تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

پنجاه و دومین سالگرد کودتای ۲۸ مرداد

روزشمار 

نويسنده : امیررضااکبری : ٦:٤٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لينک دائم

بی مقدمه

با سلام

دوستان عزيز همان طوري كه مشاهده مي كنيد به دليل فيلتر شدن سايت sharemation ، توسط شركت محترم مخابرات ايران امكان گذاشتن عكس و به نمايش در آمدن لوگو و عكس هاي مطالب گذشته وجود ندارد . بدين وسيله به اطلاع دوستان مي رساند ، تا اطلاع ثانوي و گرفتن وب هاست اختصاصي امكان آپديت وجود ندارد . تا رفع مشكلات ايجاد شده خدانگهدار.

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٦:٢٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لينک دائم

تاریخی یکساله شد

روزشمار

 

 

امروز مقارن با سه مناسبت مهم است .

اول سالروز امضای فرمان مشروطیت ، دوم سالروز درگذشت بانوی گرانقدر و هنرمند موسیقی ملی ایران قمرالملوک وزیری و سوم ، یک سالگی وبلاگ تاریخی .

 

امروز نود و نهمین سالروز امضای فرمان مشروطیت است .

نود و نه سال پیش در چنین روزی مقارن با 14 مرداد ماه 1285 هجری شمسی ، مظفرالدین شاه قاجار فرمان مشروطیت را در کاخ صاحبقرانیه امضاء کرد و دو روز بعد در پی اعتراض مشروطه خواهان دستخط دیگری صادر و مشروطه را مشروطه مشروعه اعلام نمود .

 

مناسبت دوم درگذشت قمرالملوک وزیری اولین خواننده  زن در رادیو و موسیقی ملی ایران است .

قمر به سال 1284 در تاکستان به دنیا آمد و آموزش موسیقی را نزد معلم گمنامی آغاز نموده و سپس از محضر استاد مرتضی خوان نی داوود کسب فیض کرد . آغاز فعالیت و اوج هنر قمر مقارن با سقوط قاجاریه و روی کار آمدن رضا خان بود و قمر نیز تحت تاثیر مسائل سیاسی روز در رابطه با دستگیری و قتل جمهوری از جمله  میرزا زاده عشقی شاعر معاصر و کلنل محمد تقی خان پسیان و غیره قرار گرفته و اقدام به اجرای تصانیف حماسی با کلام عارف قزوینی از جمله مارش جمهوری و تصنیف ارزشمند مرغ سحر با شعر ملک الشعراء بهار نمود که بعدها صفحات آن به دستور دولت وقت ایران جمع آوری و نابود شد . حتی نوارهای با ارزشی را که با صدای قمر و نوازندگان و استادان زمان در رادیو ضبط شده بود با همکاری رئیس وقت شورای موسیقی رادیو و چند نفر از خوانندگان تازه به دوران رسیده پاک و هیچ اثری از آن آثار غنی و ارزشمند برجای نماند .

صدای زیبای قمر در پی سکته ناقص قلبی از بین رفت و از آن همه ثروتی که دردست داشت چیزی برجای نماند چرا که تمامی آن را در راه رضای خدا به مستمندان و مراکز امور خیریه بخشیده بود به طوری که خانه محقر وی را نیز در یکی از محله های قدیمی تهران با همکاری هنرمندان و دوستداران قمر خریداری و در اختیارش گذاشته بودند و مختصر مقرری ماهیانه ای را نیز با موافقت مجلس و شورای موسیقی رادیو به وی پرداخت می کردند تا اینکه سکته دوم از راه رسید و در چهاردهم مرداد ماه 1338 در سن 54 سالگی ، بی نام و نشان به دیاری باقی اش فرستاد . روحش شاد و راهش پر رهرو باد .

 

مناسبت سوم اولین سالگرد راه اندازی وبلاگ تاریخی است .

وبلاگ مزبور با هدف ارائه مطالب تاریخی سیاسی جهان و تاریخ علم و مسائل سیاسی روز جامعه با لوگوی بالا طراحی و اولین مطلب آن با عنوان فرمان مشروطیت در ساعت چهارده و سی و هشت دقیقه آپ دیت شد . مطالب وبلاگ در سه زمینه تاریخ ، روز شمار و روز نوشت ارائه می گردد که زمینه تاریخ به منظور نوشتن مطالب تاریخی ، روز شمار مربوط به سالروز مناسبتهای مختلف و روز نوشت به مطالب روز جامعه اختصاص دارد .

از اقدامات انجام شده در زمینه طرح وبلاگ می توان به تعویض قالب و لوگوی وبلاگ اشاره کرد که تا حدودی زیبایی وبلاگ را بهبود بخشیده است . اضافه کردن کانتر جهت نشان دادن تعداد بازدید کنندگان وبلاگ از اقدامات دیگریست که تاثیر به سزایی در انگیزه اینجانب جهت نوشتن مطالب جالب تاریخی با وجود مشغله کاری فراوان ، داشته است . تهیه مطالب فراوان و عکس های بسیار جالب تاریخی و خرید کتاب اول و دوم تاریخ قرن بیستم از موسسه انتشارات ایران توسط پدرم و اهدای آن به اینجانب از اقدامات دیگر در این زمینه است که به تدریج و به یاری خدا از مطالب آن استفاده خواهد شد .

نظرات و پیشنهادات سازنده شما دوستان موجب مسرت و شادی این اینجانب بوده و در بهبود کیفیت وبلاگ موثر است .  امید است با کمک شما عزیزان وبلاگ تاریخی دوام هر چه بیشتری یابد و به ورطه فراموشی سپرده نشود .

نويسنده : امیررضااکبری : ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لينک دائم

شاه رفت

روزنوشت

چند روز پیش خاتمی در پرسش خبرنگاری که پرسیده بود دوست دارید موقع رفتن شما تیر اول روزنامه ها چه باشد ؟ و ایشان گفتند بنویسید شاه رفت .

و به این ترتیب امروز آخرین روز ریاست جمهوری خاتمی بود . خاتمی شاید تنها رئیس جمهوری باشد که در دو دوره متوالی توانست با رکوردی بی سابقه از سایر کاندیداها پیشی بگیرد و در دوره اول با بیست میلیون رای و در دوره دوم با بیست و دو میلیون عدد رای قاطع ملت به عنوان رئیس جمهور کشورمان انتخاب شود این یعنی رضایت مردم از عملکرد رئیس جمهور در دوره اول و من شخصا اعتقاد دارم اگر خاتمی بار دیگر نیز کاندیدا شود به طور قطع با اکثریت آرا برای بار سوم انتخاب می شود .

 

خاتمی امروز در آخرین روز مسئولیت خود به بررسی عملکرد دولت خود طی چهار سال گذشته پرداخت و دست آوردهای دولتش را چنین گزارش داد که به بخش هایی از آن اشاره می کنیم :

 

اجراى دقیق یکسان سازى نرخ ارز ، ایجاد و تقویت حساب ذخیره ارزى ، کنترل برنامه ریزى شده نرخ تورم ،  رسیدن به خودکفایى در گندم ، گسترش تسهیلات جهت سرمایه گذارى ،  پرهیز از استقراض از بانک مرکزى ، تدوین و تصویب نظام تأمین اجتماعى ، پرداخت مستمرى به نیازمندان فاقد توان کار ، فراهم آوردن امکان حضور بیشتر در بازارها و عرصه هاى جهانى ، اعطاى جوایز صادراتى و جبران خسارت ارزى صادرکنندگان ، لغو مقررات پیمان سپارى ارزى ، گسترش بازار بورس ، تنظیم و اجراى قوانین بنیادى و در رابطه با مسئله جمعیتی می توان به توسعه برنامه هاى  بهداشتى و تثبیت نرخ رشد جمعیت به میزان متوسط سالانه 6/1  درصداشاره کرد .

در رابطه با رفاه اجتماعی می توان گفت که رفاه اجتماعى و توزیع درآمد در چهار سال اول برنامه سوم، به دلیل بالا رفتن درآمد سرانه و بهبود نسبى توزیع درآمد، به طور متوسط سالانه ۶درصد رشد داشته است و ....

 

خاتمی در آخر سخنانش در مجلس اضافه کرد :

" من در شرایطى مسؤولیت را به دولت بعد تحویل مى دهم که در سیاست خارجى ، ایران دچار مشکل اساسى نیست و بحران هاى مهمى چون انرژى هسته اى تاکنون به خوبى مدیریت شده است . مدیریت شرایط بحرانى منطقه اى و جهانى در جهت مصالح کشور نه تنها مخاطراتو تهدیدهاى فراوان از دامان ایران دور کرد بلکه هزینه تولید اقتصادى و ایجاد فرصتهاى جدید توسعه را نیز براى کشور پایین آورد  .مطمئناً روابط بسیار خوب ما باهمسایگان و روابط بهبود یافته ما با جهان، ضریب امنیت ملى ما را ارتقاء داده است. اینکه ایران توانست از یک کشور آسیب پذیر به یک بازیگر مؤثر و فعال در منطقه و جهانبرسد فرصتى مهم براى توسعه ملى است. امیدواریم این فرصت از سوى دولت آینده پاسداشته شود . فرصت را مغتنم مى شمارم و از ملت عزیز ایران به خاطر همه محبت هاى بىشائبه و از همه نخبگان و از همه گروه هاى اجتماعى و نهادهاى مدنى به خاطرالطاف فراوان ، صمیمانه تشکر و خداحافظى مى کنم و از قصورهاى خویش در برابر بزرگىآنان حلالیت مى طلبم"  .

خاتمی در آخر سخنانش شعری و به سخنانش پایان بخشید که صدای دست زدن بسیاری از نمایندگان صحن مجلس را پر کرد . در این بین عده قلیلی از مجلسیان نیز صلوات فرستادند که صدای کف زدن همراه با تشویق های نمایندگان با یکدیگر همراه شد و فضای جالبی را به وجود  آورد ........


هر که مــا را یــاد کــرد ایــزد مـر او را یـار باد

هر که ما را خـوار کــرد از عمر برخــوردار باد

هر که اندر راه ما خواری فکنــــد از دشمنی

هر گلی کز باغ وصلش بشکفد بی خوار باد

 

 

عکس : روزنامه ایران

نويسنده : امیررضااکبری : ٩:٤٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لينک دائم