ارسال اولین پیام الکتریکی

روزشمار

 

 

 

 

 

    

 

  کد مورس A تا Z   دانلود     

 

165 سال پیش در چنین روزی برابر با 24 می 1844 میلادی ، اولین پیام تلگرافی ساموئل مورس ، مخترع دستگاه تلگراف با عنوان " که پروردگار ما چه کارهایی شگرف دارد ... "  از بالتیمور به واشنگتن ارسال شد .

 

ساموئل فاینلی بریس مورس Samuel Finley Breese Morse " " در ۲۷ آوریل ۱۷۹۱، در شهرچارلستوناز ایالت ماساچوست امریکا به دنیا آمد و در 24 می سال 1844 موفق به اختراع دستگاه تلگراف شد . دستگاه تلگراف می توانست با اختصاص ترکیبی از علائم خط و نقطهبرای حروف انگلیسی جمله یا پیام مورد نظر را به نقطه ای دیگر ارسال کند .

 

شاید دانستن این که ورود تلگراف و اولین ارتباط تلگرافی داخلی و خارجی ، اولین جمله مخابره شده و اولین خط تلگرافی در ایران به چه سالی مربوط می شود ، خالی از لطف نباشد .

 

دستگاه تلگراف در اسفند سال 1236 خورشیدی ، یعنی 14 سال پس از ارسال اولین پیام تلگرافی مورس به دستور ناصرالدین شاه ، زیر نظر علی میرزا اعتضاد السلطنه ، رضا قلی خان الله باشی و یک معلم اتریشی به نام کرشش ، به ایران آورده و با موفقیت آزمایش شد . اولین پیام مخابره شده تلگراف در ایران نیز " منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است ... " بود .

اولین خط تلگرافی در ایران بین کاخ ارک تا باغ لاله زار ، در سال 1237 به بهره برداری رسید و اولین خط طولانی تلگراف به طول 300 کیلومتر بین تهران و سلطانیه زنجان که اقامتگاه ناصرالدین شاه قاجار بود ، دایر شد . ارتباط تلگرافی تهران و تبریز در سال 1240 برقرار و چندی بعد نیز اولین ارتباط تلگرافی خارجی از طریق خط تبریز با خطوط تلگرافی روسیه تزاری در سال 1242برقرار شد .  

 

و یک خاطره از خودم :

اواخر خرداد سال 1369 و پس از پایان امتحانات ثلث سوم مقطع چهارم ابتدایی ، اولین ارتباط رادیویی من هم به وسیله کیت فرستنده موج FM و رادیو با فاصله 20 متر ، بین حیاط خانه تا اتاق نشیمن برقرار شد و اولین پیام های ارسالی من نیز " هوف هوف هوف یک دو سه .... یک دو سه ... " بود .

 

 

 

صدای مرتبط با مطلب

    

 

 

پی نوشت :

عکس بالا : کد مورس کلمه  history

عکس سمت راست : ساموئل مورس

عکس سمت چپ : تلگرافخانه تهران

صدای بک گراند وب : کد مورس A تا Z

 

/ 0 نظر / 4 بازدید