تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

اینجا تهران، رادیو ایران

 

روزنوشت

 اینجا تهران است شنوندگان عزیز از این ساعت رادیو تهران شروع بکار کرد

 

74 سال پیش در چنین روزی برابر با چهارم اردیبهشت ماه سال 1319 اولین فرستنده رادیویی ایران که اندکی بعد به بیسیم پهلوی مشهور شد، رسما افتتاح گردید.

 

از اولین گویندگان رادیو می توان به  قدسی رهبری، رضا سجادی، بشیر فرهمند ، تقی روحانی، نصرت الله محتشم، صدیقه سادات رسولی ( روشنگ برنامه گلها ) و کوکب پرنیان اشاره کرد. ولی در مورد اولین کسی که آغاز به کار رادیو را به صورت زنده اعلام می کند اختلاف نظر وجود دارد اما آنچه بیشتر از همه به حقیقت نزدیک هست، صدای آقای رضا سجادی بوده که شنوندگان رادیو تهران برای اولین بار از طریق امواج مغناطیسی و جعبه چوبی شنیده اند.

 

آقای رضا سجادی در سال 1390 طی مصاحبه ای در ویژه برنامه یادنامه رادیو با رادیوی اینترنتی ایران صدا، از خاطره اولین روز افتتاح رادیو می گوید :

 

 

 

سال گذشته ( 1392 ) نیز برنامه مثبت 70+ شبکه مستند مصاحبه ای را با رضا سجادی ترتیب داده بود ولی دیگر حوصله و شادابی سال 90 را در خود نداشت و در پرسش خبرنگاری که پرسید : " چی می خوای از زندگی ؟ "، گفت : " مرگ. که آسونه دیگه چیزی نداریم برم راحت شم. چه فایده ای داره من نه جایی می تونم برم نه حرف می تونم بزم نه هیچی. برم پیش خدا .... ".

این فایل صوتی تاثر برانگیز را بشنوید :

 

 

 

فایهای صوتی : آرشیو وبلاگ تاریخ جهان و تقویم تاریخ


نويسنده : امیررضااکبری : ۸:٤٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم