر امور خارجه وقت اسرائیل ، ‌موافقت نامه‌های اسلو را درباره خودمختاری فلسطینیان در کاخ سفید امضا کرده و بدین خاطر برنده جایزه صلح نوبل در سال 1994 شد . ژوئیه 1994 عرفات پیروزمندانه به سرزمین‌های فلسطینی بازگشت و در سال 1996 به ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین انتخاب شد.

با اینکه شارون نخست وزیر اسرائیل وی را تحریم و بوش رئیس جمهور آمریکا نیز مرگ سیاسی وی را اعلام کرده بود عرفات تا زمانیکه وضع جسمانی‌اش به وخامت گرایید آنها را همچنان به چالش می‌طلبید.

او نتوانست به آرزویش برای کشته شدن در راه فلسطین و رویایش برای نمازگزاردن در بیت‌المقدس جامعه عمل بپوشاند.

 

منبع : خبرگزاری پارس ( با تلخیص و تخلص )

عکس : ؟

 

 

 

 

 

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٧:٥۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸۳
Comments نظرات () لينک دائم

تخریب دیوار برلین

روزشمار

باپایان گرفتن جنگ جهانى دوم ، نیروهاى متفقین آلمان را به چهار قسمت تقسیم می کنند و در این بین برلین پایتخت آلمان نیز به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده و برای جلوگیری از مهاجرت گسترده مردم از شرق برلین به
غرب، رهبران دو کشور اتحاد جماهیر شوروی و آلمان شرقی ( نیکیتا خروشچف و اریک هونکر ) در مسکو تصمیم به ایجاد دیوار حائلی به دور قسمت غربی برلین می کنند و در نیمه های شب 12 آگوست 1961 نیروهای آلمان شرقی حدود 30 مایل از مرزهای مشترک را با سیمهای خاردار مسدود کرده و بعد از 3 روز یعنی در 15 آگوست همان سال ، شروع به ساخت دیوار می کنند .

ساخت دیوار حائل تحت تدابیر شدید امنیتی و ماموران مسلسل به دست برای جلوگیری از اخلال در کار ساخت آن آغاز شده و تا پایان همان سال ، گسترش چشمگیری می یابد و سیمهای خاردار بسیاری نصب شده و به جریان الکتریکی قوی متصل می شوند . بر روی دیوار نیز سیمای فراوانی کارگذاشته شده و برجکهای مراقبت فراوانی برای کنترل اوضاع ساخته ایجاد می گردد .

دیوار برلین ، به طول کلی 155 کیلومتر و ارتفاع سه و نیم متر ، که 45 کیلو متر آن از وسط شهر می گذشت و مدت ۲۸ سال ساکنان شرق و غرب این شهر بزرگ را از هم جدا کرده بود سرانجام 15 سال پیش در چنین روزی به دست مردم خشمگین آلمان تخریب شد . دیواری که هر ساله بر تعداد قربانیان خود که قصد عبور به سمت غربی آن را داشتند می افزود .

همکنون قسمتی از دیوار برلین و برجک مراقبت بین مرز مشترک دو آلمان که دست نخورده باقی مانده ، تبدیل به موزه ای شده است و هزار و پنجاه عدد صلیب نیز به منظور بزرگداشت افرادی که بین سالهای 1961 تا 1989 هنگام عبور از دیوار کشته شده اند ، نصب شده و جهانگردان بسیاری را به سوی خود می کشد . تکه های دیوار برلین اکنون در خانه های مردم آلمان به عنوان یادگار نگه داشته می شود و سمبل مقاومت ، پایداری ، اتحاد و نشانه فروپاشی نظامهای کمونیستی برای آنان است .

عکس : خبرگزاری پارس

 

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٥:٥٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آبان ۱۳۸۳
Comments نظرات () لينک دائم

تولد رضا پهلوی دوم

روزشمار

پس از فراز و نشیب های فراوان در زندگی شاه جوان ایران و ازدواج نا موفق وی با فوزیه به دلیل
سیاستهای دربار ایران و ملک فاروق پادشاه مصر ( برادر فوزیه ) و همچنین ازدواج وی با ثریا اسفندیاری و توطئه اشرف در عقیم کردن ثریا باعث شد که شاه با فره دیبا ازدواج کند که ثمره این ازدواج تولد اولین فرزند پسر شاه در 9 آبانماه 1339 بود .

پس از چندی نام رضا بر او نهاده شده  و در جشن تاجگذاری و هفتمین سال تولدش رسما به عنوان ولیعهد ایران انتخاب می شود . در هشتمین سال زندگی اش اولین وظیفه دولتی به او محول شده و  ریاست عالیه خانه های فرهنگ روستایی را بر عهده می گیرد . از آنجایی که به پرواز و خلبانی علاقه داشته است در سن سیزده سالگی موفق می شود که به تنهایی با هواپیمایی که خود هدایت آن را بر عهده داشت پرواز نماید .

با گذشت زمان و بلوغ فکری وی ، وظایف سنگین دیگری نیز به او محول می شود به طوری که با دعوت انور سادات رئیس جمهور مصر در مراسم افتتاح کانال سوئز شرکت کرده و بر تجارب سیاسی خود در عرصه بین الملل می افزاید . تا اینکه در 26 دیماه 1357 خاک ایران را همراه با اعضای خانواده اش ترک می کند . بعد از پیروزی انقلاب ، فشار های سیاسی جمهوری اسلامی برای بازگرداندن شاه و خانواده اش به ایران و محاکمه آنان افزایش یافته و موجب دربدری آنان می شود . بطوری که حتی رئیس دولت وقت ایلات متحده آمریکا ( جیمی کارتر ) حاضر به اسکان و حتی درمان شاه نمی شود و در این بین تنها انور سادات آنان را پذیرفته و تا آخرین روز زندگی شاه کاخ سلطنتی خود را در اختیار آنان قرار می دهد .

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٩ آبان ۱۳۸۳
Comments نظرات () لينک دائم