تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

سفر ترکیه 1

بخش اول

 

در ابتدا بایستی عرض کنم که عبور از مرز بازرگان با دشواری زیادی همراه شد. به طوری که از 3 بامداد روز اول فروردین تا ساعت 13:30 همان روز برای عبور از مرز علاف و سرگردان بودیم. گروه ایرانی گناه را بر گردن طرف ترکیه ای انداخته و این همه اتلاف وقت را به عدم تحویل خودروها از جانب ترکیه نسبت می داد. در حالی که پس از عبور از سمت ایران با اندک زمانی از مرز ترکیه گذشتیم و این ادعای طرف ایرانی تقریبا می شود گفت که کذب بود و ناهماهنگی ، کاغذ بازی ، گرفتن انواع و اقسام امضاها و بازرسی ماشین ها و پر کردن فرم اظهار نامه وسایل موجود در ماشین و واریز عوارض خروج از کشور همه و همه موجب این همه اتلاف وقت شده بود.

پس از عبور از درب مرزی و طی 20 کیلومتری ، در سمت راستمان کوهی جالب و بلند نظرمان را جلب می کند :

راهمان را ادامه میدهیم و با طی 25 کیلومتر دیگر می رسیم به شهر "Doğubeyazıt  ". اینجا شهریست مرزی، نامرتب، با جاده و آسفالتهای درب و داغون. پس از پرس و جو غذاخوری تر و تمیزی را برای صرف نهار می یابیم که هیچ شباهتی به سر و وضع شهر ندارد. پس از صرف نهار راه می افتیم ولی به دلیل ذیق وقت نمی توانیم از بنای قدیمی " İshak Paşa Sarayı " بازدید کنیم ولی عکس بنا را در زیر ببینید :

کاخ اسحاق پاشا، قصریست از دوره عثمانی که ساخت و ساز آن از تاریخ 1685 توسط Colak Abdi Pasha والی استان بایزید ترکیه آغاز شد و توسط پسرش " اسحاق پاشا " ادامه یافت و نهایتا توسط نوه اش محمد پاشا به اتمام رسید. بر اساس کتیبه موجود در روی درب آن، ساخت بخش حرمسرای بنا توسط پسرش اسحاق در سال 1784 به اتمام رسیده است.

در ادامه راهمان از شهر  Ağrı و Eleşkirt میگذریم و سپس برای استراحتی کوتاه توقف می کنیم. یکی از نکات جالب توجه این کشور یا حداقل این مسیر، طبیعت بکر و جاده های کم تردد هست و می توان با کمال آرامش رانندگی کرده و از طبیعت و مناظر آن لذت برد. این عکس را در توقف کوتاهی که کنار جاده داشتیم گرفتم :

پس از اندک استراحتی راه می افتیم و در گرگ و میش هوا میرسیم به ورودی شهر Erzurum . ورودی شهر هیچ شباهتی به ورودی شهرهای ایران ندارد. نه خبری از حاشیه نشینی هست و نه خبری از وانت و چرخ دستی و گاری های میوه فروشان دقیقا عین ورودی های شهرمان ارومیه !!!

می رویم به مرکز شهر. در اینجا بر خلاف تصورمان با ترافیک سنگین و انبوه خودرو های سواری مواجه می شویم و بوق های کر کننده. همه جای شهر با بنر های " اردوغان " و رقبایش تزئین شده است و ماشینها با سرعت و موسیقی تند و بلند و عده ای با پرچمهای ترکیه در حال تردد هستند. جای سوزن انداختن نیست. پلیس هم نمی تواند کاری از پیش ببرد. همه خودروها در میادین و چهارراه ها در هم تنیده شده اند. آنها را پشت سر میگذاریم و دنبال هتل میگردیم. اولین هتل، دومین هتل ، سومین ، چهارمین، پنجمین ..... خبری از اتاق خالی نیست. علت را جویا می شویم که می گویند امروز جناب اردوغان نخست وزیر ترکیه در اینجا سخنرانی داشته و طرفدارانش از دوره و اطراف برای میتینگ تبلیغاتی ایشان آمده اند و می فهمیم که دلیل این همه سر و صدا و نبود اتاق خالی در هتل هم همین بوده است. خلاصه با مکافات فراوان در یکی از هتل های خیابان جمهوریت ساکن می شویم. صبح روز بعد هم ترافیک سنگین است و ماشینها در حال تبلیغات که یکی از آنها را با دوربینم شکار می کنم :

در شهر ارزروم بیشتر از مراکز خرید، مساجد بزرگ و بناهای قدیمی سنگی  خودنمایی می کند. تقریبا در مرکز شهر  ارزروم و خیابان جمهوریت دو بنای سنگی قدیمی وجود دارد که یکی به نام " Yakutiye Medresesi " به عنوان موزه و دیگری به نام " Lala Şahin Paşa Medresesi " با کاربری مسجد استفاده می شوند. متاسفانه امکان بازدید از داخل بنا ها میسر نشد.

این هم عکسی از بنای Lala Şahin Paşa Medresesi

بنای دیگری که نماد شهر ارزروم نیز هست در انتهای خیابان جمهوریت و روبروی قلعه تاریخی ارزروم واقع شده و به " Çifte Minareli Medrese " یعنی " مدرسه جفت مناره " مشهور است. به دلیل بازسازی و حصار کشی اطراف مسجد و همچنین ضد نور شدن، عکس قابل توجهی نتوانستم بگیرم و به همین دلیل این عکس را از اینترنت قرار دادم :

این هم چند عکسی از بنای قلعه و حصار تاریخی شهر ارزروم که به دروازه تبریز مشهور است  :

 

با ما همراه باشید ... 

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٦:٥٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم