آهنگ زیرخاکی شماره 12 - دهه 50

 

سال گذشته ( 1392 ) شبکه مستند سیما در ایام دهه فجر اقدام به پخش فیلم مستند دفاعیات خسرو گلسرخی در دادگاه نظامی کرد . اگر آن تصاویر را دیده باشید به غیر از خسرو گلسرخی ، فرد دیگری که در جایگاه متهم قرار داشت ، همان کرامت دانشیان بود که هر دو به اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور ( طراحی ربودن فرح پهلوی و ولیعهد ) محاکمه و نهایتا در 29 بهمن سال 1352 تیرباران شدند ...

       

 خسرو گلسرخی                                                                    کرامت دانشیان

 

اما فرد دیگری که مدتی در رابطه با پرونده خسرو گلسرخی توسط ساواک دستگیر و زندانی شده بود، آهنگساز معروف ، اسفندیار منفرد زاده است که اسم او را در بسیاری از آهنگهای معروف و موسیقی متن فیلمهای ماندگاری چون قیصر می توان جست .

            

آهنگ مورد بحث ما را همه ملت ایران شنیده اند و این آهنگ به نظر من یکی از زیباترین کارهای موسیقایی دوران حساس انقلاب است که در آغازین روزهای پس از پیروزی انقلاب پخش گردید. سرود " بهاران خجسته باد " با شعری از کرامت دانشیان و آهنگی از اسفندیار منفرد زاده ...

 

نام اثر : بهاران خجسته باد
آهنگ : اسفندیار منفرد زاده
خوانندگان : گروه کر

بهاران خجسته باد

هوا دلپذیر شد گل از خاک بر دمید
پرستو به بازگشت زد نغمه امید
به جوش آمد از خون درون گیاه
بهار خجسته باز فراوان رسد ز راه
 

  

 Download 

 

منفرد زاده که متاسفانه این چنین هنر نابی را قربانی سیاست کرده و امروز در خارج از کشور از هر دری کلامی سخن می راند ، درباره این آهنگ اینچنین می گوید :

" سرود بهاران خجسته‌باد با شتاب و با سازهایی در حد اسباب‌بازی، با وسایل ضبط زیر متوسط سال انقلاب ، یعنی بسیار ابتدایی امروز ـ با صداهایی کاملا غیر‌حرفه‌ای در منزل و نه در استودیو، ضبط شده است ...  اگر این سرود بدون کمک امتیازات ویژه با چنین اقبالی ماندگار می‌شود، عشق و ایثار انسانی بزرگ و عاشق، نیروی پرتوان ماندگاری آن بوده است، نه موسیقی و اجرا با صدای من ... " .

 

 

 

/ 0 نظر / 123 بازدید