تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

زیبای خفته

" زیبای خفته " لقب یکی از منحصربفرد ترین مومیایی هایست که در صومعه ای، معروف به سرزمین مردگان در پالرمو ایتالیا، قرار دارد. این جسد مومیایی شده متعلق به دختر بچه ای دوساله با نام " روزالیا لومباردو – Rosalia Lombardo " می باشد که در دسامبر سال 1920 در اثر ابتلا به بیماری ذات الریه درگذشت.

پدر روزالیو که از درگذشت فرزندش بسیار اندوهگین بود تصمیم به مومیایی و حفظ جسد فرزندش میگیرد و این امر نیز به وسیله " آلفرد سلفیه - Alfredo Salafia " شیمیدان معروف آن دوران تحقق می یابد. آلفرد سلفیه که پیشتر روش منحصر بفرد و اسرار آمیز خودش را با موفقیت بر روی حیوانات انجام داده بود اقدام به مومیایی روزالیا می نماید. روش وی در واقع بر خلاف رسوم دیگریست که در دنیا معمول بود. یعنی اعتقاد وی در مومیایی اجساد ، بر پایه حفط کلیه اندامهای داخلی بوده است و این امر نیز با تزریق ماده ای شیمیایی در عروق و بافتهای بدن انجام میگرفت تا روند فساد و از هم گسیختگی بافت بدن را متوقف بکند و تاثیر آن چنان بود که در سال 1995 و با گرفتن این عکس احساس می شد که دخترک به خوابی آرام فرو رفته است.

پدر روزالیو شاید یکی از خوش شانس ترین افرادی بود که موفق به سپردن جسد مومیایی شده دخترش به صومعه می شود. چرا که نگهداری اموات در صومعه یاد شده مدتها قبل از آن متوقف شده بود و جسد روزالیا جزو آخرین افراد قرار داده شده در آنجاست.

یکی از نکات جالب توجه و در عین حال مرموز در مورد روزالیا، باز و بسته شدن چشمهایش در بازه های زمانی متفاوت است. به طوری که در موارد متعددی از عکسهای بازدید کنندگان مشاهده شده است که چشم ها اندکی باز بوده اند در حالی که در عکس دیگر بسته شده اند. برای این منظور با کار گذاشتن دوربینی در بازه زمانی 12 ساعته عکسهای زیر بدست آمده است.

عده ای اعتقاد به نیروهای مرموز و ماورالطبیعه در تحقق این امر دارند ولی نظر کارشناسان بر تغییرات رطوبت و دمای محیط استوار است که منطقی تر به نظر می رسد. در سال 2009 با بررسی های انجام گرفته نشانه هایی از فساد در جسد مشاهده شد که بلافاصله اقدامات حفاظتی جهت توقف روند پوسیدگی انجام گرفت و اکنون جسد روزالیا در درون جعبه ای مهر و موم شده آرام گرفته است .

ترجمه : تاریخ جهان و تقویم تاریخ

 

سال نو پیشاپیش مبارک

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱:۳۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ اسفند ۱۳٩٢
Comments نظرات () لينک دائم