تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

شهید خردسال شلوار قرمز

 

روزنوشت

 

در سالهای آغازین جنگ، تلویزیون نماهنگی را از صحنه های نبرد رزمندگان پخش می کرد که به نوعی برایم رعب آور بود. ابتدای نماهنگ فردی با صدای خشن شعری را می خواند و بعد آهنگ شروع می شد. دلیل استرس ایجاد شده را نمی دانم ولی شاید تن صوتی و نوع گفتار خواننده متن برای من کمی سنگین بوده است.

اواخر تابستان سال 79 و همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس ویژه برنامه از تلویزیون پخش می شد که به بررسی آثار سینمایی مرحوم رسول ملاقلی پور می پرداخت. مجری برنامه اکبرنبوی بود و میهمانش ملاقلی، که در میان نقد آثار خاطراتی نیز توسط ملاقلی از صحنه های جنگ روایت می شد.

او  یکی از آن خاطرات را اینگونه بیان کرد : " آقای سراج آهنگی داشت که از نظر شعری شور و حال جبهه و جنگ را داشت و من همراه آقای ؟ تصاویری که تازه از جنوب و مناطق جنگی گرفته بودیم به همراه این آهنگ آقای سراج نماهنگی را آماده کردیم که از تلویزیون پخش شد".

چند روز بعد خانواده ای دنبال سازنده این نماهنگ می گردند و نهایتا می رسند به مرحوم ملاقلی پور. قضیه از این قرار بود که در میان تصاویر این نماهنگ مزاری را در یکی از قبرستانهای آبادان یا خرمشهر دقیقا یادم نیست نشان می دهند که روی آن نوشته بود :

 

 " بچه شلوار قرمز ، حدودا 3 ساله " .

 

و ماجرا بدین صورت بوده است که کودک خردسال این خانواده در حین بمباران و هرج و مرج ناشی از حمله هواپیماهای عراقی مفقود می شود و پس از اتمام عملیات جنگنده ها ، تلاش خانواده برای یافتن وی به سرانجام نمی رسد تا نهایتا با دیدن همان تصاویر و مشخصات ذکر شده بر روی سنگ، گمشده شان را در حالی می یابند که در زیر خروارها خاک خفته بود.

بعد از توضیحات ملاقلی ، دوباره همان نماهنگ را پخش کردند :

 

  همپای جلودار

  

وقت است تا برگ سفر، برباره بندیم

دل بر عبور از سد خار و خاره بندیم

گاه سفر آمد نه هنگام درنگ است

چاوش می‌گوید که ما را وقت تنگ است

 

گاه سفر شد باره بر دامن برانیم

تا بوسه‌گاه وادی ایمن برانیم

وادی پر از فرعونیان و قبطیان است

موسی جلودار است و نیل اندر‌میان است

  

 

 

و من دیدم که این همان آهنگ ترسناک دوران کودکی من است به اسم " همپای جلودار " با صدای حسام الدین سراج و شعری از حمید سبزواری که دکلمه اولش را هم فرج الله سلحشور گفته است.

    

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱:٤٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳٩٢
Comments نظرات () لينک دائم