این گوشه کوچکی از جنایت صدام است

روزشمار

 

 

 

  توجه توجه ! علامتی که همکنون می شنوید   بشنوید

 

 

درساعت 12:45 ظهر روز شنبه 20 دیماه سال 1365 سرنوشت تعداد زیادی از دانش آموزان مدرسه شهید فیاض بخش شهرستان بروجرد ، به طرز غم انگیزی رقم خورد ......

در پی شکست های مکرر نیروهای بعثی عراق و مخصوصا شکست سخت آنان در عملیات کربلای 5 ، صدام حسین بر آن شد تا دستور حملات هوایی به مناطق شهری ، غیر نظامی و مخصوصا مدارس شهرهای مختلف ایران را صادر کند .

دانش آموزان ابتدایی نوبت عصر مدرسه در بیرون و حیاط مدرسه تجمع کرده بودند ناظم زنگ مدرسه را به صدا در می آورد. عده زیادی هنوز در خارج از مدرسه به سر می بردند. در همین لحظه به یکباره صدای رادیویی که پیروزیهای رزمندگان را از بلندگویگورستان بهشت شهدا پخش می کرد ، قطع شده و اعلام وضعیت قرمز می کند :

 

" توجه توجه ! علامتی که همکنون می شنوید اعلام خطر یا وضعیت قرمز است و معنی و مفهوم آن این است که حمله هوایی انجام خواهد شد "

 

و بلافاصله صدای آژیرخطر در فضا می پیچد . صفوف منظم صفهای دانش آموزان در اثر رعب و وحشت به هم میریزد . ناظم مدرسه آنان را دعوت به خونسری و حفظ آرامش می کند ولی اما در آن لحظات هول انگیز چه کسی می توانست آرامش را به کودکان بازگرداند. آنکودکان معصوم تا پیش از این بارها و بارها بمباران محله و شهر و دیار خود را دیده واز نزدیک شاهد کشتار بیرحمانه مردم بی دفاع بودند ، بی خبر از اینکه این بار نوبت خودشان بود . هنوز صدای آژیر قطع نشده بود که دو عدد موشک هوا به زمین در مقابل مدرسه به زمین اصابت می کند . آسمان صاف مدرسه در دود و غبار غلیظ گم می شود و سکوتی مرگبار همه جا را فرا می گیرد اندکی بعد از انفجار اشیای مختلفی از کیف و کفش و لباس گرفته تا دست و پای قطع شده دانش آموزان ، از آسمان بر زمین می بارد . این صحنه، خیلی دردناک بود . بعضی در زیر آوار مانده بودند. بعضی هم مجروح بودند و ناله ای ضعیف از دهان کوچکبه خون نشسته شان بیرون می ریخت. انگار که آخرین نفس هایشان را می کشیدند . دانش آموزانی که تا دیروز در یک کلاس و یک مدرسهکنار هم درس می خواندند و با هم بازی می کردند، حالا با  بدنی غرق در خون و جسمی بیجان کنار هم افتاده و در خاموشی مطلق فرو رفته بودند .

 

محمد باقری راننده تاکسی می گوید: روز حادثه از خیابان رودکی به طرف بهشت شهدا درحرکت بودم. در خیابان یک پسر بچه دست بلند کرد. ایستادم و سوارش کردم. عجله داشت گفت: " … آقا تو را به خدا تندتر برو که مدرسه ام دیر شده "  یک نایلون دارو در دستش بود. پرسیدم حالت خوب نیست ، گفت: " … من حالم خوب است. این داروها را برای مادرم گرفته ام " .

چند دقیقه بعد او را مقابل در بهشت شهدا پیاده کردم. ساعت حدود 50/12 دقیقه ظهربود. دور زدم. هنوز زیاد دور نشده بودم که با صدای انفجار مهیبی ماشین تکان شدیدیخورد. بی اختیار پا روی ترمز گذاشتم و توقف کردم. از مقابل بهشت شهدا دود و غبارغلیظی به هوا برخاسته بود. از تاکسی پیاده شدم و به طرف محل حادثه دویدم. وقتی بهآنجا رسیدم دیدم که دانش آموزان دبستان شهید فیاض بخش غرق در خون هستند. سعی کردمبه رسیدگی مجروحین بپردازم ، همانطور که مجروحین و اجساد شهداء را از زیر آوار بیرونمی کشیدم پیکر نیمه جانی را دیدم که برایم خیلی آشنا بود. وقتی چشمم به نایلونداروهایش افتاد فهمیدم که او همان مسافر من است. نبضش هنوز می زد و به سختی نفس میکشید. او را برداشتم و با خود به بیمارستان بردم اما متاسفانه دیگر دیر شده بود وجان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

 شنیدن موسیقی متن

 

 

 

پی نوشت :

فایل صوتی : این فایل ، صدای اصلی حادثه نبوده و تدوینی از خودم است .

عکس : عکس دانش آموزان شهید مدرسه فیاض بخش در سالن ورزشی آیت الله طالقانی بروجرد

منبع : چند سال قبل در روزنامه همشهری خوانده بودم که با تلخیص و تخلص آوردم .

 

/ 0 نظر / 5 بازدید