تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

بدون عنوان

روزنوشت  

سلام دوستان خوب و عزیز اینترنتی من .....  

اگر خدا بخواهد فردا عازم سفرم و اگر عمری باقی بود و به سلامت برگشتم ، با دستان پر حضور تک تک شما خواهم رسید . اگر در چند صباحی که با هم آشنا شدیم هر بدی و یا احیانا ناراحتی از من به دل گرفتید به بزرگواری خودتان ببخشید . خدای را گواه می گیرم که قصدی در کار نبوده است .

به عنوان برادر کوچکتر چند نکته ای را می خواستم عرض کنم :

اینکه دوستان خوب من ! قدر لحضه لحظه زندگی و عمر خودتان را بدانید و از آن نهایت استفاده را بکنید چرا که به یکباره متوجه خواهید شد که چقدر عمر خود را باخته اید و در آن وقت پشیمانی سودی نخواهد داشت .

 

دوستان ، از موقعیت های پیش آمده در زندگیتان به بهترین نحو بهره ببرید چون موقعیت و فرصت خوب حالا در هر زمینه ای که می خواهد باشد ، فقط و فقط یک یا دو بار به سراغ آدمی می آید و اگر استفاده کردید که برنده اید و گرنه بازنده اصلی میدان خواهید بود .

زیاد پایبند و مقید به بعضی از ارزشها ، عقاید و تفکرات متحجرانه نباشید . هر ارزشی یا عقیده ای در یک برهه ای از زمان کارآمد است و نمی تواند پاسخگوی نیازهای فعلی ما در جامعه کنونی باشد . چه بسا که ممکن است سرنوشت و زندگی افراد را هم به شدیدا به مخاطره بیندازد .  

نويسنده : امیررضااکبری : ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لينک دائم

باغچه جوق

روزنوشت

تعطیلات عید امسال برای بار دوم فرصتی پیش آمد تا گشتی در شهرهای اطراف ماکو و رود ارس بزنیم و دیداری هم از بنای باغجه جوق سردار ماکو داشته باشیم .            

نمای روبرویی عمارت

عمارت باغچه جوق شهرستان ماکو در یکی از خوش آب و هواترین نقطه شهر بنا شده که اقامتگاه تابستانی و ییلاق مرتضی قلی خان ، والی ماکو بوده است . عمارت فوق دارای اتاقهایی متعدد می باشد که هر کدام از آنها در نوع خود منحصر به فرد و جالب است . اشیایی نظیر میز و صندلی های ، مبل های زیبا و نفیس ، چینی دستشویی منحصر به فرد ، میز آینه ، کپی فرمانها و دستورات دربار مظفری به والی ماکو و احکام صادره مرتضی قلی خان و تعدادی عکس از خود سردار و پدرش و مادر و همسرانش ، از تزئینات موزه بودند .               

 

نمای پشی عمارت

ولی اما : وضعیت نگهداری و بازسازی بنا در حد وحشتناکی قرار داشت . به طوری که گوشه سقف یکی از اتاقهای آن سوراخ شده و آب برف و باران در یکی دو سال گذشته موجب شسته شدن کاه گل سقف شده است که در نتیجه گل و لای حاصل از دیوار به پایین سرازیر شده و کاغذ دیواری های مخملین سرخ رنگ آن را از بین برده است . در یکی دو تا از اتاقهای دیگر هم وضعیت تقریبا چنین بود . یادگاری های نوشته شده بر روی در دیوار ها هم که جای خود را در چنین بناهایی به طور قطع دارند و لازم ذکر مجدد نیست !!!!                 

کالسکه سردار ماکو

عکس وسط : سردار ماکو

اتاق صورتی !

سایر اشیا هم چندان وضع مطلوبی نداشتند و گرد و خاکی به اندازه یک وجب هم در بعضی نقاط قابل مشاهده بود . از کاتالوگ و مشخصات بنا خبری نبود جز یک تابلوی فلزی معمولی که در ورودی حیاط اصلی نصب شده بود . راهنمایان محترم نیز هیچ اطلاعات جامع و به درد بخوری نمی دادند . فضای سبز قسمت کوچکی از محوطه عمارت مورد رسیدگی قرار گرفته بود و بقیه درختان همان طور به حال خود رها شده بودند . صاحبان املاک محوطه بیرونی عمارت برای سود جویی یا هر چیزی که اسمش را بگذاریم اقدام به ساخت آلاچیق های به اصطلاح سنتی کرده بودند که به هر چیزی شبیه بودند جز استراحت گاه سنتی !!!    

!!! ؟؟؟

مبلمان

دفتر کار سردار

 

من واقعا نمی دانم چرا مسئولین امر استان و شهرستان ماکو اجازه چنین ساخت و سازهایی را در اطراف چنین بناهایی را می دهند و لطمات جبران ناپذیری را به زیبایی محیط اطراف آنها می زنند ؟ واقعا جملگی بیاییم به دور از هرگونه تعصب میهن پرستی و وطن خواهی به این بیندیشیم که آیا واقعا سایر ملل مترقی هم اینچنین از آثار و بناهای تاریخی خودشان محافظت می کنند ؟

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٧
Comments نظرات () لينک دائم