درگذشت یاسر عرفات

روزنوشت

خبرگزاری فارس :

 " به گزارش خبرگزاری فرانسه از رام الله،"صائب عریقات" امروز رسما اعلام کرد یاسر عرفات در گذشته است. در پی اعلام خبر مرگ عرفات،خودروی مخصوص حمل جسد وی اندکی بعد از ساعت 6 و 15 دقیقه بامداد امروز پنجشنبه به وقت محلی وارد محوطه بیمارستان نظامیپرسی در حومه پاریس شد.به گزارش این خبرگزاری از زمان اعلام خبر
مرگ عرفات، نیروهای پلیس در اطراف بیمارستان پرسی مستقر شده‌اند و "ژاک شیراک" رئیس
جمهوری فرانسه نیز قرار است به این بیمارستان برود.عرفات از 29 اکتبر تاکنون در این بیمارستان بستری بوده است . "

بنا به گزارش خبرگزاری ها ، یاسر عرفات رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین که احتمال می رود به دست اسرائیل مسموم شده ، درگذشته است . در پی در گذشت رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین ، هیات دولت ایران نیز در بیانیه ای ضمن ابراز تاسف ، درگذشت وی را تسلیت گفت .

یاسر عرفات که نام اصلی وی محمد عبدالرحمن عبدالرئوف عرفات القدوه الحسینی می باشد در ماه اوت 1929 در قاهره متولد شد . در سن 17 سالگی به دسته مبارزان فلسطینی ملحق شده و درجنگهای میان اعراب و یهودیان شرکت کرد . عرفات که به شدت از پیروزی اسرائیل غمگین شده بود به دانشگاه قاهره بازگشت و در رشته مهندسی عمران تحصیل کرد و بیش از پیش در محافل سیاسی فلسطینی فعال شد.

در سال 1958 سازمان الفتح را تاسیس کرده و در سال 1964 به یک مبارز فعال تبدیل شد و در سال 1969 ، دو سال پس از شکست اعراب در جنگ شش روزه به ریاست سازمان آزادیبخش فلسطین انتخاب شد و در30 اوت 1982 از مرگ و سوء قصد یک تک تیرانداز اسرائیلی جان سالم بدر برد.در سال 1993 به اتفاق "اسحاق رابین" نخست وزیر وقت اسرائیل و "شیمون پرز" وزیر امور خارجه وقت اسرائیل ، ‌موافقت نامه‌های اسلو را درباره خودمختاری فلسطینیان در کاخ سفید امضا کرده و بدین خاطر برنده جایزه صلح نوبل در سال 1994 شد . ژوئیه 1994 عرفات پیروزمندانه به سرزمین‌های فلسطینی بازگشت و در سال 1996 به ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین انتخاب شد.

با اینکه شارون نخست وزیر اسرائیل وی را تحریم و بوش رئیس جمهور آمریکا نیز مرگ سیاسی وی را اعلام کرده بود عرفات تا زمانیکه وضع جسمانی‌اش به وخامت گرایید آنها را همچنان به چالش می‌طلبید.

او نتوانست به آرزویش برای کشته شدن در راه فلسطین و رویایش برای نمازگزاردن در بیت‌المقدس جامعه عمل بپوشاند.

 

منبع : خبرگزاری پارس ( با تلخیص و تخلص )

عکس : ؟

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 173 بازدید