تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

اندر احوالات کندوان !

روزنوشت

 

روستای کندوان یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی و شهرستان اسکو می باشد . اینجانب تا بحال چهار بار به آن روستا رفته ام که بار اول در سال 1367 ، 1382 و دو بار هم سال 1386  بوده است . وضعیت ظاهری کندوان نسبت به 19 سال پیش و یا حتی نسبت به سال 82 خیلی تغییر کرده بود . خانه های اجری و مغازه ها در طرفین خیابان بقدری زیاد شده بود که تقریبا می توان گفت دیگر روستای صخره ای قابل مشاهده نبود .

اهالی روستا به دلیل فقر مالی ، کاربری ساختمان ها را عوض و به فروشگاه صنایع دستی تبدیل کرده بودند که البته وسایل و لوازم را از تبریز تهیه کرده و در همان مکانها به عنوان صنایع دستی تهیه شده در کندوان به فروش می رساندند ! هتلی هم از کندن همان صخره های آهکی درست کرده و با استفاده از سنگهای مورد استفاده در پی ساختمان پله و سنگ فرش شده بود تا مثلا اصالت روستا حفظ شود و صد البته که عالی هم عمل کرده بودند ...!!!؟؟؟

 

هر دو طرف رودخانه ای را که از وسط روستا عبور می کند را به طرز ناجور و کریهی هموار و آلاچیقهایی از داربست فلزی زده و به عنوان غرفه از آنها استفاده می شد . پلی سنگی نه چندان زیبایی هم ساخته شده و طرفین را به هم متصل می کرد . زمینهای اطراف رود از درخت و باغ تقریبا صاف شده و به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار می گرفت . زمین پر بود از آشغال و کثافات مسافرین و به اصطلاح گردشگرانی که برای لذت بردن از طبیعت آن آمده بودند . به هر حال بلا نسبت دوستان ! شعور و فرهنگ ما ایرانیان به جرات می توانم بگویم که 500 سال از اروپا عقب است و این ناهنجاری های اجتماعی ، فرهنگی و .... شامل تمامی نقاط ایران می شود نه یک نقطه خاصی از آن .

 

روستایی که شاید در هیچ جایی از دنیا لنگه آن پیدا نشود ولی اینچنین با ندانم کاری مسئولین و مسافرین و ... اصالت خود را از دست داده به چیز بی هویتی بدل شده است و فکر نمی کنم دیگر بتوان زیبایی و بکر بودن منطقه در بیست سال پیش را برگرداند . ای کاش هیچ وقت ، پای مسافر و گردشگری به چنین جاهایی باز نشود . بازدید از مکانی که منجر به ویرانی آن می شود به هیچ وجه قابل توجیح نیست . لازم به توضیح است که روستای مدفون شده حیله ور در نزدیکی کندوان که با زلزله ای در زمانهای دور از بین رفته و مدفون شده بود اکنون با همکاری سازمان میراث فرهنگی استان در حال خاکبرداری بوده و قسمتهای زیادی از آن از دل خاک بیرون آورده شده است که در عکسها مشاهده می کنید .

 

عکسها توسط گوشی نوکیا مدل N73 گرفته شده است . در صورتی که به عکسی با کیفیت و ابعاد بزرگتر نیاز داشتید اطلاع داده تا در اسرع وقت ارسال شود .

 

 

 

 

حیله ور 

 

حیله ور 

 

حیله ور 

 

 

کندوان - داخل ساختمان 

حیله ور 

حیله ور 

 

کندوان 

 کندوان

حیله ور 

 

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ; جمعه ٤ آبان ۱۳۸٦
Comments نظرات () لينک دائم