تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

آهنگ زیرخاکی شماره 32 - دهه 80

روزنوشت

به مناسبت سالروز زلزله بم

ساعت 10-11 صبح روز 5 دیماه مرحومه مادر بزرگم که بنا به شرایط تحصیلی ام با هم زندگی میکردیم اخباری از وقوع زلزله در بم را جسته گریخته و اونچه که از اخبار صبحگاهی متوجه شده بود برایم نقل کرد حقیقتش زیاد جدی نگرفتم . از اینترنت هم نتونستم خبری گیر بیارم تا اینکه اخبار ساعت 14 در اولین بخش خبر خود و با پخش مختصر تصاویری که تا اون لحظه از بخش خبر کرمان دریافت کرده بودن پی به ابعاد فاجعه بردم. 

تصاویری از ورودی ارگ بم که به کلی تخریب شده بود خود گویای همه چیز بود تا اینکه در بخش های بعدی خبر اعلام شد که ایرج بسطامی نیز جزو جانباختگان این حادثه بود است. حقیقا خیلی افسوس خوردم و دلم به درد آمد که جامعه هنری چنین هنر نابی را از دست داد.

بعد از این بود که آهنگ " گلپونه ها " ی استاد بر روی تصاویر زلزله پخش شد و کسانی هم تا آن روز اسمی از بسطامی نشنیده بودند یکباره خواهان آلبومهایش شدند و اینچنین بود که بساط دستفروشان و نوارفروشها پر شد از آلبومهای تکثیر شده استاد ، تا بلکه به نانی از این راه برسند.

از اون روزها تصاویر زیادی از تلویزیون پخش شد که هرکدومش به نوعی درد آور بودن ولی اون چیزی که بیشتر از همه برام سخت بود تصویر دختربچه ی سرم به دستی کنار خیابان بود که جلوی دوربین فوت شد و پتو رو روش کشیدند و هنوز هم بعد از این همه سال وقتی یادم می افته و یا تصویرش رو می بینم منقلب میشم ....

به هر حال برای امروز آهنگ " حریر مهتاب " رو از آلبوم رقص آشفته انتخاب کردم که پس از زلزله بم منتشر شد و حقیقتا به زیبایی اجرا شده است گرچه به دلیل شرایط خاص اون دوران زیاد شنیده نشد ....

 حریر مهتاب

دیدمت در حریری زمهتاب سرد و خاموش خفته بودی
یادم آمد که در صبح دیدار از غروبی چنین گفته بودی
در دو چشمت طلوعی نهان بود، چون ستاره می‌دمیدی
در شب بهت ویرانی من، قصه‌های مرا از سر شوق می‌شنیدی
بی شکیبم بی قرارم سر به پاهای جنون می‌گذارم
بی شکیبم بی قرارم دل به دریای تو می‌سپارم
در بهاری که بی تو خزان شد، باورم شد دگر نیستی تو
خود نگفتی که من هم بدانم، کیستی تو، چیستی تو

  

 

 

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ٩:٥۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٥ دی ۱۳٩٥
Comments نظرات () لينک دائم