تاریخ جهان و تقویم تاریخ

jhvdo [ihk , jr,dl jhvdo

تاسیس بانک ملی

تقویم تاریخ

امروز هفتاد و ششمین سالروز تاسیس بانک ملی است .

تاسیس بانک ملی برای نخستین بار در سال 1285 شمسی و  ده سال قبل از تاسیس بانک شاهی در ایران توسط یکی از صرافان بزرگ تهران به مظفرالدین شاه پیشنهاد شد که به دلیل دخالتهای بیگانگان و عوامل خارجی این امر محقق نشد و سرانجام منجر به تاسیس بانک شاهی در ایران شد .

در روز 23 آبان 1285 میرزا ابوالقاسم ناصرالملک وزیر مالیه وقت مظفرالدین شاه در مجلس شورای ملی حاضر شد و از اوضاع نابسامان مالی کشور خبرداد و پیشنهاد داد که دولت برای رفع این مشکل مبلغی از کشورهای اروپایی وام دریافت کند که با مخالفت شدید نمایندگان مواجه شد . نمایندگان پس از شور و پیگیری در روز 9 آذر ماه همان سال با تأسیس بانکی که بتواند برای کشور سود داشته و با سپرده های مردم به نفع کشور و مردم کارکند موافقت کردند.

به دلیل بروز نابسامانیهایی در کشور و انعقاد قرارداد 1907 و آغاز جنگ جهانی اول و اشغال کشور به دست بیگانگان تمامی برنامه ها و کوششها را برای تاسیس بانک نقش بر آب شد .

پس از سقوط سلسله قاجاریه و به قدرت رسیدن رضا شاه ، تاسیس بانک ملی دوباره در دستور کار قرار گرفت و سرانجام قانون تاسیس بانک ملی ایران در جلسه مورخ 14 اردیبهشت 1306 به تصویب مجلس رسید و اساسنامه بانک در 14 تیر ماه 1307 مورد تصویب کمیسیون مالیه مجلس قرار گرفت و در روز سه شنبه20 شهریور 1307 به دست رضاشاه گشایش یافت .

اولین حساب بانکی نیز به شماره یک ( 1 ) به نام رضاشاه پهلوی افتتاح شد و بدین ترتیب بانک ملی رسما کار خود را آغاز کرد .

در تاریخ 22 اسفند ماه 1310 حق نشر اسکناس از تصویب مجلس شورای ملی گذشت و رسماً به مدت 10 سال به بانک ملی ایران اعطا شد و در فروردین ماه 1311 نخستین اسکناس بانک ملی ایران انتشار یافت . 

تعداد کارکنان بانک در روز افتتاح اعم از ایرانی و خارجی از 27 نفر تجاوز نمی‏کرد در حال حاضر تعداد کارکنان بانک ملی ایران بالغ بر 45 هزار نفر می باشد .

 

منابع :

ماهنامه بانک ملی ویژه هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس بانک ملی ایران

سایت اینترنتی بانک ملی www.bmi.ir

 

 

نويسنده : امیررضااکبری : ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٠ شهریور ۱۳۸۳
Comments نظرات () لينک دائم