تولد رضا پهلوی دوم

روزشمار

پس از فراز و نشیب های فراوان در زندگی شاه جوان ایران و ازدواج نا موفق وی با فوزیه به دلیل
سیاستهای دربار ایران و ملک فاروق پادشاه مصر ( برادر فوزیه ) و همچنین ازدواج وی با ثریا اسفندیاری و توطئه اشرف در عقیم کردن ثریا باعث شد که شاه با فره دیبا ازدواج کند که ثمره این ازدواج تولد اولین فرزند پسر شاه در 9 آبانماه 1339 بود .

پس از چندی نام رضا بر او نهاده شده  و در جشن تاجگذاری و هفتمین سال تولدش رسما به عنوان ولیعهد ایران انتخاب می شود . در هشتمین سال زندگی اش اولین وظیفه دولتی به او محول شده و  ریاست عالیه خانه های فرهنگ روستایی را بر عهده می گیرد . از آنجایی که به پرواز و خلبانی علاقه داشته است در سن سیزده سالگی موفق می شود که به تنهایی با هواپیمایی که خود هدایت آن را بر عهده داشت پرواز نماید .

با گذشت زمان و بلوغ فکری وی ، وظایف سنگین دیگری نیز به او محول می شود به طوری که با دعوت انور سادات رئیس جمهور مصر در مراسم افتتاح کانال سوئز شرکت کرده و بر تجارب سیاسی خود در عرصه بین الملل می افزاید . تا اینکه در 26 دیماه 1357 خاک ایران را همراه با اعضای خانواده اش ترک می کند . بعد از پیروزی انقلاب ، فشار های سیاسی جمهوری اسلامی برای بازگرداندن شاه و خانواده اش به ایران و محاکمه آنان افزایش یافته و موجب دربدری آنان می شود . بطوری که حتی رئیس دولت وقت ایلات متحده آمریکا ( جیمی کارتر ) حاضر به اسکان و حتی درمان شاه نمی شود و در این بین تنها انور سادات آنان را پذیرفته و تا آخرین روز زندگی شاه کاخ سلطنتی خود را در اختیار آنان قرار می دهد .

 

 

/ 0 نظر / 308 بازدید