تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

یادی از رهی معیری

روز نوشت

اولین آشنایی من با رهی معیری در زمان دانشجویی و از طریق چند تایی دوست هنرمند نوازنده و آوازخوان بود . علاقه من به هنر و موسیقی ایران در آن زمان موجب شد که هر چه بهتر و بیشتر با هنرمندان این مرز و بوم آشنا شده و اطلاعاتی را در رابطه با آثار و زندگی نامه آنان کسب کنم .

تهیه مطالب و آثار هنرمندان آهنگساز و نوازنده و یا شاعر و ترانه سرایان در آن زمان ( هشت سال پیش ) به این راحتی و آسانی نبود که با یک search ساده در اینترنت دهها و شاید صدها مطالب در رابطه با تمامی آثار و ناگفته های زندگی آنان پیدا کرد . نه اینترنت و نه آثار موسیقایی صوتی ، در این حد وجود داشت و اگر هم اثری موجود بود بر روی نوار کاست و با کیفیت گاها بسیار نامطلوب و محدود ، عرضه می شد . منابع نوشتاری هم فقط مربوط به مقالات هفته نامه هایی همچون مهر و چند تایی دیگر که اسمشان الان یادم نیست ، بود . با همه این احوال رهی معیری جایگاه خاصی در نزد من دارد . چرا که شبها و روزهای بسیار خوبی را با شعرها و ترانه هایش سپری کرده ام و خاطراتی با آنها دارم .

اولین آهنگی که با شعر رهی شنیدم ، ترانه کیم من استاد بنان بود و بعدها گلپایگانی اجرای بسیار زیبایی از همین شعر را در یکی از برنامه های گلهای رنگارنگ و قالب آواز ، از خود به یادگار گذاشت . آهنگ دلنشین و سوز صدای گلپا ، حزن و اندوه خاصی را برای شنونده ایجاد کرده و یاد آور خاطرات خوش دوران دانشجویی و زمان خوابگاه برای من است که چنین آغازی دارد :

نه دل مفتون دلبندی نه جان مدهوش دلخواهی

نه بر مژگان من اشکی نه بر لبهای من آهی

نه جان بی نصیبم را ، پیامی از دل آرامی

نه شام بی فروغم را نشانی از سحر گاهی

کیم من ! آرزو گم کرده ای تنها و سرگردان !

نه آرامی نه امیدی نه همدردی نه همراهی

رهی تا چند سوزم در دل شبها چو کوکبها

به اقبال شرر نازم که دارد عمر کوتاهی !

 

ترانه دیگری هم که سالها به دنبالش گشتم تا بلاخره دوست خوبم وحید حنیفی بچه شهرستان قروه برایم آورد و آن چیزی جز خزان عشق زنده یاد جواد بدیع زاده نبود که با شعر :

 

 

شد خزان گلشن آشنایی

بازم آتش به جان زد جدایی

با تو وفا کردم تا به تنم جان بود

عشق و وفادداری با تو چه دارد  سود

 

شروع می شد و بعد ها فهمیدم که شعر ترانه خزان عشق را هم رهی در 18 سالگی سروده و جزو اولین کارهای ترانه سرایی وی بوده است . شعر آهنگ کاروان استاد بنان را هم که در برنامه گلهای رنگارنگ 217 ب با حضور مرتضی محجوبی ، جواد معروفی اجرا شده نیز از رهی معیری است و این را هم به خاطر دارم که رهی معیری در سال 1288 خورشیدی به دنیا آمد ، ریاست کل انتشارات و تبلیغات وزارت پیشه و هنر را عهده دار بود . همکاری های نزدیک با ارکستر گلها و شخص داوود پیر نیا ( بانی برنامه گلها ) داشت و بر اثر بیماری مهلک سرطان در 4 آبان 1347 بدرود حیات گفته و در آرامگاه ظهیر الدوله تجریش به خاک سپرده شد . روحش شاد ......

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٥ آذر ۱۳۸٦
Comments نظرات () لينک دائم