آهنگ زیرخاکی شماره 18 - دهه 50

روزنوشت

حدود سال 75-76 بود که با اسم و آثار عباس مهرپویا به وسیله یک عدد صفحه 45 دور قدیمی گرام ( گرامافون برقی ) که بازار کهنه فروشان خریده بودیم آشنا شدم و اولین آهنگ روی A صفحه هم اتفاقا معروفترین و زیباترین آهنگ او بود که به نوعی با حال و هوای نوجوانی ام و دلتنگیهایش میساخت ...

آسمان میگرید امشب

قطره اشکی دوای درد من بود
این زمان آن اشک هم پایان گرفته
وان دوای درد بی درمان من هم ماتمی دیگر گرفته
آسمان میگرید امشب ساز من مینالد امشب
او خبر دارد که دیگر ناله ام پایان گرفته

آهنگ : مهرپویا
شعر : داریوش روشن
آواز : عباس مهرپویا
ارکستر : حسن مهرپویا


 

اما صفحه گرام به من نرسید و توسط فامیل دوری که همراهم بود ناجوانمردانه از چنگم درآمد. چند سالی گذشت و ابتدا نوار کاست و بعدها ترک صوتی این آهنگ به مدد تکنولوژی نوین اینترنت در دسترسم قرار گرفت.

اولین باری که صدای مهرپویا رو از بلندگوی گرام شنیدم دو نکته نظرم رو جلب کرد. یکی صدای غمناک او بود و دیگری صدای ساز غریبی بود که در متن آهنگ شنیده میشد و بعدها فهمیدم که آن صدا ، صدای ساز " سیتار " از سازهای زهی موسیقی هندوستان است. سیتار 7 سیم اصلی و 11 یا 13 سیم تشدید دارد که در زیر سیم های اصلی بسته میشود و با نواختن سیمهای اصلی با مضراب فلزی، سیمهای فرعی مرتعش شده و نهایتا صدای خاصی را ایجاد میکنند.

 

ساز سیتار

 

عباس مهرپویا یکی از معدود نوازندگان ساز سیتار در ایران بود و رگه هایی از این ساز را می توان در بسیاری از آثارش یافت.

مهرپویا در حال نواختن ساز سی تار

 

بر اساس نوشتار دانشنامه ویکی پدیا ، عباس مهرپویا در ششم تیرماه ۱۳۰۶ در محله عین الدوله تهران ، درخانواده ای تهرانی الاصل به دنیا آمد، پدرش غلامحسین مهرپویا سرهنگ ارتش و مادرش عفت رفیعی بود. مهرپویا علاوه بر خوانندگی و آهنگسازی و نوازندگی ، دستی نیز در طراحی و دکوراتیو داشت و در سال 1355 گالری مهرپویا را تاسیس نمود و تا سالهای بعد از انقلاب هم بازدید از این مجموعه به صورت رایگان ادامه داشت.

عباس مهر پویا

 

مهرپویا پس از انقلاب همچون بسیاری از هنرمندان از فعالیت بازماند و به تدریج از هنر فاصله گرفت و آخرین کاری که از او به یادگار مانده ، صدای ساز سیتار او در موسیقی تیتراژ آغازین فیلم " بای سیکل ران - 1367 " ساخته محسن مخملباف و آهنگسازی مجید انتظامی هست :

موسیقی تیتراژ ابتدایی فیلم بای سیکل ران

 

سرانجام عباس مهرپویا هنرمند نام آشنای دهه 50 ایران در 4 خرداد ماه 1371 بر اثر بیماری سرطان درگذشت و در امام زاده عبدالله شهر ری به خاک سپرده شد.

 

روحش شاد

 

 

/ 0 نظر / 168 بازدید