پیشگامان ارتباطات رادیویی 1

تاریخ

 

 

الکساندر استپانوویچ پوپوف

 

بدون شک طرح اصلی گیرنده های رادیویی توسط الکساندر استپانوویچ پوپوف (Alexander Stepanovitch Popov ) دانشمند ، فیزیکدان و مهندس برق روسی در سال 1894 ریخته شد و وی از پیشگامان اختراع گیرنده های رادیویی محسوب می شود . اساس کار گیرنده پوپوف بر دریافت امواج الکترومغناطیسی به وسیله " موج یاب " استوار بود .

 

ساختمان موج یاب که مدتی قبل از اختراع پوپوف ، توسط برنلی اختراع شده بود ، عبارت است از یک لوله شیشه ای استوانه ای شکل ، حاوی براده های ظریف آهن که به دو طرف آن سیم هایی متصل است که تماس کاملی با براده های آهن دارد . کل مجموعه در نهایت ، مقاومت بالایی داشته و جریان ضعیفی در مدار بر قرار است [ نقطه آبی رنگ آمپرمتر ] . با ارسال امواج الکترومغناطیسی فرکانس بالا و رسیدن آن به موج یاب ، براده های ظریف آهن تحت تاثیر جریان اندک عبوری از آن ، به یکدیگر جوش خورده و ناگهان مقامت الکتریکی مدار کاهش می یابد و در نتیجه جریان زیادی از مدار عبور می کند ‍] نقطه قرمز رنگ آمپرمتر ] .

 

حال اگر مداری همانند شکل سمت راست بسته شود ، در اثر تغییرات جریان ، زنگ اخبار به صدا در خواهد آمد و در حالت کلی می توان گفت که این عمل ، همان آشکار سازی امواج الکترومغناطیسی می باشد . اختراع پوپوف بر پایه چنین مداری به تاریخ 7 مه 1895توسط وی در انجمن فیزیک روسیه ارائه و نمایش داده شد و به راستی می توان گفت که تولد رادیو و سر آغاز ارتباطات رادیویی ( بی سیم ) در چنین روزی اتفاق افتاده است .

 

در پستهای بعدی ،  تکامل گیرنده ها و اختراع لامپهای خلاء الکترونی مورد بررسی قرار خواهند گرفت .

 

ادامه دارد ...

 

/ 0 نظر / 4 بازدید