تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

سفر گیلان - قلعه رودخان

قلعه رودخان

بخش دوم سفر گیلان رو اختصاص میدم به گزارش بازدید از قلعه زیبای رودخان .... که حتما برای یک بار دیدنش می ارزد :

 

دیدن عکس بزرگتر 
 ( منبع : ویکی پدیا ترکی ) 

 

برای رسیدن به قلعه رودخان بایسی ابتدا به شهر فومن برویم و سپس از طریق دو جاده منشعب از "میدان ولایت" فقیه که یکی به ماسوله و دیگری به قلعه می رود راه این بنای باستانی را پیش بگیریم. فاصله فومن تا خود قلعه نیز تقریبا 26 کیلومتر است. 

 

موقعیت جغرافیایی قلعه روخان بر روی نقشه از Google map

   

پس از رسیدن به ورودی مجموعه و پرداخت عوارض ، 300 متری باید برویم تا به پارکینگ برسیم و اینجا‌ آخرین جاییست که می توان با خودرو رفت. پس از آن حدود 2 کیلومتر مسیر پیاده و سخت داریم تا به ارتفاعات قلعه برسیم.

گرچه مسیر صعب العبور و سخت قلعه را نمی شود نادیده گرفت ولی زیبایی های مسیر آنچنان روحبخش و دلنواز هست که برای مشتاقان دیدن این قلعه باستانی رنج کوهپیمایی را سهل می کند. 

حقیقتش رو بخواهید برای رفتن این مسیر باید توان کافی برای صعود داشته باشید و یا نصف روزی رو برای این بازدید اختصاص بدید و با حوصله و استراحت در کمپ های مسیر بالا بروید و حتما کفش مناسب هم داشته باشید ... والا از همین جا عکسهاش رو ببینید و خودکشی نکنید ....

راستش حساب نکردم چقدر طول کشید بالا برویم ولی برگشتی 40-35 دقیقه با تمام توان به سمت پایین دویدم ...... 

 

بسم الله .... راه می افیتم :مسیر ورودی کوهستان


آبشاردرختی تنومندفقط توی کارتون خانواده دکتر ارنست چنین درختی دیده بودمدرختی تنومند 

به تدریج که بالاتر می رویم مه، جلوه ای خاص به محیط پیرامونمان می دهد ... 


مه آلودگی مسیر ....مه ...مه ....

دیگر نفسمان بند آمده و کوفتگی شدید تمام اعضای بدنمان را گرفته . به هر که می رسیم می گوید کمی دیگر باید بالاتر بروید، می رسید ولی هیچ خبری از قلعه نیست. توقف کرده ، نظری به اطراف می اندازم و بعد چکاندن شاتری راه می افتیم ....


مه .....

10-15 دقیقه دیگر هم در میان رطوبت شدید مه و نم باران که باریدن گرفته ، خیس عرق بالا می رویم که از پشت درختان ناگاه بخشهایی از قلعه نمایان شده، نوید پایان کوهپیمایی را میدهد ... 

بنابراین عزممان جزم می کنیم تا هرچه زود تر به جایی که مدتها آرزوی دیدنش را  داشتم برسیم اما سر راه پیچی با شیب تند حالمان را میگیرد :

 

پله ها را رد کرده نزدیکی قلعه می رسیم ، نور و مه و سکوت محیط دست در دست هم داده جلوه ای وهم آلود به قلعه می بخشد ...می رویم به طرف دروازه :


دروازه و بنری که نهایت همگونی با محیط پیرامونش را دارد !!!

 

بعد از پرداخت مبلغ 2500 تومان وارد قلعه می شویم و تابلویی که هر چقدر فکر کردم دلیلی برای کج گذاشتنش نیافتم راهنمایمان می شود برای دیدن بخشهای مختلف قلعه ، ولی از آنجایی که راه زیادی تا مقصد داریم باید به دیدن بخشهایی از آن اکتفا کنیم.


