تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

فیلم مزار دکتر علی شریعتی

 29 خرداد سالروز درگذشت علی شریعتی

خرداد سال 87 با تور زیارتی عازم سوریه شدیم و فکر می کنم تنها من و یکی از اقوام پایین ترین سن را در آن جمع داشتیم که طبیعتا یک مقداری هماهنگی با آنان برایمان سخت کرده بود به هر روی بنده تا حد امکان از موقعیت استفاده کرده ، تصاویر و عکسهای خوبی از آن سفر تهیه کردم که در همان سال بیشتر آنها از نظر دوستان قدیمی وبلاگ گذشت تعداد زیادی از مطالب نیز بنا به دلایل سال بعدش !!! در اثر تعطیلی وبلاگ به بایگانی رفت.

چنانچه قبلا گذشت [ در دیار غربت با شریعتی 1 ]

روز اول فرصتی نشد بروم دنبال مزار شریعتی. روز دوم و سوم هم رفتم ولی درش بسته بود برگشتم. روز چهارم بالاخره موفق به دیدارش شدم. در بدو ورود تابلویی با عنوان " قبر الدکتور شریعتی " مسیر را نشان میداد.

 

 

دیدم آرامگاهش در گوشه کنجی از قبرستان زینبه قرار دارد. رفتم جلوتر و منظره عجیبی دیدم. دیوار اتاقک مزار دکتر شریعتی پر بود از دیوار نوشته هایی که هر یک از دوستدارانش قسمتی از سخنانش را بر روی آن نوشته بودند. تقریبا اکثر آنها را خوانده یا شنیده بودم. حالت عجیبی بهم دست داد. یک حسی که انگار روح دکتر شریعتی حاضر و ناظرم بود. انگار داشت سخنرانی میکرد. دقیقا همان صدا و همان لحن از ادای کلماتش در ذهنم پیچیده بود که میگفت :

 

پدر، مادر، در خلوت خالص تو بودم، دیدم که ...

خدایا چگونه زیستن را تو به من بیاموز، چگونه مردن  را خود میدانم ...

سرمایه هرکس حرفهایست که برای نگفتن دارد...

وقتی فقر وارد خانه میشه از در، دین از در دیگه در میره ...

 

در همان حال خلوت و سکوت و تنهایی ام بودم که دیدم عده ای  از مشتاقان زیارت دکتر به دیدارش شتافته اند و تا رسیدند سر مزارش شروع کردند به بوسیدن و لیسیدن نرده ها و جویدن گوشه دیوارها و مس کشیدن به سر و صورت خودشان، گویی که دارند یکی از امامان و ائمه اطهار را زیارت میکنند. با دیدن آنان و اعمالشان ، تمامی آن حالات معنویم در هم شکسته و سرشار از انبساط خاطر شدم ...

شب هنگام و موقع خواب تمامی آن صحنه ها و محیط پیرامون آرامگاه دکتر شریعتی از نظرم گذشت و کلیپی از آرامگاهش را در ذهنم پروراندم. روز آخر سفر مجددا به قبرستان زینبه رفته و تصاویر مورد نظرم را گرفتم تا سر فرصت و بعد از پایان سفر، اقدام به تدوین و صداگذاری آن بکنم . کلیپی که در بالا مشاهده می کنید نتیجه کارم چند ماه پس از سفر سوریه هست و فکر می کنم تصاویر منحصر بفردی از آرامگاه دکتر شریعتی باشد که به این شکل و برای اولین بار در اینترنت منتشر می شود ...

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم