تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

سفر شیراز 1 - دروازه قرآن

سفر شیراز 1

دوازده سال پیش در همین روزها بود که برای شرکت در پنجمین کنفرانس دانشجویی مهندسی برق دانشگاه شیراز عازم این شهر شدیم. گرچه این سفر دومین سفرم به این شهر بود ولی چون اولین آن در دوران کودکی بود، چیزی در خاطر ندارم. به هر حال اولین جایی که از این شهر دیدم، دروازه قرآن بود. ولی دروازه قرآن دوران کودکی من با تفاصیلی که پدرم داشت اندکی متفاوت بود :

دروازه قرآن دوران کودکی ام

دروازه قرآنی که من دیدم

دروازه قرآن در دوران حکومت آل بویه و زمامداری عضدالدوله دیلمی ساخته و قرآنی در آن قرار داده شد تا مسافران با گذشتن از زیرش متبرک شوند. این بنا در دوران حکومت کریم خان زند با افزودن یک طبقه بر بالای آن مورد مرمت و بازسازق قرار گرفت و دو جلد قرآن بزرگ نفیس، به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری، در آن جای دادند که بعدها به موزه پارس منتقل شدند.

گزند زمان و بلایای طبیعی اما تیشه بر ریشه این بنا در دوران قاجار زده و در اثر زلزله صدمان زیادی به بنا وارد شد که توسط که " محمد زکی خان نوری " والی فارس و داماد فتحعلی شاه قاجار، مرمت و بازسای گردید :

 دروازه قرآن در زمان قاجاریه

دروازه قرآن در دوران ناصرالدین شاه

اما سرنوشت دروازه قرآن به اینجا ختم نشد و توسط رضاخان قلدر که پس از کودتا قدرت مطلق را از آن خود میدید و کمر همت به تخریب آثار باستانی ایران به نام تجدد بسته بود ، در سال 1315 تخریب و بنای جدید در سال 1328 و به فاصله کمی از بنای کهن ساخته شد و این بنایی که ما الان داریم در حقیقت قدمتی بیشتر از پهلوی دوم ( محمد رضا شاه پهلوی ) ندارد :

دروازه قرآن در دوران پهلوی دوم

دروازه قرآن امروز

به هر حال بعد از اینکه از کنار دروازه قرآن رد شدیم، رسیدیم به میدان قرآن :

 میدان قرآن

مهدی نوروزی و ایرج پسر خاله من که رابطین کنفرانس بودن ، از اتوبوس پیاده شدن برای پرسیدن آدرس دانشگاه. بعد مهدی برگشت تو اتوبوس گفت : " طرف میگه برید فلکه گازو !!! ". تا این رو گفت هممون زدیم زیر خنده ، که راننده اتوبوس گفت بابا منظورش فلکه " گاز " هست. شیرازی ها به آخر بعضی کلمات " واو " اضافه میکنن ...

بعد از اینکه چند بار دور خودمون چرخیدیم برگشتیم همان میدان قرآن و از خیابان " ربانی شیرازی " مستقیم رفتیم به میدان " +++ " که خوابگاه دانشگاه شیراز آنجاست. بعد از هماهنگی رفتیم توی محوطه خوابگاه ارم و مقابل ساختمان اداری پیاده شدیم تا کارت ورود و خروج و ... را بگیریم.

خوابگاه ارم

اولین لحظه ای رو که از ماشین پیاده شدم هیچ وقت یادم نمیره ... یک محوطه سرسبز و زیبا با درختان نخل بلند و گلهای رنگارنگ که تعداد زیادی پروانه داشتند دورشان می چرخیدند و بعدش آمدند و دور سر ما که روی چمن ها نشسته بودیم ،چرخیدند.

تحویل اتاق ها از ظهر همان روز تا اواخر شب طول کشید. صبح روز بعد در چند جلسه از ارائه مقاله دوستان شرکت کردیم و چند تایی عکس در سالن دانشگاه هم گرفتیم :

ردیف ایستاده : سمت چپ نفر اول و دوم ، ایرج قشلاقی و مهدی نوروزی

ردیف نشسته : سمت چپ نفر چهارم محمد حسین ورچه هست و پیدا کنید من را !!!


بعد از صرف نهار در سلف سرویس خوابگاه ، رفتیم داخل شهر برای دیدن ارگ کریمخانی که یادگار دوران حکومت کریمخان زند هست. این ارگ در خیابان .... واقع شده و در اولین نگاه تحسین هر گردشگری را بر می انگیزد ....

ارگ کریمخان زند

بعد از پیاده شدن از تاکسی و یک مقدار پیاده روی رسیدیم به ضلع جنوبی ارگ کریمخان که کج بودن یکی از برج و باروهای آن نظرمان را جلب کرد و معلوم بود که نشست برج در اثر سست بودن پی آن اتفاق افتاده است .... خلاصه رفتیم سمت درب ورودی ارگ :

درب ورودی

با نشان دادن کارتهای کنفرانس به رایگان رفتیم داخل محوطه. توی پرانتر ذکر این نکته ضروریست که با هماهنگی نهادهای مرتبط و مسئولین وقت ، تمامی آن 3000-2500 دانشجویی که برای شرکت در کنفرانس آمده بودیم ، از تمامی ابنیه های باستانی و امکانات عمومی به صورت رایگان استفاده کردیم که واقعا جای تقدیر  و تشکر داشت.

خلاصه رفتیم داخل ساختمان و در مقابلمان حیاط بزرگی نمایان شد :

حیاط و حوض ارگ کریمخان زند

بادگیری را که در عکس بالا مشاهده میکنید در سال 1381 وجود نداشت. در سفرم سوم ( 1383 ) که به همراه خانواده رفته بودیم ، در حال ساخت بود و در سفر چهارمم ( 1390 ) که همراه همسرم برای شرکت در کنفرانس دانشجویی برق و کامپیوتر دانشگاه آزاد واحد نیریز رفته بودیم ، دیدم که ساخت سازه تمام شده  و اینچنین نمایی به خود گرفته است. عکس بالا در آخرین سفرم ثبت شده است ....

 

همراه ما باشید تا در پست بعد داخل ارگ را به اتفاق هم بگردیم و حضور کریم خان زند و لطفعلی خان شرفیاب شویم ....

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٦:٤٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم