تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

عکاسی در دوران قاجار

تاریخ

 قسمت اول

پیدایش عکاسی و روش های گوناگون عکاسی در ایران با اختلاف حدود سه سال از آغاز آن در جهان روی داد و اولین عکسها به روش داگرئوتیپ در اواسط دوره محمد شاه قاجار و حدود سال 1260 هجری قمری در کاخ سلطنتی تهران و از درباریان تهیه شد .

 

ناصرالدین میرزا ولیعهد سیزده ساله محمد شاه قاجار در شمار اولین افراد از خانواده سلطنتی بود که تصویر او بر صفحه داگرئوتیپ ثبت شده است .  این موضوع بعدها نیز دنبال شد و شیفتگی بیش از حد ناصرالدین شاه را به دنبال داشت . از دیگر انگیزه های او برای پرداختن به عکاسی ، دیدن آثار کسانی بود که در سالهای آغاز سلطنت وی در هیئت های سیاسی و نظامی و یا افرادی که توسط دولت ایران به استخدام درآمده بودند ، به عکاسی می پرداختند که از آن جمله می توان به لوئیجی پشه ، فوکتی و لوئیجی مونتابونه اشاره نمود .

 

با ورود کارلهیان عکاس فرانسوی به ایران در سال 1275 هجری قمری ، آرزوی دیرینه شاه برای عکاسی جامه عمل می پوشد و شاه یکی از ساختمان های کاخ سلطنتی را به عکاسخانه اختصاص می دهد و اینگونه بنای « عکاسخانه مبارکه همایونی » گذاشته می شود که در مجموعه آلبومهای کاخ گلستان فراوان آمده است . به گمان نزدیک به یقین ناصرالدین شاه عکاسی را بدون واسطه یا با واسطه ، نزد کارلهیان فرانسوی آموخته است ولی به دلیل احترام فوق العاده ای که ایرانیان و بخصوص افراد نزدیک به شاه ، در مورد « کمال ذاتی شاه » برای وی قائل بوده اند ، حرفی به میان نیامده است و بخش زیادی از عکسهای او را تک چهره ها و یا عکسهای جمعی تشکیل می دهد که وی در سالهای طولانی که به کار عکاسی مبادرت می کرده ، از خود و زنان حرمسرا در حالتهای گوناگون و گاه بسیار خصوصی تهیه کرده است . از جمله عکسها و نوشته هایی که مربوط به پرتره های ( عکسی شخص از چهره خود تهیه کرده باشد ) وی می شود می توان به عکس مقابل از آلبوم 133 که شاه سیم دکلانشور دوربین را در دست گرفته و در زیرش چنین نوشته :

 « این عکس خودم را خودم در اندرون انداختم 1282 هـ . ق » اشاره کرد .

 

 منبع : ناصرالدین ، شاه عکاس نوشته محمد رضا طهماسب پور

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لينک دائم

متفقین در تهران

روزشمار

 

 

 

 

 

 

در چنین روزی سران متفقین در آذر1322 در تهران جمع ‌شدند و محمد رضا شاه توانست هرکدام از آنان را به مدت چند دقیقه ملاقات‌کند. روزولت در صندلی چرخدار در پارک اتابک اقامت ‌داشت و استالین نیز در همان پارک محافظت ‌می‌شد و چرچیل در سفارت انگلیس هفتاد‌سالگی‌ خود را جشن‌گرفته‌بود. در ملاقات با روزولت، حسین علاء و در ملاقات با استالین، ساعد شاه را همراهی‌می‌کرد و ازآن ‌میان، فقط استالین بود که فردای آن روز به بازدید شاه رفت.

 

جنگ جهانی دوم، در این زمان مراحل پایانی را طی ‌می‌کرد. ایران تحت اشغال قوای سه کشور بود اما نام اشغالگران به متفقین تغییر‌یافته ‌بود. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و منافع نفتی‌ برای هر سه کشور از اهمیت حیاتی برخوردار بود و انگلستان با تمام‌نیرو تلاش می‌کرد تا ایران را از چنگ این دو رقیب به‌ دور بدارد.

 

 

 

منبع : مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نويسنده : امیررضااکبری : ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آذر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لينک دائم