تقویم تاریخ

روزنوشت

 

هر از چند گاهی که ورودی های وبلاگ و کلمات جستجو شده رو کنترل می کنم می بینم که دوستانی با جستجوی " آهنگ تقویم تاریخ " به اینجا رسیدن و علیرغم اینکه از زمان راه اندازی وبلاگ تا همین 6-7 سال پیش موسیقی متن وبلاگ همون آهنگ تقویم تاریخ رادیو بود، هیچ وقت فرصتی پیش نیامده آهنگ اصلی برنامه قدیمی و محبوب رادیو ایران رو برای دوستان توی وب قرار بدم .

موسیقی تیتراژ ابتدایی برنامه رادیویی تقویم تاریخ ، آهنگی به نام TIME ، اثر گروه راک PINK FLOYD است که در سال 1965 در لندن شکل گرفت و فعالیت گروهی آنان به دلیل برخی مشکلات در سال 1994 خاتمه یافت. اما سال 2005 و پس از نزدیک به دو دهه اعضای اصلی گروه گرد هم آمده و در کنسرتهای خیرخواهانه جهانیLive8 که در کشورهای عضو گروه 8 و آفریقای جنوبی برگزار شده بود ، به اجرای برنامه پرداختند و نتیجه آن علاوه بر جمع آوری کمک مالی به کشورهای آفریقایی ، جلب نظر جهانیان به موضوع فقر در این کشورها بود.


پینک فلوید 1968
ساعت‌گرد از پایین: گیلمور، میسن، برت، واترز، رایت
 

برگزاری کنسرتهای لایو8 و اجراهای پینک فلوید در سال 2005 آخرین حضور رسمی تمامی اعضای گروه در جمع هوادارانش بود چرا که در سال 2006 ، برت یکی از اعضای گروه و در سال 2008 ، رایت عضو دیگر گروه درگذشتند ... به هر حال دو اجرا اصلی و زنده آهنگ تایم پینک فلوید رو می تونید در پایین بشنوید و یا با کیفیت 320Kb/s دانلود کنید :

 

(TIME (orginal


دانلود

 

(TIME (Live


دانلود

 

برنامه تقویم تاریخ در طول دوره حیات خود دوران پر فراز و نشیبی داشته است به طوری که این برنامه اولین بار از سال 1346 تا 1352 با همین نام از رادیو پخش میشد و پس از آن به مدت 9 سال متوقف شد.

پس از انقلاب در تاریخ 12 بهمن ماه 1361 اجرای برنامه با صدای عبدالله فجری آغاز شد و تا روز 25 تیرماه 1385 که پخش آن بنا به دلایلی متوقف شد ، ادامه یافت.


عبدالله فجری

اما سرنوشت برنامه، با پایان همیشگی همراه نبود چرا که دگرباره با تصمیم مدیران وقت رادیو برنامه تقویم تاریخ با همان ترکیب و لوگو روز 8 آبان 1389 احیا و پخش آن در همان ساعت 6:30 دقیقه بامداد از سر گرفته شده و تا به امروز ادامه دارد.

برنامه تقویم تاریخ به شخصه برای خود من بسیار خاطره انگیز است و هنوز رنگ و بوی دهه شصت و نان داغ روی بخاری نفتی را دارد .... فایل های صوتی زیر تعدای از بخشهای این برنامه رادیویی در تاریخهای مختلف است :

 

11 خرداد ماه 1371


دانلود

 

3 دیماه 1390


دانلود

 

22 اردیبهشت ماه 1396


دانلود


 

و در خاتمه هم موسیقی متن و بخش پایانی این برنامه رو می تونید بشنوید یا دانلود کنید که اطلاعاتی از نام قطعه و آهنگسازش ندارم .....

موسیقی متن


دانلود

 

پایان 

 

نویسنده : امیررضااکبری : ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۶ 

 

/ 0 نظر / 542 بازدید