سفر ترکیه 5

بخش پنجم

در بخش قبل عکسهایی را از ساحل زیبای دریای سیاه دیدیم و مدتی نیز اجازه دادیم بچه ها از سرسره و تاب و ... لذت ببرند و نهایتا دوباره برگشتیم سر نقطه اول یعنی خرید ...

شاید در سفرهای تفریحی و سیاحتی یکی از زجر‌آورترین مسائل همین خرید های شخصی و تهیه سوغات سفر است و متاسفانه هزینه و زمانی را که باید به گردش و بازدید از بناهای تاریخی و ارزشمند صرف کرد، در کف خیابانها و داخل مغازه ها هدر می رود. با این حال یکی از مراکز خوب خرید شهر ترابزون " forum " هست که به راحتی می توان به وسیله ماشینهایی که ایستگاهشان در خیابان " Sıramağazalar " هست به آنجا رفت.

ترابزون برعکس قدمت و تاثیرات سیاسی دور و درازش در دوران بیزانس و امپراتوری عثمانی، فاقد آثار باستانی زیادی هست و بیشتر به طبیعت زیبا و کنار دریا بودنش می بالد تا به آثار گذشتگانش.

با این حال در این شهر دو بنای شاخص وجود دارد که متاسفانه ، گشت و گذار در بازار شهر ترابزون و بوتیکهای فروم مجالی برای بازدید از آنها را برایمان نگذاشت و به ناچار از منابع و عکسهای اینترنتی به این آثار می پردازیم.

 

 

Ayasofya Müzesi

در کنار ساحل و به فاصله 3 کیلومتری از میدان اصلی شهر بنایی قدیمی وجود دارد که به" Ayasofya Müzesi " معروف است البته مثل موزهای ما نیست که انواع و اقسام کوزه ها و ابزار آلات قدیمی را به نمایش بگذارند. در اینجا به چنین ساختمانهایی هم موزه می گویند ...

این بنا پس از اشغال استانبول توسط ارامنه و برپا شدن امپراتوری ترابزون در سال 1204 میلادی توسط یکی از نوادگان  Komnenos ، به نام ایمانوئل شاه ما بین سالهای 1260-1250 میلادی ساخته شده و به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت.

عکسهایی از حیاط و درون بنا را با هم ببینیم :

این هم چشم انداز زیبای غروب آفتاب از حیاط مسجد :

موزه ایاصوفیه پس حمله سلطان محمد فاتح به ترابزون و فتح آن در سال 1461 نیز همچنان به عنوان کلیسا باقی ماند تا اینکه 123 سال پس از وی ، منبر و مناره ای به دستور سلطان وقت و توسط فردی بنام علی بیگ به بنای این ساختمان افزوده شده و به مسجد تغییر کاربری داد.

 


کلیسای Vazelon

این کلیسای بزرگ و جالب توجه در 25 کیلومتری جاده gumushane – Trabzon و بر بالای کوهی بلند و صعب العبور به نام " Zabulon Dağı " بنا شده است و این احتمال وجود دارد که اسم کلیسای vazelon بر گرفته از نام کوه zabulon  باشد که محتمل به نظر می رسد. در مورد دلیل انتخاب محل مذکور برای ساخت چنین صومعه بزرگی چنین گمان میرود که به دلیل تقدس و پاکیزگی محیط پیرامونش در دوران گذشته و عاری بودن آن از هرگونه سر و صدای اضافی و همچنین دسترسی مشکل به آن همه و همه از دلایل ساخت آن در چنین ارتفاع و محیطی بوده است تا عابدان در کمال آرامش به راز و نیاز بپردازند.

در رابطه با تاریخ ساخت آن اطلاع دقیقی در دسترس نیست گرچه عده از باستان شناسان قدمت آن را به سال 270 میلادی ، عده ای دیگر نیز به سال 317 و گروهی نیز منصوب به حضرت یحیی(ع) می دانند.

 این بنا در طول ادوار مختلف تاریخ دستخوش تغییراتی بوده و این روند تا به امروز نیز ادامه دارد. به عنوان مثال مابین سالهای 565-527 توسط Justinyen ( احتمالا حاکم و یا اسقف اعظم ) به طور کامل مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و یا در سال 702 میلادی بنای تجدید بنا گشته است.

کلیسای وازلون از قرن سیزدهم تا اوایل قرن بیستم دارای رونق فراوانی بوده و عایدات حاصل از اراضی تملک شده و 20 روستای تابعه تا سال 1890 نیز ادامه داشته است و سرانجام به دلیل تغییرات سیاسی و اقتصادی حاصل از جنگ جهانی اول و احتمالا تنگ شدن عرصه بر ارامنه ترکیه ،در سال 1923 به طور کامل تخلیه و خالی از سکنه گردید. عکس زیر نمایی از نقاشی های تزئینی داخل بنا را نشان میدهد ...

درب های این کلیسا پس از بازسازی کلی در سالهای اخیر، به روی گردشگران گشوده شده است که متاسفانه به دلیل ذیق وقت فرصتی برای بازدید از آن باقی نماند و فقط در مسیر رفتنمان به ترابزون از کنارش گذشتیم که قبلا از نظر گذشته است ....

 

کم کم سفرمان رو به پایان است و داریم بار و بندیلمان را می بندیم تا صبح فردا پس از گردش در کوه boztepe راهمان را به سمت ایران پی بگیریم. برای بازگشت تصمیم بر این شد که از مسیر Trabzon-Rize-Artvin-ardahan-igidir  برگردیم و آن طور که اطلاع پیدا کرده ایم جاده بسیار بکر زیبایی هست .... تا چه پیش آید ...

 

با همراه باشید


/ 0 نظر / 4 بازدید