خبر رادیو در 17 شهریور 1357

تقویم تاریخ

36 سال پیش در چنین روزی برابر با 17 شهریور 1357 تعداد زیادی از معترضین توسط نیروهای ارتش شاهنشاهی به خاک و خون کشیده شدند . واقعه ۱۷شهریور ۱۳۵۷ معروف به « جمعهٔ سیاه » که در منابع از آن با عنوان « کشتار ۱۷ شهریور » نیز یاد می‌شود، واقعه‌ای در جریان ناآرامی‌هایی بود که در نهایت به وقوع انقلاب ۱۳۵۷ ایران انجامید.

به گزارش رادیو ایران :

" تظاهرات خشونت آمیز امروز تهران که در چند نقطه شهر به زد و خورد میان ماموران انتظامی و تظاهر کنندگان انجامید در ساعات عصر رو آرامش گذاشت .

 

نظامیان  گرداگرد عده‌ای هستند که تحت محاصره آنها کشته شده‌اند

به موجب آخرین گزارشها ، تهران و یازده شهر دیگر که در آنها حکومت نظامی اعلام شده است ، شب آرامی را میگذرانند. تظاهرات امروز تهران در نیمروز با خشونت همراه بود و متاسفانه کشته و مجروح و خرابی از خود به جای گذاشت. در تظاهرات امروز تظاهر کنندگان یک فروشگاه بزرگ ، دو سینما ، چند شعبه بانک و همچنین چند مغازه و اتومبیل را به آتش کشیدند ...


خبر رادیو در 17 شهریور 57


بر اساس اعلامیه شماره 4 فرمانداری نظامی تهران و حومه ، در جریان این تظاهرات، 58 نفر کشته و 205 نفر مجروح شدند ... گزارشهای آمده نشان میدهد که از نخسین ساعات بعد از ظهر خشونت های خیابانی رو به کاهش گذاشت و جز در چند نقطه محدود که برخوردهای پراکنده ای به وجود آمد در سایر مناطق نظم و آرامش بر قرار بود ... " .

 

/ 0 نظر / 4 بازدید