افتتاح رادیو تهران و تاجگذاری رضا شاه

روزشمار

 

امروز سالروز افتتاح رادیو تهران است .

 

رادیوی ایران امسال شصت و پنجمین سالروز تاسیسش را جشن می گیرد ولی آیا با وجود انبوه رسانه های نوین جمعی از قبیل اینترنت ، گیرنده های ماهواره ای ، تلویزیون و غیره ، رادیو می تواند جایگاه خود را بیشتر و بهتر از گذشته حفظ کند ؟

جواب سوال قابل تامل و سخت است . چرا که با وجود چنین منابعی که در عرض کمتر از ثانیه ای می تواند آخرین اخبار و آهنگهای جهان را بروی صفحه مانیتور و یا تلویزیون نشان دهد دیگر رادیو نمی تواند نقش فعال خود ، لااقل در این برهه از زمان نشان دهد . آنچه مسلم است رادیوی امروز ، همان رادیوی دیروز و قدیم نیست . رادیوی امروز نه آن رادیویی است که صدای قمرالملوک وزیری ، ملوک ضرابی و بنان و محمودی خوانساری و ظلی از دلش می تراوید و نه آن رادیویی است که " هر شب با فرو شدن خورشید و صدای گوینده آن "بهرام شاهرخ"، گوش ها را به سمت خود تیز می کرد. گوینده ای که به تقلید از هیتلر و یا پیشوای آن دوران فریاد می کشید و مشت بر میز می کوبید و اخبار جنگ را به نفع جبهه متحدین تفسیر می کرد و مژده ی آزادی ملل شرق را توسط ارتش آلمان اعلام می کرد و گهگاهی نیز شخص رضا شاه را مورد حمله قرار می داد " و نه ما آن آدمهای شکیبا و صبوری هستیم که ساعتهای مدیدی کنارش نشسته و همراهش می شدیم .

گویی که روزهای خوش با رادیو بودن، دیگر به سر آمده است ..........

مناسبت تاجگذاری رضا شاه نیز مقارن با سالروز افتتاح رادیو است . رضا شاه پهلوی یک سال پس از خلع سلسله قاجاریه از سلطنت به طور رسمی به سال 1305 هجری شمسی در کاخ گلستان تاجگذاری کرد . از آنجایی که شاه نمی خواست تاج سلاطین قاجار را بر سرش بگذارد ، سفارش تاج دیگری را داد که ساختن آن چندین ماه به طول انجامید . در نتیجه روز چهارم اردیبهشت ماه برای این کار در نظر گرفته شد و مراسم راس ساعت سه بعد از ظهر آغاز گشت . سپس امام جمعه تهران خطبه سلطنت را به نام نامی اعلیحضرت رضا شاه پهلوی ایراد نمود و بعد از اتمام خطبه وزیر دربار تاج پهلوی را حضور شاه برده و تقدیم داشت . رضا شاه نیز تاج را بر سر گذاشتند .

 

بخشی از مطالب : پدر و پسر نوشته محمود طلوعی

 

/ 0 نظر / 4 بازدید