تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

نقش برجسته خان تختی

 

اگر روزی گذرتان به ارومیه افتاد و قصد سفر به شمال استان آذربایجان غربی را داشتید ، دیدن سنگ نگاره حجاری شده بر روی کوه پیر چاووش در 15 کیلومتری شهر سلماس را در کنار روستای خان تختی از دست ندهید. سنگ نگاره ای مربوط به قرن سوم میلادی و زمامداری ساسانیان و دوران اردشیر بابکان ...


اردشیر یکم ساسانی ملقب به اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بود که با غلبه بر آخرین پادشاه اشکانی به نام اردوان پنجم در سال 224 میلادی ، پادشاه ایران گردید.


سکه طلای منقوش به چهره اردشیر

آنچه از منابع بر جای مانده مشهود است ، شهر سلماس کنونی در دوران اشکانیان مرز حائل بین امپراطوری ایران و روم بوده و پس از به قدرت رسیدن ساسانیان به محل مناقشه  این دو کشور بدل گشت.

برای رسیدن به این سنگ نگاره که در سمت راست مسیر به طرف سلماس قرار دارد ، از جاده خاکی کوچکی که به همین منظور احداث شده می توان استفاده کرده و به دامنه کوه رسید. پس صعود به بالای کوه دشتی وسیع در مقابل دیدگانتان نمایان می شود و اینجا همان جاییست که 1800 سال پیش اولین پادشاه ساسانی برای استراحت و تجدید قوا ، اردو زده بود.

 

سنگ نگاره " خان تختی " سلماس نماد و یادبود پیروزیهای ارتش ایران بر جنگجویان روم پس از فتح ارمنستان هست که در آن اردشیر و ولیعهدش شاهپور یکم تصویر شده اند که دو تن از حکم رانان محلی ارمنستان در حال تقدیم هدایایی به آنان هستند و چه بسا در جایی که من امروز ایستاده و این عکس را گرفته ام ، اردشیر ساسانی در حال نظاره و تحسین حجاران این سنگ نگاره بوده است ....

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٦:٤۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩۳
Comments نظرات () لينک دائم