تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

نقش برجسته خان تختی

 

اگر روزی گذرتان به ارومیه افتاد و قصد سفر به شمال استان آذربایجان غربی را داشتید ، دیدن سنگ نگاره حجاری شده بر روی کوه پیر چاووش در 15 کیلومتری شهر سلماس را در کنار روستای خان تختی از دست ندهید. سنگ نگاره ای مربوط به قرن سوم میلادی و زمامداری ساسانیان و دوران اردشیر بابکان ...


اردشیر یکم ساسانی ملقب به اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بود که با غلبه بر آخرین پادشاه اشکانی به نام اردوان پنجم در سال 224 میلادی ، پادشاه ایران گردید.


سکه طلای منقوش به چهره اردشیر

آنچه از منابع بر جای مانده مشهود است ، شهر سلماس کنونی در دوران اشکانیان مرز حائل بین امپراطوری ایران و روم بوده و پس از به قدرت رسیدن ساسانیان به محل مناقشه  این دو کشور بدل گشت.

برای رسیدن به این سنگ نگاره که در سمت راست مسیر به طرف سلماس قرار دارد ، از جاده خاکی کوچکی که به همین منظور احداث شده می توان استفاده کرده و به دامنه کوه رسید. پس صعود به بالای کوه دشتی وسیع در مقابل دیدگانتان نمایان می شود و اینجا همان جاییست که 1800 سال پیش اولین پادشاه ساسانی برای استراحت و تجدید قوا ، اردو زده بود.

 

سنگ نگاره " خان تختی " سلماس نماد و یادبود پیروزیهای ارتش ایران بر جنگجویان روم پس از فتح ارمنستان هست که در آن اردشیر و ولیعهدش شاهپور یکم تصویر شده اند که دو تن از حکم رانان محلی ارمنستان در حال تقدیم هدایایی به آنان هستند و چه بسا در جایی که من امروز ایستاده و این عکس را گرفته ام ، اردشیر ساسانی در حال نظاره و تحسین حجاران این سنگ نگاره بوده است ....

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٦:٤۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم

یک قطعه شعر

 

 

شبی ز شمع شبستان خویش پرسیدم

چه روی داده که لطفی به زندگانی نیست؟

نه چشمکی است در اختر نه شور در مهتاب

همه غم است و یکی شوق و شادمانی نیست

بهشت گمشده خود دگر نمی یابم

که کوی عشق و محبت بدان نشانی نیست

به چشم من همه رنگ ها عوض شده اند

صفای آبی و افسون آسمانی نیست

به خنده گفت: تو خود را ببین که آن همه هست

ولی به چشم تو آن، «عینک جوانی» نیست!

                                                                                                          سید محمد حسین شهریار

 

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٤:٥٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ آذر ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم

یادی از ، از کی بپرسم ...

 

روزنوشت

امروز نهمین سالروز درگذشت منوچهر نوذری گوینده ، دوبلور ، مجری و بازیگر توانای تلویزیون ایران هست. نام منوچهر نوذری شاید بیشتر از هر هنرمند دیگری که در این عرصه فعال بود معروف و ماندگار باشد و دلیل آن قطعا بازی و اجرای متفاوت وی در بیشمار برنامه های رادیویی و تلویزیونی هست.

بازی وی در مجموعه تلویزیونی هزاربرگ، هزار رنگ که برای برنامه کودک در دهه 60 تهیه شده بود و کاراکتر رادیویی " آقای ملون " و " دست و دلباز " در برنامه رادیویی " صبح جمعه با شما " در دهه های 60 و 70 و همچنین مسابقه زیبا و بسیار آموزنده " مسابقه هفته " معروف به " از کی بپرسم ؟ " در میان عامه مردم که یک دهه و اندی به طور مداوم شب های جمعه پخش میشد از ماندگارترین آثار هنری او هستند.

نوذری در استودیوی  مسابقه هفته

 

اغراق نیست اگر بگویم که در تمام این سالها، عطای همه مسابقه های تلویزیونی را با اتمام آن به لقایش بخشیده ام چرا که حقیقتا اجرای نوذری و معلومات عمومی و هیجان برد و باخت آن غیر قابل مقایسه با مسابقه هایی بود که بعدها طراحی و پخش شدند.

در این بخش برای دوستان فایلی صوتی را ادیت و مونتاژ کرده ام که حتما برایتان خاطره انگیز خواهد بود. در ابتدا تیتراژ معروف و به یادماندنی برنامه صبح جمعه با شما را با صدای زنده یاد " عزت الله مقبلی " دوبلور کاراکتر اولیور هاردی در مجموعه تلویزیونی لورل و هاردی را خواهید شنید.

