تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

سفر ترکیه 2

قسمت دوم


پس از دیدن قلعه شهر ارزروم می رویم برای بازدید از " Tebrizkapı Çarşısı " یا همان بازارچه دروازه تبریز . اینجا بازارچه ایست کوچک که در ضلع شرقی " Çifte Minareli Medrese  " یا همان مسجد جفت مناره قرار دارد. از بافت و نوع منازل مسکونی و بناهای قدیمی زیادی که در اطرف آن وجود دارد می شود فهمید که این قسمت از قدیمی ترین محله های شهر ارزروم هست و تخریبهای صورت گرفته در ساختمانهای اطراف و آزادسازی بناهای قدیمی از حصار منازل، حکایت از برنامه جامع شهرداری ارزروم برای ساماندهی اطراف قلعه و بناهای پیرامون آن دارد.

در بازارچه دروازه تبریز انواع وسایل سنتی و قدیمی به نمایش در آمده یا فروخته میشود. عکسهای این محل را می بینیم :

در این شهر بنای قدیمی دیگری نیز وجود دارد که امروزه به عنوان " Erzurum Gümüş Çarşısı " یا همان بازار نقره ارزروم مورد استفاده قرار میگیرد و دارای مغازه های تمیز و مرتب نقره فروشی هست که انواع و اقسام زیورآلات عرضه میشود :

 

بنای " atatürk evi " یا همان خانه آتاتورک هم از ساختمانهای معروف این شهر است. مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک یعنی پدر ترک به سال 1881 در شهر تسالونیکی در شمال کشور یونان فعلی که آن زمان جزئی از خاک امپراتوری عثمانی بود به دنیا آمد. سپس وارد ارتش عثمانی شده و رشادتهای زیادی را از خود نشان داده و در جنگهای بالکان به سمت فرماندهی رسید. در اواخر جنگ جهانی اول رهبری خیزش مردمی بر علیه خلافت و امپراطوری عثمانی را بر عمده گرفت و با سرنگونی محمد ششم ، ترکیه مدرن با نظام جمهوری را به سال 1923 پایه گذاری کرد و تا زمان مرگش در سال 1938 رئیس جمهور آن بود. متاسفانه امکان بازدید از بنا مهیا نشد.

یکی از موارد جالب توجه این شهر نبود انواع و اقسام نرده و کرکره در مغازه هاست! یعنی مثل ایران نیست که در چشم برهم زدنی ویترین مغازه ات را با نهایت دقت و سرعت خالی کنند. شاید باورش سخت باشد ولی بانکهای این شهر نیز فاقد چنین ابزارآلاتی هست. چیزی که نبودش برای ما ایرانیان کابوسی دهشتناک است و از محالات !!!
هوای تمیز و پاکیزه آن را شاید نشود در جای دیگری یافت اما وضعیت در شبهای سرد پاییز و زمستان اندکی متفاوت هست و به عینه میتوان دید که استفاده از هیزم و ذغال سنگ در سیستمهای گرمایش منازل چه مقدار هوای شهر را آلوده و غبار آلود می کند ...
در داخل شهر و کنار معابر تعداد زیادی چشمه آب خنک و گوارا وجود دارد که آب شرب مصرفی شهر هم گویا از همین چشمه ها تامین میگردد که شهرداری به صورت زیر آنها را ساماندهی و قابل استفاده کرده است :

سفرمان در این شهر به پایان رسیده و عازم ترابزون هستیم .


 با ما همراه باشید ...

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٩:٥۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم

سالگرد آغاز جنگ بوسنی و آهنگی خاطره انگیز

تاریخ

امروز شنبه 16 فروردین 1393 برابر با 6 آوریل 2014 میلادیست.

22 سال پیش در چنین روزی برابر با 6 آوریل 1992 جنگ بوسنی و نسل کشی صورت گرفته توسط صربها که گفته میشود بزرگترین قتل عام پس از جنگ جهانی دوم است رسما با محاصره شهر سارایوو پایتخت کشور بوسنی و هرزگوین آغاز شد.

دلیل آغاز جنگ بوسنی اعلام استقلال مسلمان ساکن بوسنیایی از کشور یوگوسلاوی سابق و مخالفت صربهای ساکن بوسنی بود که منجر به سرکوب مسلمانان توسط آنان گردید.

دولت و ملت ایران نیز در طول دوران جنگ بوسنی حمایتهای قاطع خود را ملت مسلمان بوسنی اعلام کرده و کمکهای همه جانبه فراوانی را انجام دادند. یکی از خاطره انگیزترین آهنگهایی که در زمان جنگ بوسنی به کرات از رادیو و تلویزیون ایران پخش میشد را بشنوید :

 

نام آهنگ : allah allah

خواننده : تک خوان و گروه کر بوسنیایی

 

 

از بابت عکسهای دلخراش پوزش می طلبم

نويسنده : امیررضااکبری : ٤:٥۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم

سفر ترکیه 1

بخش اول

 

در ابتدا بایستی عرض کنم که عبور از مرز بازرگان با دشواری زیادی همراه شد. به طوری که از 3 بامداد روز اول فروردین تا ساعت 13:30 همان روز برای عبور از مرز علاف و سرگردان بودیم. گروه ایرانی گناه را بر گردن طرف ترکیه ای انداخته و این همه اتلاف وقت را به عدم تحویل خودروها از جانب ترکیه نسبت می داد. در حالی که پس از عبور از سمت ایران با اندک زمانی از مرز ترکیه گذشتیم و این ادعای طرف ایرانی تقریبا می شود گفت که کذب بود و ناهماهنگی ، کاغذ بازی ، گرفتن انواع و اقسام امضاها و بازرسی ماشین ها و پر کردن فرم اظهار نامه وسایل موجود در ماشین و واریز عوارض خروج از کشور همه و همه موجب این همه اتلاف وقت شده بود.

