تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

مناظره یا مسابقه هفته ؟

روزنوشت

بر اساس زمان بندی و اعلام رسانه های مختلف زمان شروع اولین مناظره کاندیداهای محترم ریاست جمهوری ساعت 16 اعلام شد و قطعا تعداد بیشماری از ملت ایران منتظر دیدن و شنیدن نظرات و رویکردهای سیاسی اقتصادی اجتماعی تک تک کاندیداها در روز دهم خرداد ماه بودند .

شروع برنامه تقریبا از ساعت 15 آغاز شد که ورود کاندیداها را به ساختمان معاونت سیما و استقبال و احیانا مصاحبه کوتاه آنان را پوشش داده بود ولی اما در استودیو دو تن از گویندگان باسابقه حضور داشتند که خلا و فاصله حضور کاندیداها را با سخنانی در رابطه با انتخابات پرکرده و اطلاعاتی در خصوص نحوه برگزاری مناظره می دادند. در این بین یکی از این گوینده ها که قطعا سابقه ی اجرایش به پای آقای سلطانی نمیرسد گاهی چنان جوگیر شده و با صلابت و اغراق حرف می زد که به شخصه سخنرانی های هیتلر 

را برایم تداعی می شد و گاهی چنان گرم صحبت با مهمان برنامه می شد که گویی دارد در برنامه خانه و خانواده اجرای برنامه می کند.

با شروع مناظره و مشاهده دکور برنامه ، میز وسط و نمایشگر زمان ، بی اختیار یاد مرحوم نوذری و مسابقه هفته ایشان افتادم 

 

و نهایتا توضیحات مجری محترم ، آقای حیدری در رابطه با نحوه برگزاری این برنامه

 ، مهر تاییدی بر اجرای مناظره کاندیداها به شیوه مسابقه هفته بود و در همان دقایل اول به واقع پی بردم که نمی توان انتظار برنامه ای پر هیجان و مفید را داشت .

سوالات مطرح شده و پاسخ های منقطع و کوتاه کاندیداها و عدم جمع بندی مواضع آنان در طی 2-3 دقیقه موجبات نارضایتی من بیننده و قطعا کاندیداهای محترم را در پی داشت به طوری که بنده تا پایان بخش نخست این مصاحبه هیچ برنامه و راهکاری از آنان را ندیدم و یا دستگیرم نشد. جواب اکثر کاندیداها به سوالات تقریبا یکسان بود و نمی شد برداشت متفاوتی از نظرات آنان داشت . 

بنده در رابطه با کارگردانی و تصویر برداری هم انتقاداتی را بر اتاق فرمان وارد می دانم. متاسفانه چندین مورد فرار دوربین و عدم هماهنگی بین صدا و تصویر به وجود آمد و میکروفن میهمانان هم به موقع و هماهنگ با تصویر باز نشد که تا حدودی می شود گفت که ازار دهنده بود ولی می شود چنین استنباط کرد که به دلیل حجم سنگین برنامه و مراعات حال تمامی کاندیداها و رعایت عدالت در زمان و حتی پوشش تصویری آنان باعث عدم تمرکز جدی بر مونتاژ و کارگردانی شده و اشکالاتی از این دست را موجب شد که قابل چشم پوشیست .

بخش دوم این مناظره یا مصاحبه با اعتراض جدی آقایان عارف ، رضایی و روحانی مواجه شد و برای دقایقی به تنش انجامید. به نظر من در شان این هشت نفری که هر کدامشان در برهه ای زمان مسئولیتهای مهم اجرایی در کشور را داشته اند نبود که بیاییند و در مقابل چشم میلیونها نفر اقدام به تست زنی شفاهی نمایند و اقدام صدا و سیما در طراحی چنین سوال و جوابی نه تنها توهین به کاندیداها ، که توهین به شعور همان میلیونها نفری بود که ساعاتی را در مقابل تلویزیونها نشسته بودند تا با شنیدن مواضع آنان رئیس جمهور کشورشان را انتخاب کنند !!!!

به هر حال اگر امروز بنده بخواهم مقایسه ای را با مناظرات دوره قبل داشته باشم ( البته سوای بی اخلاقی های صورت گرفته ) سطح کیفی و نوع مناظره دیروز ، قابل قیاس با دوره قبل نبود و جذابیت آنان را نداشت. امیدوارم در دوره دوم مناظره ها شاهد چنین برنامه ای نباشیم ....

نويسنده : امیررضااکبری : ٩:٥۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٢
Comments نظرات () لينک دائم