تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

سرزمین فرهادان گمنام،کندوان

یکی از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان شرقی در روستایی به نام کندوان نهفته است. روستایی چند هزار ساله و منحصربه فرد ...

برای رفتن به کندوان بایستی مسیر تبریز به آذرشهر را پیمود و از طریق ورودی شهرجدید سهند راه شهر اسکو را در پیش گرفت و با طی مسیری 10 دقیقه ای به اسکو رسید. اسکو همان شهریست که در دولت احمدی نژاد و زمان هدفمند سازی یارانه ها ، در بخش خبری 20:30 نشان دادند که چگونه مردمانش با اصلاح الگوی مصرف ، قبوض آب و برق و تلفن و گاز را به صفر و حتی زیر صفر رسانده اند !!!

شهر اسکو دارای باغات زیادی بوده و گردو محصول اصلی این منطقه می باشد، گرچه می توان خشکبار تولید شده به روش سنتی را هم به آن اضافه کرد. نان سنتی اسکو هم در منطقه آذربایجان معروف است. در سفری که بیست و اندی سال پیش به اسکو داشتم، به واقع نانها به روش سنتی و کاملا طبیعی طبخ می شد ولی امروز دیگر خبری از آن تنورها و طعم و بوی خاص آن نانها نیست و جای خود را به ماشینهای صنعتی داده و نابود شده اند.

یکی از جاذبه های طبیعی این شهر، درخت چنار چند هزار ساله ایست که این روزها وضعیت خوبی را سپری نمی کند و نسبت به دو سه سال پیبش که دیده بودم بسیار کوچکتر شده است و این طور که من دیدم چیزی به پایان عمرش باقی نمانده است.

از اسکو رد می شوم و راه کندوان را در پیش می گیریم. در میانه راه می رسیم به روستای مدفون در دل کوه حیله ور. با ورود به دخمه های زیر زمینی این روستا به واقع می شود پی برد که این سازه های کنده شده در دل کوه غیر اغل گوسفندان و معدود خانه هایی برای حفاظت از آنان کاربری دیگری نداشته است.

این هم تعدادی عکس از نمای داخلی این آثار :

راهمان را ادامه می دهیم و می رسیم به روستایی با خانه های کله قندی سنگی. جایی یافته و اطراق می کنیم. وضعیت امروز کندوان با 20 و اندی سال تفاوت بسیاری دارد. باغات حاشیه رود را صاف کرده و تبدیل به پارکینگ کرده اند. مثلا چشمه معروف روستا سابقا در محلی بود که در عکس سمت راست وانتی پارک شده است .حالا اداره منابع طبیعی و سازمان میراث فرهنگی این قدر کنترل کرده اند وای به روزی که دستشان از این منطقه کوتاه شود و این زمین خواران و دلالان به همه چیز ، چه بلایی که بر سر این گنجینه های طبیعی و فرهنگی نمی آورند. ساختمان های آجری جدید هم که واقعا برای چهره این روستای بی نظیر سنگ تمام گذاشته اند و صدچندان بر زیبایی آن افزوده اند !!!

بار و بندیلمان را زمین می گذاریم و راه می افتیم سمت روستا و کوچه پس کوچه های آن و می رسیم به خانه سنگی حاج احمد که در گوشه دنجی قرار گرفته است. پیرمردی حدودا 70 ساله و شکسته. دعوت گرمش را می پذیریم و برای دقایقی مهمان خانه اش می شویم. از سر و وضع خانه اش می شود نبود زن خانه را بی هیچ سوال و جوابی فهمید.می گوید همسرش چهار پنج سالی می شود که فوت کرده و اکنون به تنهایی زندگی می کند. پسرانش هم ساکن تبریز شده اند و هفته ای یکبار به دیدنش می آیند.

کل لوازم و اثاث منزلش در یک رادیوی قدیمی ، فرشی کهنه ، صندوقچه و بخاری هیزمی قدیمی و یک یخچال خلاصه می شود. از خانه اش می پرسیم که می گوید از پدرش به ارث برده و او نیز از پدرش و پدرش نیز از اجادش. زمان ساختش را هم نمی داند ولی می گوید که یکی دوتایی از خانه ها را جدیدا در انتهای روستای ساخته اند و به اصطلاح نوساز هست. می آییم بیرون خانه اش. از اتاق بالایی خانه اش می پرسیم که می گوید سالها پیش زلزله ای آمده و راه ورودی آن را تخریب کرده است و نیازی به استفاده و ساخت آن نداشته است.

خداحافظی می کنیم و راه می افتیم طرف دیگر روستا. از خودم می پرسم که این مردمان ساده و خونگرم چقدر دل بزرگ و مهربانی دارند که سالهاست انواع و اقسام آزار و اذیت گردشگران خوب و بدی که برای دیدن زندگی خصوصی آنان می آیند تحمل کنند و خم بر ابرو نمی آورند.

یکی دو خانه دیگر را هم سرک می کشیم و ابزار آلات قدیمی مورد استفاده در سالهای گذشته این روستا را هم می بینیم و می آییم پایین برای صرف نهار.

پس از صرف نهار و اندکی استراحت، گردشی در طرف دیگر رودخانه می کنیم و پس از گرفتن چند تایی عکس، می رویم بالای کوه روبروی روستا برای بهتر دیدن منظره آن.

اگر آمدید اینجا و از بالای این کوه به تماشای منظره بدیع این روستا ننشتید قطعا عمرتان را در این سفر بر باد فنا داده اید. این عکس پانوراما را هم با دوربین تلفن همراه از بالای این کوه گرفتم . عکس بزرگتر را از اینجا ببینید.

دیگر غروب آفتاب نزدیک است و با شرایطی که در این سفر داشتیم صلاح نبود شب را مهمان روستای کندوان باشیم و نهایتا مجبور به برگشتن شدیم .....

 

پی نوشت :

عکس نان تزئینی هست

تاریخ سفر : خرداد ماه 1391


 

نويسنده : امیررضااکبری : ٤:۱۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢ بهمن ۱۳٩٢
Comments نظرات () لينک دائم