نوذری در استودیوی رادیو 

 

به نام آنکه با گلهای شادی    /    به دل بخشیده لطف بامدادی
دلی روشنتر از آیینه داده    /    محبت را به جای کینه داده
در این روز قشنگ جمعه، ای دوست    /    گذر بر شهر خوبی ها چه نیکوست
به شادی دوستداران را خبر کن    /    به دنیای نکویی ها سفر کن

سپس مشاجره آقای ملون با همسرش بر سر دیدن مجموعه تلویزیونی " سالهای دور از خانه " تقدیم می شود و پس از آن نیز آهنگ تیتراژ ابتدایی مسابقه هفته و آهنگ میان مرحله آن به صمع می رسد. امیدوارم لذت ببرید.

 

یادش گرامی

 

یک سوتی :

احتمالا زمانی که اوشین بچه رخت شور بود ، آقای ریوضو  وجود خارجی نداشت !!!


 

نويسنده : امیررضااکبری : ۸:۱٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم

به روایت تصویر در سالروز مرگش

 

تقویم تاریخ

اولین باری که با میرزا کوچک خان جنگلی و اسمش آشنا شدم ، زمانی بود که در کلاس سوم ابتدایی ( 1367 ) تحصیل میکردم و این آشنایی از طریق سریال تلویزیونی " کوچک جنگلی " اتفاق افتاد. طبیعتا سن و سال  من در آن برهه از زمان در حدی نبود که ماهیت و یا دلایل شکل گیری نهضتهایی از این دست را درک کنم و آنچه بیشتر از هر چیزی این سریال را در ذهنم حک کرده بود ، آهنگ بسیار زیبای آن با صدای ناصر مسعودی ، ریش و پشم زیاد جنگلی ها و البته مهمتر از همه مسلسل 60 تیر آنها بود ...

 

رضا اشکستانی کسی که سر میرزا را برید - احسان الله خان دوستدار - خالو قربان کسی که سر میرزا را به تهران برد - سر بریده میرزا - میرزا کوچک خان جنگلی

 

بیوگرافی میرزا و واقع مربوط به نهضت جنگل به طور کامل در ویکی پدیا آمده و نیازی به شرحش نمی بینم . اما به مناسبت سالروز درگذشت میرزا تصمیم گرفتم تصاویر خاطره انگیزی از این سریال را به همراه آهنگ تیتراژ ابتدایی و انتهایی آن و همچنین دیالوگی ماندگار از نقش محمد حسن آمن با صدای منحصر بفرد زنده یاد پرویز نارنجی ها (دوبلور - وفات: 1372 ) را تقدیم دوستان کنم.

 

       میرزا در حال تماشای قوای اجنبی             در جست و جوی مکان برای آغاز نهضت                          دکتر حشمت 
                 مستوفی الممالک                                      میرزا در لباس رزم                                      حسین کسمایی 
  حاج احمد کسمایی - میرزا - دکتر حشمت           نماینده جنگل در حضور مستوفی                                   60 تیر 
         مفاخرالملک پس از غارت روستا                میرزا در حال اعلام موجودیت نهضت                      محاصره در روستای ماسوله 
                       پرچم ایران                                                  یوزف                                               پهلوان شیر یدالله 
                     مفاخر الملک                                          مشهدی علیشاه                                    محمد حسن آمن
             احسان الله خان دوست دار                                   درویش حیدر                                            بانک شاهی
                        خالو قربان                                              میرزا کوچک                                       پطروس خان عکاس

 


موسیقی تیتراژ ابتدایی

 

 


صدای مرحوم پرویز نارنجی ها

 


تیتراژ انتهایی با صدای مهران زاهدیتیتراژ انتهایی با صدای ناصر مسعودی

 

 

 

کارگردان : بهروز افخمی

فیلمنامه : ناصر تقوایی

بازیگران :  علیرضا مجلل ( کوچک جنگلی ) - مهدی هاشمی ( دکتر حشمت ) - جهانگیر الماسی ( حسین کسمایی ) - جمشید گرگین ( یوزف ) - عباس امیری ( حاج احمد کسمایی ) - محمد مطیع ( احسان الله خان ) - فتحعلی اویسی ( مشهدی علیشاه ) - داوود رشیدی ( مستوفی الممالک ) - حسین محجوب ( صمصام السلطنه ) - رمضان هوشمند ( ژنرال اوفسینکف ) - سیروس گرجستانی ( خالو قربان ) - رسول نجفقلیان ( امیرخان ) - حسین پناهی ( درویش حیدر ) - مسعود رحمانیان ( تیمورتاش ) - رضا گرشاسبی ( پهلوان شیر یدالله ) - انوش نصر ( محمد حسن آمن ) - غلامرضا میر معنوی ( پطروس خان عکاس )

سرپرست دوبلاژ : علی اکبر کسمایی

موسیقی : محمدرضا میرزمانی

ضبط موسیقی : محسن کلهر - ناصر فرهودی

تدوین : محمد رضا موئینی

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم