تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

تاریخی یکساله شد

روزشمار

 

 

امروز مقارن با سه مناسبت مهم است .

اول سالروز امضای فرمان مشروطیت ، دوم سالروز درگذشت بانوی گرانقدر و هنرمند موسیقی ملی ایران قمرالملوک وزیری و سوم ، یک سالگی وبلاگ تاریخی .

 

امروز نود و نهمین سالروز امضای فرمان مشروطیت است .

نود و نه سال پیش در چنین روزی مقارن با 14 مرداد ماه 1285 هجری شمسی ، مظفرالدین شاه قاجار فرمان مشروطیت را در کاخ صاحبقرانیه امضاء کرد و دو روز بعد در پی اعتراض مشروطه خواهان دستخط دیگری صادر و مشروطه را مشروطه مشروعه اعلام نمود .

 

مناسبت دوم درگذشت قمرالملوک وزیری اولین خواننده  زن در رادیو و موسیقی ملی ایران است .

قمر به سال 1284 در تاکستان به دنیا آمد و آموزش موسیقی را نزد معلم گمنامی آغاز نموده و سپس از محضر استاد مرتضی خوان نی داوود کسب فیض کرد . آغاز فعالیت و اوج هنر قمر مقارن با سقوط قاجاریه و روی کار آمدن رضا خان بود و قمر نیز تحت تاثیر مسائل سیاسی روز در رابطه با دستگیری و قتل جمهوری از جمله  میرزا زاده عشقی شاعر معاصر و کلنل محمد تقی خان پسیان و غیره قرار گرفته و اقدام به اجرای تصانیف حماسی با کلام عارف قزوینی از جمله مارش جمهوری و تصنیف ارزشمند مرغ سحر با شعر ملک الشعراء بهار نمود که بعدها صفحات آن به دستور دولت وقت ایران جمع آوری و نابود شد . حتی نوارهای با ارزشی را که با صدای قمر و نوازندگان و استادان زمان در رادیو ضبط شده بود با همکاری رئیس وقت شورای موسیقی رادیو و چند نفر از خوانندگان تازه به دوران رسیده پاک و هیچ اثری از آن آثار غنی و ارزشمند برجای نماند .

صدای زیبای قمر در پی سکته ناقص قلبی از بین رفت و از آن همه ثروتی که دردست داشت چیزی برجای نماند چرا که تمامی آن را در راه رضای خدا به مستمندان و مراکز امور خیریه بخشیده بود به طوری که خانه محقر وی را نیز در یکی از محله های قدیمی تهران با همکاری هنرمندان و دوستداران قمر خریداری و در اختیارش گذاشته بودند و مختصر مقرری ماهیانه ای را نیز با موافقت مجلس و شورای موسیقی رادیو به وی پرداخت می کردند تا اینکه سکته دوم از راه رسید و در چهاردهم مرداد ماه 1338 در سن 54 سالگی ، بی نام و نشان به دیاری باقی اش فرستاد . روحش شاد و راهش پر رهرو باد .

 

مناسبت سوم اولین سالگرد راه اندازی وبلاگ تاریخی است .

وبلاگ مزبور با هدف ارائه مطالب تاریخی سیاسی جهان و تاریخ علم و مسائل سیاسی روز جامعه با لوگوی بالا طراحی و اولین مطلب آن با عنوان فرمان مشروطیت در ساعت چهارده و سی و هشت دقیقه آپ دیت شد . مطالب وبلاگ در سه زمینه تاریخ ، روز شمار و روز نوشت ارائه می گردد که زمینه تاریخ به منظور نوشتن مطالب تاریخی ، روز شمار مربوط به سالروز مناسبتهای مختلف و روز نوشت به مطالب روز جامعه اختصاص دارد .

از اقدامات انجام شده در زمینه طرح وبلاگ می توان به تعویض قالب و لوگوی وبلاگ اشاره کرد که تا حدودی زیبایی وبلاگ را بهبود بخشیده است . اضافه کردن کانتر جهت نشان دادن تعداد بازدید کنندگان وبلاگ از اقدامات دیگریست که تاثیر به سزایی در انگیزه اینجانب جهت نوشتن مطالب جالب تاریخی با وجود مشغله کاری فراوان ، داشته است . تهیه مطالب فراوان و عکس های بسیار جالب تاریخی و خرید کتاب اول و دوم تاریخ قرن بیستم از موسسه انتشارات ایران توسط پدرم و اهدای آن به اینجانب از اقدامات دیگر در این زمینه است که به تدریج و به یاری خدا از مطالب آن استفاده خواهد شد .

نظرات و پیشنهادات سازنده شما دوستان موجب مسرت و شادی این اینجانب بوده و در بهبود کیفیت وبلاگ موثر است .  امید است با کمک شما عزیزان وبلاگ تاریخی دوام هر چه بیشتری یابد و به ورطه فراموشی سپرده نشود .

نويسنده : امیررضااکبری : ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ امرداد ۱۳۸٤
Comments نظرات () لينک دائم