تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

شاه رفت

 

 

به نام خدا

امروز پنج شنبه 26 ام دی سال 1392 هجری شمسی مطابق با 14 ام ربیع الاول سال 1435 هجری قمری و برابر با 16 ژانویه سال 2014 میلادیست.

سی و پنج سال پیش محمد رضا پهلوی از کشور گریخت .... با فراگیر شدن شعله های انقلاب اسلامی در کشور و فشار نیروهای مخالف رژیم و هماهنگی حرکتهای مبارزاتی مردم مسلمان به رهبری خردمندانه امام خمینی ره، اداره و کنترل کشور از دست نیروهای رژیم پهلوی خارج شد.

در این میان حوادثی چون کشتار مردم انقلابی در 17 شهریور و در سیزدهم آبان و برگزاری مراسم چهلم این شهدا در نقاط مختلف کشور وخامت اوضاع را برای محمد رضا بسیار بیشتر کرد و پایه های حکومت او بسیار سست و لرزان شد و ترفند های سیاسی اش هم موثر واقع نشد. بدین ترتیب محمد رضا پهلوی که دیگر توان مقابله با فریادهای خروشان و انقلابی ملت ایران را نداشت از ایران گریخت. پس از فرار شاه از ایران، ملت انقلابی در سراسر کشور جشن گفتند و به خاطر فرو ریختن پایه های حکومت سلطنتی شادمانی کردند.

 

خبر رادیویی خروج شاه از کشور در 26 دیماه 1357

ساعت 13:08 دقیقه بعد از ظهر امروز شاهنشاه و شهبانو در میان بدرقه آقای شاهپور بختیار نخست وزیر و دکتر جواد سعید رئیس مجلس شورای ملی، دکتر علیرضا اردلان وزیر دربار و گروهی از رجال و شخصیتهای مملکتی فرودگاه مهرآباد را ترک گفتند ....

 

 مصاحبه شاه در فرودگاه مهرآباد با خبرنگار تلویزیون

شاه : " یه مدتیست که احساس خستگی می کنم و احتیاج به استراحت. ضمنا من گفته بودم که تا خیالم راحت بشه و دولت مستقر بشه، بعد مسافرت خواهم کرد ".

خبرنگار : اعلیحضرت چه مدت در مسافرت خواهند بود ؟

شاه : بستگی به حالت مزاجی من خواهد داشت البته. از الان که نمی توانم بگم.

خبرنگار : نخستین نقطه ای که اعیلحضرت تشریف فرما می شن کجا خواهد بود.

شاه : فکر می کنم از اینجا به آسوان برای استراحت برویم و اولین نقطه اقامتمان در آسوان خواهد بود و حرفی غیر از حس وضعیت مملکت و انجام وظیفه بر اساس میهن پرستی ندارم.

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٥:٢٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٦ دی ۱۳٩٢
Comments نظرات () لينک دائم