تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

تقویم تاریخ

روزنوشت

 

هر از چند گاهی که ورودی های وبلاگ و کلمات جستجو شده رو کنترل می کنم می بینم که دوستانی با جستجوی " آهنگ تقویم تاریخ " به اینجا رسیدن و علیرغم اینکه از زمان راه اندازی وبلاگ تا همین 6-7 سال پیش موسیقی متن وبلاگ همون آهنگ تقویم تاریخ رادیو بود، هیچ وقت فرصتی پیش نیامده آهنگ اصلی برنامه قدیمی و محبوب رادیو ایران رو برای دوستان توی وب قرار بدم .

موسیقی تیتراژ ابتدایی برنامه رادیویی تقویم تاریخ ، آهنگی به نام TIME ، اثر گروه راک PINK FLOYD است که در سال 1965 در لندن شکل گرفت و فعالیت گروهی آنان به دلیل برخی مشکلات در سال 1994 خاتمه یافت. اما سال 2005 و پس از نزدیک به دو دهه اعضای اصلی گروه گرد هم آمده و در کنسرتهای خیرخواهانه جهانیLive8 که در کشورهای عضو گروه 8 و آفریقای جنوبی برگزار شده بود ، به اجرای برنامه پرداختند و نتیجه آن علاوه بر جمع آوری کمک مالی به کشورهای آفریقایی ، جلب نظر جهانیان به موضوع فقر در این کشورها بود.


پینک فلوید 1968
ساعت‌گرد از پایین: گیلمور، میسن، برت، واترز، رایت
 

برگزاری کنسرتهای لایو8 و اجراهای پینک فلوید در سال 2005 آخرین حضور رسمی تمامی اعضای گروه در جمع هوادارانش بود چرا که در سال 2006 ، برت یکی از اعضای گروه و در سال 2008 ، رایت عضو دیگر گروه درگذشتند ... به هر حال دو اجرا اصلی و زنده آهنگ تایم پینک فلوید رو می تونید در پایین بشنوید و یا با کیفیت 320Kb/s دانلود کنید :

 

(TIME (orginal


دانلود

 

(TIME (Live


دانلود

 

برنامه تقویم تاریخ در طول دوره حیات خود دوران پر فراز و نشیبی داشته است به طوری که این برنامه اولین بار از سال 1346 تا 1352 با همین نام از رادیو پخش میشد و پس از آن به مدت 9 سال متوقف شد.

پس از انقلاب در تاریخ 12 بهمن ماه 1361 اجرای برنامه با صدای عبدالله فجری آغاز شد و تا روز 25 تیرماه 1385 که پخش آن بنا به دلایلی متوقف شد ، ادامه یافت.


عبدالله فجری

اما سرنوشت برنامه، با پایان همیشگی همراه نبود چرا که دگرباره با تصمیم مدیران وقت رادیو برنامه تقویم تاریخ با همان ترکیب و لوگو روز 8 آبان 1389 احیا و پخش آن در همان ساعت 6:30 دقیقه بامداد از سر گرفته شده و تا به امروز ادامه دارد.

برنامه تقویم تاریخ به شخصه برای خود من بسیار خاطره انگیز است و هنوز رنگ و بوی دهه شصت و نان داغ روی بخاری نفتی را دارد .... فایل های صوتی زیر تعدای از بخشهای این برنامه رادیویی در تاریخهای مختلف است :

 

11 خرداد ماه 1371


دانلود

 

3 دیماه 1390


دانلود

 

22 اردیبهشت ماه 1396


دانلود


 

و در خاتمه هم موسیقی متن و بخش پایانی این برنامه رو می تونید بشنوید یا دانلود کنید که اطلاعاتی از نام قطعه و آهنگسازش ندارم .....

موسیقی متن


دانلود

 

پایان 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٦
Comments نظرات () لينک دائم

آهنگ زیرخاکی شماره 39 - دهه 70

روزنوشت

امروز 13 اردیبهشت ماه برابر با صدمین سال زادروز مرحوم جعفر بزرگی ، بازیگر و خواننده پیشکسوت ایرانیست که بسیاری از ما ، با بازی اش در سریال خاطره انگیز " این خانه دور است " در دهه 70 خاطره داریم . چندی پیش قول داده بودم آهنگ تیتراژ پایانی این سریال رو که اتفاقا خواننده اون هم مرحوم جعفر بزرگی بودن، برای دوستان تقدیم کنم و امروز این فرصت پیش اومد. گرچه اجراهای زیادی از این آهنگ هست ، ولی شاید شنیدن معروفترین آهنگ دوران پس از سقوط سلسله قاجاریه و اعتراض به خودکامگی رضاخانی، با صدای مرحوم بزرگی جذابیت خاص خودش رو داشته باشه ....


سریال این خانه دور است (جعفر بزرگی نفر سمت چپ)

 

مرغ سحر

مرغ سحر ناله سرکن، داغ مرا تازه تر کن
ز آه شرر بار این قفس را بر شکن و زیر و زبر کن
بلبل پر بسته ز کنج قفس درآ، نغمه آزادی نوع بشر سرا
وَز نفسی عرصهٔ این خاک تیره را. پر شرر کن
ظلم ظالم، جور صیاد آشیانم داده بر باد
ای خدا، ای فـلک، ای طبیعت، شام تاریک ما را سحر کن
  

 

 دانلود

 

سریال این خانه دور است، با نویسندگی بیژن بیرنگ و با کارگردانی خودش و مسعود رسام در اوایل دهه 70 تولید و از شبکه 2 پخش شد. داستان فیلم به خانه سالمندان و اتفاقات و ماجراهایی که توسط ساکنان آن که به دلایل گوناگون در این منزل زندگی میکردند می پرداخت و ثابت میکرد که مشکل سالمندان را می توان با محبت و ایجاد فضایی شاد و پر نشاط حل کرد.

سوای از موضوع و داستان که جای خود دارد ، حضور بسیاری از هنرمندان بزرگ و نامی دهه های 40-50 در این مجموعه تلویزیونی چون رقیه چهره آزاد، علی کسمایی، شهلا ریاحی، حمیده خیر آبادی، نعمت الله گرجی، حسین محب اهری، جلال مقدم ، جعفر بزرگی ، ژاله علو، حسین عرفانی و خیلی های دیگر بود که ارزش و ماندگاری سریال را دوچندان کرده است ...

 


نويسنده : امیررضااکبری : ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٦
Comments نظرات () لينک دائم

جماران - منزل امام خمینی

سفر تهران

روز 4 فروردین برنامه رو ردیف کردیم برای رفتن به جماران و دیدن منزل امام خمینی. برای رفتن به منزل امام خمینی از میدان تجریش به سمت نیاوران بروید و سپس به خیابان جماران بپیچید کمی بالاتر در سمت چپ تابلویی آدرس بیمارستان فوق تخصصی قلب بقیه الله را نشان میدهد. منزل امام جنب آن در طرف دیگر کوچه است :


موقعیت مکانی

بعد از اینکه ماشین را در جای مناسبی پارک کردیم پیاده شده و رفتیم داخل کوچه. کوچه ای که نامش شهید حسنی کیا هست و امروز تنها باجه نگهبانی کوچکی در وسط آن وجود دارد که احتمالا به خاطر مسائل امنیتی بیت مرحوم آیت هاشمی رفسنجانی می باشد که در انتهای این کوچه است.

کمی بالاتر از باجه نگهبانی به درب نرده ای بزرگی میرسیم که تابلویی، درب ورودی بیت و حسینیه امام را نشان میدهد :

با گذر از درب ورودی و تحویل وسایل اضافی و بازرسی کامل دوربین عکاسی وارد کوچه میشویم. به یاد می آورم که این کوچه همان جاییست که تصاویر آن را در سالهای گذشته بارها دیده ام :

بعد از گرفتن عکسی ، تا نزدیک درختهایی که می بینید رفته و از درب کوچکی که چند متری با درب ورودی حسینیه فاصله دارد وارد نگارستان جماران میشویم که بخشی از لوازم شخصی امام در آن نگهداری میشود. نگارستان جماران همزمان با سالروز تاسیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به مساحت 360 متر مربع در زیر زمین حسینیه و با حضور سید محمد خاتمی رئیس جمهور در تاریخ 1377/06/17 گشایش یافته است . تصویر زیر فیدل کاسترو رهبر کوبا را به همراه سید حسن خمینی در نگارستان جماران نشان میدهد :


فیدل کاسترو در نگارستان جماران ( 1380 )


نگارستان جماران ( 1396/01/04 )

 


 


دستنوشته ها 


مکاتبات مردم


سند ازدواج امام و گواهینامه رانندگی حاج احمد آقا


نوارهای قلب

 

پس از دیدن نگارستان بیرون آمده به سمت درب ورودی حسینه می رویم که چند متری بالاتر از درب ورودی نگارستان است و یادم می آید که عکسی قدیمی و مربوط به اوایل حضور امام در این مکان دیده ام :


درب ورودی 1359


درب ورودی 1396/01/04

وارد حسینیه می شویم حس می کنم وارد فضای عجیبی شده ام اینکه روزگاری این جا یکی از مهمترین مراکز توجه جهانیان بوده و بسیاری از دیدارهای مهم و تاریخی در همین مکان اتفاق افتاده به خودی خود ، حداقل برای من که علاقه زیادی به مسائلی از این دست دارم جالب توجه است. لحظه ای که وارد حسینیه شدم و اولین عکس را گرفتم برای دقایقی تمام اتفاقات دوران کودکی ام، تلویزیون سیاه و سفید مبله ی شاوبلورنس منزل قدیمی مان، سخنرانی های امام، پاسداران و محافظانی که در پایین همان بالکن به ردیف می ایستادند، برایم تدائی شد و اینکه امروز از آن همه برو بیا، کسی جز معدود بازدیدکنندگان ، متولی حسینیه و حاج سلطانعلی خادم امام باقی نمانده است.

 

برای گرفتن عکس دیگری جلوتر می روم :

 

و کمی دیگر :

 

و نزدیکتر :


صندلی امام ( 1396/01/04 )


رهبر انقلاب - حاج احمد - ؟ - ؟ - رئیس جمهور

 

 و از زاویه دیگر :


حسینه جماران ( 1396/01/04 )


حسینه جماران تنفیذ حکم ریاست جمهوری ( 1360/07/17 )

 

در حال نظاره دور و اطراف متوجه می شوم که دیوارهای حسینیه هنوز هم به همان شکل اولیه و سفید کاری نشده باقی مانده است دلیلش را که از متولی آن میپرسیم ، می گوید که خود امام مانع شده و گفته بودند " این کارها رو برای بعد از من بگذارید " و بعد از فوت ایشان هم برای حفظ اصالت حسینیه تغییرات خاصی انجام نگرفته است و هنوز هم دوربین تصویربرداری و سیستم صوتی قدیمی را می شود در بالکن روبروی صندلی امام دید :

هر جایی از این مکان رو که می بینم ناخودآگاه گوشه ای از وقایعی که در این حسینیه روی داده از نظرم می گذرد. همینجا بود که دسته موزیک ارتش در حضور امام سرودی اجرا کرد که امروز با گذشت 35 سال هنوز هم به عنوان آرم خبر ساعت 19:00 شبکه یک استفاده میشود که می توانید در اینجا ببینید. همینجا بود که دیماه سال گذشته پیکر مرحوم هاشمی رفسنجانی را روی همین سکویی که حکم ریاست جمهوری اش را در سال 1368 گرفته بود برای انجام مراسم تدفین گذاشته بودند :


مراسم تنفید حکم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی ( 1368/05/12 )

 

این هم عکس پانورامای 360 درجه از محیط پیرامون حسینیه است که برای دیدنش باید نرم افزار فلش پلیر مرتبط با اندروید و یا ویندوز بر روی سیستمتان نصب باشد :

تصویر 360 درجه از داخل حسینیه جماران 1396/01/04

 

پس از گرفتن عکس 360 درجه ، چند عکس یادگاری دیگر در مقابل سکوی سخنرانی امام گرفته ، از حسینیه خارج می شویم تا از منزل امام نیز دیدن کنیم. درب ورودی این محل در پشت حسینیه قرار دارد و همان جاییست که تصاویر آن را در حالی که امام در حال رای دادن است دیده ایم :


عکس از اینترنت

 

از درب ورودی عبور کرده وارد حیاط می شویم اینجا بخشی از منزل امام هست که در سالهای حضور ایشان در جماران بسیاری از جلسات رسمی مسئولین در همین ایوان و اتاق تشکیل شده بود. حیاطی نه چندان بزرگ که راهرویی فلزی در میان آن ، راه ارتباطی ایوان منزل با بالکن داخل حسینیه بوده است.

برای دیدن اتاق از پله های بخش غربی حیاط بالا رفته و قدم در ایوان می گذاریم و عکس زیر را میگیرم :

با دیدن پنجره و دیوار به یاد می آورم که تصاویر بسیاری از امام را درحالی که بر روی صندلی در گوشه ایوان نشسته بود دیده ام جایی که بدون شک اگر دیوارهایش لب به سخن می گشودند چه بسا حرفها برای گفتن داشتند از بسیار کسانی که امروز دیگر فقط نامی ، یادی و یا عکسی از آنها در تاریخ مانده است ....

ایوان منزل امام خمینی ( 1396/01/04 )

 


دیدار شهید رجایی با امام در ایوان منزل ( 1360 )

 

اما یکی از مهمترین ملاقاتهایی که در این منزل انجام گرفته است ، مربوط می شود به نامه تاریخی امام در رابطه با فروپاشی کمونیسم. در تاریخ 13 دیماه سال 1367 هیات 3 نفره ای با حضور آیت الله جوادی آملی، محمدجواد لاریجانی و مرضیه حدیدچی دباغ به نمایندگی از امام راهی مسکو شده و چهاردهم دیماه دیداری با میخائیل گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی در کاخ کرملین صورت گرفت :

در این دیدار پیام امام با این عنوان که : " جناب آقای گورباچف، برای همه روشن است که از این پس کومونیسم را باید در موزه‌های تاریخ سیاسی جهان جستجو کرد ... " ، توسط هیات ایرانی قرائت شد و کمتر از دو ماه پس از این دیدار، ادوارد شواردنادزه وزیر امور خارجه شوروی با حضور در جماران به عنوان اولین و آخرین مقام رسمی یک کشور خارجی ، جواب رهبر شوروی را در همین اتاق تسلیم امام کرد :


اتاق دیدارهای رسمی امام ( 1396/01/04 )


دیدار ادوارد شواردنادزه وزیر امور خارجه شوروی ( 1367/12/07 )

 

و باز در همین اتاق و دیدار با ورزشکاران تیمهای منتخب پرسپولیس ، استقلال و شاهین بود که ایشان همان جمله معروف را گفتند که: " من خودم ورزشکار نیستم ولی ورزشکارها رو دوست دارم ... " که می توانید در پایین عکس از طریق پلیر بشنوید :

سخنان امام در دیدار با ورزشکاران

 

دیگر زمان رفتن است. کمی از پنجره اتاق امام فاصله گرفته و آخرین عکس را هم از پله ها و بخش غربی حیاط می گیرم ...

 

پایان

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٦
Comments نظرات () لينک دائم