دیدن نقشه راهنما در اندازه بزرگ

 

پیشینه تاریخی :

اطلاعات زیادی در رابطه با این بنا و دلایل شکل گیری آن در چنین محیط و ارتفاعی در دسترس نیست. بر اساس مطالب مندرج در نقشه راهنما تا قبل از قرن دهم هجری در هیچ یکی از متون تاریخی نامی از این قلعه برده نشده است و اولین بار محقق روس لهستانی الاصل به نام خوچیکو در سال 1830 مقارن با سلطنت فتحعلی شاه قاجار ، متوجه این قلعه شده و می نویسد : " قلعه رودخان دژی است بر بالای کوهی که در قسمت علیای روخانه ای به همین نام قرار دارد. بام روی آن از سنگ و آجر و در طرفین درب ورودی دو برج دفاعی مستحکم است.... " . اما بر سر در ورودی قلعه کتیبه ای منصوب بوده که امروز در موزه رشت نگهداری می شود و بر اساس نوشته آن این قلعه به قلعه حسامی معروف بوده و نخستین بار در سال 918 تا 921 هجری قمری به امر سلطان حسام الدین امیر دباج ابن علاءالدین اسحقی تجدید بنا شده و هدایت الله حاکم فومن نیز در سال 1175 هجری قمری مقارن با قیامش بر علیه کریم خان زند امر به تعمیر این بنا داده است.

قدمت دقیق قلعه مشخص نیست اما بر اساس نمونه برداری و آزمایشات انجام شده توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت ، قدمت این بنا به دوره سلجوقی می رسد. گرچه بر اساس شواهد بر جای مانده نیز قدمت آن را به دوره اسلام نسبت میدهند .... 

بر اساس تقسیم بندی ، قلعه به سه بخش میانی،شرقی و غربی تقسیم میشود. بخش شرقی آن شامل ، شاه نشین و آب انبار است و پله های سمت راست تصویر پایین به شاه نشین می رود :  

بخش میانی اقامتگاه سربازان بوده که امروز با تغییر کاربری به عنوان بخش اداری ، انبار و مسجد از آن استفاده می شود :

دقایقی بعد از ورود به قلعه چنان مه سنگینی  اطرافمان را فرا گرفت که تقریبا دیدمان به زیر 50 متر محدود شد با این حال حداقل برای من سعادتی بود که عکسهایی بگیرم که کمتر کسی موفق به گرفتنش در این موقعیت شده و حقیقتا جلوه ای رازآلود به محیط اطرافمان داد. سه عکس پایین بخش میانی را نشان میدهد :

 

پس از عبور از معبری سخت و مرتفع به بخش شرقی می رسیم :

بخش شرقی شامل دروازه ، قراولخانه ، پایگاه افسران ارشد ، حمام و آبریزگاه بوده که امروز به دلیل وضعیت ایستایی نامطلوب و عدم مرمت مسدود است. عکسهای زیر را دید دروازه بخش شرقی میبینید :

سوراخهایی که دور تا دور حصار وجود داشت به نوعی وسیله دفاعی محسوب می شود. اندازه ، شیب و فاصله قرارگیری از هم این مهم را اثبات می کند که در دوران سکونت آدمیان در این قلعه ، از این منافذ برای ریختن مواد مذاب بر سر دشمنان استفاده می شده است :

این چشم انداز جایی که آب و روغن داغ بر سر مهاجمین میریخته اند :

  

 

ساعت 4:08 دقیقه بعد از ظهر است که از دروازه خارج می شویم  و این عکس رو از کنار برجک سمت راستم و حصار قلعه می گیرم :

 

کمی پایین تر ، آخرین عکس از این قلعه مرموز و راز آلود ...

این هم عکسهای مسیر برگشتمان به سمت پایین  :

تا بعد ...

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٥:٠٧ ‎ب.ظ ; جمعه ٤ تیر ۱۳٩٥
Comments نظرات () لينک دائم