تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

یادگاری

 

روزنوشت

 

این روزها برنامه ای به نام " یادگاری " از شبکه سوم سیما پخش می شود که به مرور فیلم ها و برنامه های پخش شده در دهه 60-70 می پردازد. تهیه کننده این برنامه آقای مهران رسام و مجری این برنامه مسعود فروتن است.

 

اولین برنامه یادگاری در تاریخ 92/06/07 بر روی آنتن رفت که به معرفی آیتم های برنامه و کلا مباحث مربوط به برنامه پرداخت. گفتار گوینده برنامه تا حدودی می شود گفت اجرای نو و جدیدی است و جذابیت خودش را دارد. پخش قسمتهایی از فیلم های قدیمی دهه 60 و 70 که مربوط به موضوع می شد نیز از آیتم های برنامه است.

دیدن گزارشهای تهیه شده از مردم کوچه و خیابان در آن روزگاران نیز از قطعات زیبا و نوستالژیک قسمت اول بود. در اولین دقایق بخش نخست یادگاری ، نقبی به رابطه بین خودکار و نوار کاست زده شد که فکر می کنم بچه های امروز را یارای یافتن این مهم نباشد گرچه در روزگاران گذشته این رابطه تنگاتنگ خود حکایتی بوده است.

 

الله اکبر... الله اکبر

لا اله الا اله... لا اله الا اله

نه شرقی .... نه غربی .... جمهوری اسلامی...

آرم خبر تلویزیون دهه 60 که بعد از حدود ربع قرن دوباره روی آنتن رفت.

 

 

ادامه برنامه تا چند لحظه دیگر ...

یکی از جملات مانوس اکثر بچه های دیروز !!!

 

تصاویری از پلنگ خاکستری [ صورتی ] و خانم اله رضایی در قاب تلویزیون و دکور برنامه کودک، صحنه هایی از مجلس شورای اسلامی و خبرنگار آن در سال 63 ، سیاستمداران و فوتبالیستهای دیروز ، همه و همه جزئی از خاطرات اکثر دهه 50-60 ی ها بود.

 

قسمت دوم برنامه به موضوع " نامه " پرداخت. نامه هایی که روزگاری یکی از مهمترین وسایل ارتباطی مردم به شمار می رفت. نامه هایی که در روزگار دفاع مقدس حامل خبر سلامت و کامیابی رزمندگان در جبهه های جنگ، برای خانواده هاشان بود و گاه حامل کارت پستالی و گل و گلبرگ خشکیده ....

 

ولی اما دقایل اول بخش دوم یادگاری گیرایی زیادی نداشت و بیشتر دکلمه متن بود تا بیان یادگاری و نهایتا از نیمه دوم این بخش با پخش تصاویری از گویندگان قدیمی که آدرس پستی برنامه را اعلام می کردند و ویژه برنامه " صندوق پست " با اجرای کلاه قرمزی و ایرج طهماسب و همچنینی گزارشهایی از اداره پست و تفکیک نامه های و ابطال تمبرها جذابیت برنامه زیاد شد و نهایتا پایان برنامه همراه بود با معرفی زنده یاد جمیله شیخی و بیوگرافی او .

 

قسمت سوم یادگاری، اختصاص به موضوع تلفن داشت. صحبتهای مجری و پخش تصاویری از فیلم های قدیمی دهه 60 که به نوعی مربوط به تلفن بود و همچنین ماجرای اختراع تلفن توسط گراهام بل که امروز دیگر ماجرایی لوث شده است .

در ادامه برنامه، سری به " دفتر خدمات مشترکین تلفن تهران " زده و گزارشی از وضعیت واگذاری تلفن در سال 1363 و بازار سیاه ایجاد پخش شد ....

 

یکی از مراجعه کنندگان :

" والا اومدم اینجا تلفن می خوام برا منزل چون کارم یه جوریه که بایست تلفن تو منزل باشه احتیاج دارم و اینجا الان بازار سیاهه و ما سوال کردیم تلفن چنده ، سمت پاسداران 230 هزار تومن ، گاندی 500 هزار تومن ، اکباتان 500 هزار تومن .... ".[ پی نوشت ]

 

ادامه این گزارش به نوبت های 9 و 10 ساله مشتریان دریافت تلفن اشاره داشت که در نوع خود جالب توجه بودند ... بقیه برنامه به خواندن متن و پخش قطعاتی از فیلم ها سپری شد. حسن ختام برنامه هم پخش مصاحبه ای از زنده یاد مسعود رسام بود...

 

ولی اگر بخواهم منصفانه این سه قسمت را نقد کنم ، سوای از قسمت اول، یادگاری دچار نوعی افول ساختار شده و از رسالت حقیقی خود دور شده است. بنده به عنوان یک بیننده و پس از مشاهده قسمت اول این برنامه انتظاری بیش از این داشته و دارم. پخش قسمتهای کوتاه فیلم هایی که بارها از شبکه های مختلف باز پخش شده اند ، نه تنها نتوانسته جذابیت آن را بیفزاید که نهایتا خسته کننده نیز شده است.

استفاده بسیار محدود تصاویری و گزارشهای واقعی ، تدوین نو و امروزی آنها ، تایم بسیار کم ، کیفیت بسیار پایین تعدادی از آنها که در اینترنت بارگذاری شده اند، علیرغم وجود اصل تصاویر در آرشیو سازمان نتوانسته رضایت من بیننده را تامین کند. آنچه بیشتر از همه برای بیننده این چنین برنامه هایی جذاب است، قطعا ارائه تصاویری مستند و کامل از آن روزگار است نه صحبتهای نوشتاری و کلیشه ای خسته کننده که هیچ حس نوستالژیکی را ارائه نمی کند.

به هر حال منتظر قسمتهای دیگر هستیم .... تا چه شود

 

پی نوشت : قیمت سکه تمام بهار آزادی در سال 1363 ، مبلغ 3900 تومان بوده است.


نويسنده : امیررضااکبری : ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢
Comments نظرات () لينک دائم