تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

سفر ترکیه 2

قسمت دوم


پس از دیدن قلعه شهر ارزروم می رویم برای بازدید از " Tebrizkapı Çarşısı " یا همان بازارچه دروازه تبریز . اینجا بازارچه ایست کوچک که در ضلع شرقی " Çifte Minareli Medrese  " یا همان مسجد جفت مناره قرار دارد. از بافت و نوع منازل مسکونی و بناهای قدیمی زیادی که در اطرف آن وجود دارد می شود فهمید که این قسمت از قدیمی ترین محله های شهر ارزروم هست و تخریبهای صورت گرفته در ساختمانهای اطراف و آزادسازی بناهای قدیمی از حصار منازل، حکایت از برنامه جامع شهرداری ارزروم برای ساماندهی اطراف قلعه و بناهای پیرامون آن دارد.

در بازارچه دروازه تبریز انواع وسایل سنتی و قدیمی به نمایش در آمده یا فروخته میشود. عکسهای این محل را می بینیم :

در این شهر بنای قدیمی دیگری نیز وجود دارد که امروزه به عنوان " Erzurum Gümüş Çarşısı " یا همان بازار نقره ارزروم مورد استفاده قرار میگیرد و دارای مغازه های تمیز و مرتب نقره فروشی هست که انواع و اقسام زیورآلات عرضه میشود :

 

بنای " atatürk evi " یا همان خانه آتاتورک هم از ساختمانهای معروف این شهر است. مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک یعنی پدر ترک به سال 1881 در شهر تسالونیکی در شمال کشور یونان فعلی که آن زمان جزئی از خاک امپراتوری عثمانی بود به دنیا آمد. سپس وارد ارتش عثمانی شده و رشادتهای زیادی را از خود نشان داده و در جنگهای بالکان به سمت فرماندهی رسید. در اواخر جنگ جهانی اول رهبری خیزش مردمی بر علیه خلافت و امپراطوری عثمانی را بر عمده گرفت و با سرنگونی محمد ششم ، ترکیه مدرن با نظام جمهوری را به سال 1923 پایه گذاری کرد و تا زمان مرگش در سال 1938 رئیس جمهور آن بود. متاسفانه امکان بازدید از بنا مهیا نشد.

یکی از موارد جالب توجه این شهر نبود انواع و اقسام نرده و کرکره در مغازه هاست! یعنی مثل ایران نیست که در چشم برهم زدنی ویترین مغازه ات را با نهایت دقت و سرعت خالی کنند. شاید باورش سخت باشد ولی بانکهای این شهر نیز فاقد چنین ابزارآلاتی هست. چیزی که نبودش برای ما ایرانیان کابوسی دهشتناک است و از محالات !!!
هوای تمیز و پاکیزه آن را شاید نشود در جای دیگری یافت اما وضعیت در شبهای سرد پاییز و زمستان اندکی متفاوت هست و به عینه میتوان دید که استفاده از هیزم و ذغال سنگ در سیستمهای گرمایش منازل چه مقدار هوای شهر را آلوده و غبار آلود می کند ...
در داخل شهر و کنار معابر تعداد زیادی چشمه آب خنک و گوارا وجود دارد که آب شرب مصرفی شهر هم گویا از همین چشمه ها تامین میگردد که شهرداری به صورت زیر آنها را ساماندهی و قابل استفاده کرده است :

سفرمان در این شهر به پایان رسیده و عازم ترابزون هستیم .


 با ما همراه باشید ...

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٩:٥۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم