تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

خاکسپاری پاپ

روزنوشت

امروز طی مراسمی باشکوه پاپ ژان پل دوم با حضور مقامات سیاسی جهان به خاک سپرده شد .

 

ازمقامات سیاسی سرشناس این مراسم می توان به سید محمد خاتمی رئیس جمهور ایران ، ژاک شیراک رئیس جمهور فرانسه ، تونی بلر نخست وزیر انگلستان ، حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان و جرج بوش پسر و جرج بوش پدر همراه با رئیس جمهور اسبق آمریکا ، بیل کلینتون اشاره کرد .

 

 

 

 

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٤
Comments نظرات () لينک دائم

درگذست پاپ

روزنوشت

" پاپ رهبر کاتولیکهای جهان درگذشت "

 

به گزارش رسمی خبر گزاری ها ‌" پاپ ژان پل دوم ( کارول یوزف وویتیلا )، رهبر کاتولیک های جهان و یکی از بزرگترین رهبران معنوی جهان معاصرو برجسته ترین حامی صلح و آرامش در میان
 ملل جهان در گذشت. واتیکان، مقر رهبری کاتولیک های جهان در ساعات ابتدایی صبح امروز طی اطلاعیه کوتاهی خبر درگذشت پاپ ژان
پل دوم را اعلام کرد. روحانی لهستانی الاصل که یکی از طولانی ترین دوره های رهبریکلیسای کاتولیک را به نام خود ثبت کرده در حالی درگذشت که از مدت ها پیش به نارساییقلبی و کلیوی مبتلا بود. وی سرانجام نیمه شب گذشته پس از مدت ها بیماری در اثرنارسایی قلبی درگذشت. درگذشت این روحانی بزرگ نه تنها جهان مسیحیت را در غم و اندوهفروبرد بلکه در میان سایر ادیان و مذاهب نیز با سوگ و تاسف همراه بوده است  " .

کارول یوزف وویتیلا در سال 1920 میلادی در نزدیکی شهر کراکو در لهستان به دنیا آمد.  وی دومین فرزند یک افسر بازنشسته ارتش و کاتولیکی مؤمن بود که در آن زمان بهشغل خیاطی اشتغال داشت.

دوران کودکی کارول در زادگاهش سپری شد و در سال1938، وی پس از خاتمه دوره دبیرستان در رشته ادبیات و فلسفه دانشگاه یاگیلونیان درشهر کراکو ثبت نام کرد . با هجوم ارتش آلمان نازی به لهستان و اشغال آن کشور درسال 1939، کارول وویتیلا همزمان با ادامه تحصیل در یکی از معادن سنگ در لهستان بهکار پرداخت .

پدر کارول در سال 1941 درگذشت و قبل از مرگ از پسرش خواست به رؤیایپدر جامه عمل بپوشاند و به کسوت کشیشی در آید.  چند ماه بعد، کارول وویتیلا دررشته الهیات دانشگاه ثبت نام کرد و همزمان به تحصیل در یکی از مدارس دینی پرداخت کهبه شکلی مخفیانه همچنان فعالیت داشت . در سال 1946 به مقام کشیشی رسید و سه سالبعد کار خود را به عنوان دستیار کشیش کلیسایی در کراکو آغاز کرد درسال 1958، کارول ویتیلا به مقام دستیار اسقف کراکو انتخاب شد و با مرگ سراسقفکراکو در سال 1962 به جانشینی وی رسید و در سال 1978 به عنوان رهبر کاتولیکهای جهان انتخاب شد . از جمله مهمترین حوادث دوران زندگی پاپ ژان پل دوم، سوء قصد به وی در ماه مه سال1981بود که در آن، مرد ترک تباری به نام محمد علی آقجا هنگام شرکت پاپ در مراسمدینی در میدان سن پیتر رم وی را هدف شلیک گلوله قرار داد و از ناحیه شکم و دست زخمیکرد.

نخستین مورد از مشکلات جسمی پاپ از اوایل دهه 1990 و با تشخیص ابتلای به بیماری پارکینسون بروز کرد . در ماه فوریه سال 2005، پاپ به علت دشواری تنفسی ناشی از ابتلا به آنفولانزا به بیمارستان انتقال یافت و دو هفته بعد، تحت عمل جراحیقرار گرفت و پزشکان برای کمک به تنفس پاپ، شکافی در گلوی وی ایجاد کردند.

پاپبرای نخستین بار در طول 26 سال رهبری کلیسای کاتولیک، به دلیل بیماری نتوانست درمراسم عید پاک سال 2005 شرکت کند و تصویر وی در حالی که در پنجره اقامتگاه خود ظاهرشد اما نتوانست دعای کوتاهی نیز ادا کند ، بسیاری از حاضران را به رقت آورد.

و سرانجام در شنبه شب دوم آوریل، کارول یوزف وویتیلا، پاپ ژان پل دوم، کوتاه مدتیقبل از رسیدن به سن 85 سالگی و پس از بیش از 26 سال رهبری کلیسای کاتولیک، در رمدرگذشت.

 

نوشته : مهران قاسمی

منبع : خبرگزاری آفتاب

لینک صفحه خبر

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٤
Comments نظرات () لينک دائم

دشمنی شاه عباس با دزدان و دروغگویان

 

تاریخ

 

شاه عباس اول با دزدان و دروغ گویان سخت دشمن بود و کمتر به آنان رحم می کرد .

در آغاز پادشاهی او به دلیل
جنگهای داخلی و آشفتگی هایی که در زمان سطنت پدرش در گوشه و کنار ایران به وجود آمده بود ، راهزنی و دزدی در کشور رواج کامل داشت . شاه عباس از زمان آغاز پادشاهی در صدد برقراری امنیت و برانداختن دزدی و راهزنی بود و از هیچ عملی در این رابطه کوتاهی نمی کرد و توانست با تدبیر و سیاست در اندک مدتی چنان آرامشی را در کشور ایجاد کند که در تمام کشورهای معاصر وی بی نظیر بود .

مثلا شاه مسئولیت و حفظ امنیت ولایات را بر عهده حاکم آن گذاشته و مقرر کرده بود که اگر در آن قسمت اموال تجار و کاروانیان سرقت شود ، بایستی مردم آن شهر از عهده غرامت بر آیند و چنین شد که دزدان ، گرفتار و از میان برداشته شدند .

شاه عباس دزدان را بی هیچگونه ترحم و به طرق مختلف می کشت . بعضی را سر می بریدند و بعضی دیگر را از فراز منار شهر به زیر می افکندند و گاه نیز در تنور می سوزاندند و یا اینکه بر سیخ کشیده و در آتش کباب می ساختند . راهزنان را هم اغلب در کنار راهها تا نیمه بدن در خاک کرده و بقیه را گچ می گرفتند تا مایه عبرت دیگران شود .

درباره گچ گرفتن راهزنان در کنار جاده های کاروان رو " پییترو دلاواله " در سفرنامه اش می نویسد :

" .... یکی از روزهای که از شهر لار بیرون رفته بودم چیز عجیبی در شاهراه کاروان رو دیدم که شایسته نقل است . در محلی دور تر از خانه های شهر ، در کنار جاده ، چندین برج ، کمی کوتاهتر از قد انسان دیدم که پایه های سنگی داشت و بسیار شبیه به برجهایی بود که برای تعیین حدود اراضی می ساختند بود و بعد از تحقیق معلوم شد که در هر یک از آنها راهزنی را تا کمر در خاک کرده و باقی بدنش را گچ گرفته اند و این مجازات درباره راهزنان متداول است .

شاه عباس از دروغگویان نیز بسیار متنفر بود و از زمان آغاز پادشاهی به درباریان و نزدیکان اخطار کرده بود که اگر به او دروغ گویند به سختی مجازات خواهند شدو از آن پس چون کسی به او دروغ گفت و دروغگوئیش مسلم شد ، بی درنگ زبانش را بریدند ........... " .

 

منبع ( با تلخیص و تخلص ) : زندگانی شاه عباس اول تالیف نصرالله فلسفی

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱:۱٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٥ فروردین ۱۳۸٤
Comments نظرات () لينک دائم