پس از عبور از درب مرزی و طی 20 کیلومتری ، در سمت راستمان کوهی جالب و بلند نظرمان را جلب می کند :

راهمان را ادامه میدهیم و با طی 25 کیلومتر دیگر می رسیم به شهر "Doğubeyazıt  ". اینجا شهریست مرزی، نامرتب، با جاده و آسفالتهای درب و داغون. پس از پرس و جو غذاخوری تر و تمیزی را برای صرف نهار می یابیم که هیچ شباهتی به سر و وضع شهر ندارد. پس از صرف نهار راه می افتیم ولی به دلیل ذیق وقت نمی توانیم از بنای قدیمی " İshak Paşa Sarayı " بازدید کنیم ولی عکس بنا را در زیر ببینید :

کاخ اسحاق پاشا، قصریست از دوره عثمانی که ساخت و ساز آن از تاریخ 1685 توسط Colak Abdi Pasha والی استان بایزید ترکیه آغاز شد و توسط پسرش " اسحاق پاشا " ادامه یافت و نهایتا توسط نوه اش محمد پاشا به اتمام رسید. بر اساس کتیبه موجود در روی درب آن، ساخت بخش حرمسرای بنا توسط پسرش اسحاق در سال 1784 به اتمام رسیده است.

در ادامه راهمان از شهر  Ağrı و Eleşkirt میگذریم و سپس برای استراحتی کوتاه توقف می کنیم. یکی از نکات جالب توجه این کشور یا حداقل این مسیر، طبیعت بکر و جاده های کم تردد هست و می توان با کمال آرامش رانندگی کرده و از طبیعت و مناظر آن لذت برد. این عکس را در توقف کوتاهی که کنار جاده داشتیم گرفتم :

پس از اندک استراحتی راه می افتیم و در گرگ و میش هوا میرسیم به ورودی شهر Erzurum . ورودی شهر هیچ شباهتی به ورودی شهرهای ایران ندارد. نه خبری از حاشیه نشینی هست و نه خبری از وانت و چرخ دستی و گاری های میوه فروشان دقیقا عین ورودی های شهرمان ارومیه !!!

می رویم به مرکز شهر. در اینجا بر خلاف تصورمان با ترافیک سنگین و انبوه خودرو های سواری مواجه می شویم و بوق های کر کننده. همه جای شهر با بنر های " اردوغان " و رقبایش تزئین شده است و ماشینها با سرعت و موسیقی تند و بلند و عده ای با پرچمهای ترکیه در حال تردد هستند. جای سوزن انداختن نیست. پلیس هم نمی تواند کاری از پیش ببرد. همه خودروها در میادین و چهارراه ها در هم تنیده شده اند. آنها را پشت سر میگذاریم و دنبال هتل میگردیم. اولین هتل، دومین هتل ، سومین ، چهارمین، پنجمین ..... خبری از اتاق خالی نیست. علت را جویا می شویم که می گویند امروز جناب اردوغان نخست وزیر ترکیه در اینجا سخنرانی داشته و طرفدارانش از دوره و اطراف برای میتینگ تبلیغاتی ایشان آمده اند و می فهمیم که دلیل این همه سر و صدا و نبود اتاق خالی در هتل هم همین بوده است. خلاصه با مکافات فراوان در یکی از هتل های خیابان جمهوریت ساکن می شویم. صبح روز بعد هم ترافیک سنگین است و ماشینها در حال تبلیغات که یکی از آنها را با دوربینم شکار می کنم :

در شهر ارزروم بیشتر از مراکز خرید، مساجد بزرگ و بناهای قدیمی سنگی  خودنمایی می کند. تقریبا در مرکز شهر  ارزروم و خیابان جمهوریت دو بنای سنگی قدیمی وجود دارد که یکی به نام " Yakutiye Medresesi " به عنوان موزه و دیگری به نام " Lala Şahin Paşa Medresesi " با کاربری مسجد استفاده می شوند. متاسفانه امکان بازدید از داخل بنا ها میسر نشد.

این هم عکسی از بنای Lala Şahin Paşa Medresesi

بنای دیگری که نماد شهر ارزروم نیز هست در انتهای خیابان جمهوریت و روبروی قلعه تاریخی ارزروم واقع شده و به " Çifte Minareli Medrese " یعنی " مدرسه جفت مناره " مشهور است. به دلیل بازسازی و حصار کشی اطراف مسجد و همچنین ضد نور شدن، عکس قابل توجهی نتوانستم بگیرم و به همین دلیل این عکس را از اینترنت قرار دادم :

این هم چند عکسی از بنای قلعه و حصار تاریخی شهر ارزروم که به دروازه تبریز مشهور است  :

 

با ما همراه باشید ... 

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٦:٥٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم