خانه مشروطه

تاریخ


امروز صبح مجالی دست داد که به همراه دوست خوبم آقای صالحی به دیدن موزه مشروطه یا همان بهتر خانه مشروطه برویم برای تهیه عکس و مطلب از این بنای زیبا و قدیمی برای وبلاگ ...

با اینکه چهارمین باری بود که می رفتم ولی با این همه دیدن آن و از همه مهمتر وجود اشیای جالب و منحصر به فرد از جذابیتهای آن نمی کاهد . ابتدا می پردازیم به قدمت بنا و تاریخچه آن از کاتالوگی که در اختیار ما قرار دادند که توسط سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی چاپ شده است و سپس توضیحاتی را در رابطه با اشیای آن خواهم داد .

" بنای تاریخی خانه مشروطه ، با معماری دوره قاجار ، در محله قدیمی راسته کوچه در ضلع غربی مجموعه بازار تبریز واقع شده است . مالک نخستین آن حاج مهدی کوزه کنانی ( معروف به ابوالمله ) از شیفتگان حریت و آزادی بود .

این خانه بعد از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی در سال 1287 هجری شمسی ،مرکز تجمع جمعی از برجسته ترین چهره های مشروطه در آذربایجان بوده و در جنگهای 11 ماهه تبریز علیه نیروهای دولتی ،ستاد فرماندهی و محل تشکیل جلسات مجاهدین مشروطه بشمار میرفت . تصمیم مهم و انقلابی پایین آوردن پرچمهای سفید تسلیم در مقابل قوای محمد علیشاه قاجار در همین خانه گرفته شده است .

بنا با قسمت الحاقی آن در زمینی به مساحت 1300 متر مربع و با دو طبقه اندرونی و بیرونی حاصل ذوق هنرمندانه معمار تبریزی به نام حاج ولی معمار است سالها در روسیه ساکن بود و پس از بازگشت به تبریز در سال 1247 شمسی آن را بنا نهاد . ویژگیهای خاص دوران قاجار ، تزئینات چشمگیر و به کار گیری نورگیرهای زیبا و چشم نواز موسوم به کلاه فرنگی با ستونها و سر ستونهای گجبری شده ، پنجره ارسی ، درهای منبت کاری شده در اتاق اصلی موسوم به طنبی و غلام گردش دور راه پله ، هرکدام به نوعی ذوق و هنر هنر مندان را به نمایش گذاشته و آن را به یک نمونه منحصر به فرد تبدیل کرده است .بنا به لحظ اهمیت تاریخی در سال 1354 شمسی به شماره ثبت 1171 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در سال 1367 توسط سازمان میراث فرهنگی کشور خریداری شده است .

اقدامات مرمتی آن نیز پس از تملک به مرحله اجرا در آمده و سعی شده است به الگوهای معماری ، تاریخی توجه کافی شود . از سال 1375 شمسی پس از مرمت و تجهیز تالار اصلی و اتاقهای گوشواره با به نمایش گذاشتن اسناد و مدارکی از دوران پر فراز و نشیب انقلاب مشروطه به عنوان موزه آغاز به کار نموده است " .

این بنا علاوه بر دوران مشروطیت ، در دوران خود مختاری آذربایجان مابین سالهای 1324 تا 1325 نیز محل تجمع سران فرقه دموکرات آذربایجان بوده و تصمیمات و جلسات این حزب در همین مکان و همین تالاری که عکسش را می بینید برگزار می شد . فیلم عکسی که در زیر می بینید از جالبترین فیلم هایی است که رویدادهای آن زمان ، وزرای کابینه سید جعفر پیشه وری ، میدان ساعت تبریز در 63 سال پیش ، ارگ علیشاه آن زمان ، مسجد ساعت ( سردار ) ارومیه در 63 سال پیش و بنای سه گنبد ارومیه در همان سالها ( در میان باغات که امروزه در محاصره ساختمان های زشت و کثیف محصور مانده ) و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و بسیاری چیزهای دیگر که در این مجال نمی گنجد اشاره کرد .

از اشیای جالب توجه این موزه می توان به فرش مشروطه که در قره باغ آذربایجان و از پشم خالص و با قدمت 80 تا 90 سال که اشعار ترکی در رابطه با جنبش مشروطه ی ایران بافته شده اشاره کرد و متن اشعار بافته شده را در زیر می خوانید :

 

 

باشلاندی ایکی ایل بوندان ازل شورش ایران

یاشاسین مشروطه آباد اولســون ملک ایران

استردیله مشروطه نــــی کی حر اولا انسان

مین لرجه بویولدا وئرلان صونکـــــــره قــوربان

فتح اولدی بو تاریخـــــــــــده چون قلعه تهران

یاشاسین مشروطه آباد اولســون ملک ایران

مین دوقــــــــــوزیوز دوقــــــــوز میـــلادی ایول

مین اوچ یوز ایگرمی یدی شهر شعــــــــــبان

 

 

 

هم چنین در این موزه می توان به اسلحه کمری ستار خان و تمبر های قاجاریه و تعداد زیادی از نشریه های محلی و روزنامه های مختلف ایران آن زمان ، نشان های لیاقت منقوش به عکس ستارخان و باقرخان که به افراد مختلف اعطا می شد ، گلوله های توپ ، تابلوهای نفیس و منحصر به فرد اشاره کرد . دو عدد از این تابلو ها که مربوط به عکس ستارخان و باقرخان است کلا از سنگ ریزه های با رنگ های متنوع و چیده شدن در کنار هم درست شده که بسیار جالب می باشد .

باقی مطالب و معرفی اشیا را به مجالی دیگر می گذاریم .....

دوستان اگر عکسی خواستند و یا سوالی داشتند با کمال میل در خدمتشان هستیم ....

تا بعد

 

/ 0 نظر / 4 بازدید