درگذشت استاد بنان

روز شمار

هر کجـا دل رو کند آخر بیاید سوی او

قبله دلها کجا باشد به غیر از کوی او

( گلهای رنگارنگ شماره 224 ث )

استاد بنان به سال 1290 در تهران متولد شد. پدرش کریم خان بنان الدوله از متشخصین شهر و مادرش نیز برادر زاده ناصرالدین شاه قاجار بوده است .
بنان در خانواده ای هنر دوست و هنر پرور پا به عرصه وجود گذاشت و همین امر موجب علاقه مندی وی به موسیقی ، در همان اوایل کودکی شد و توانست هنر و استعداد خود را با نواختن قطعات ساده ای از ساز ارگی که در منزلشان بود آشکار سازد و مورد تشویق قرار گیرد .

بنان در سن یازده سالگی اولین درس آوازی خود را از زنده یاد مرتضی خان نی داوود فرا گرفت و سپس در سن سیزده سالگی به تکمیل ردیف های آوازی خود نزد اساتیدی همچون میرزا طاهر زیاء الذاکرین و ناصر سیف ، پرداخت . آشنایی کلنل علینقی وزیری با بنان چند سالی قبل از وقایع شهریور 1320 اتفاق افتاد که منجر به معرفی وی به عنوان معاونش در مدرسه موسیقی گشت . در سال 1321 یعنی دو سال پس از افتتاح رادیو در چهارم اردیبهشت 1319 به رادیو تهران دعوت شد و آوازهایی را با اساتید زمان اجرا نمود .

در همین سالها بود که با همکاری حسین خان گل گلاب و روح الـ... خالقی در استودیو رادیو ، سرود جاودانه " ای ایران " را که همزمان با بحبوحه های جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط قوای روس و انگلیس بود اجرا کرد که در آن حس میهن پرستی و وطن خواهی بی سابقه ای موج میزد و هنوز هم با گذشت قریب 60 سال از اجرای آن ، جذابیت و تاثیر معجزه آسایی بر روح آدمی دارد .

بنان در سال 1336 در نتیجه تصادف موحشی که در جاده کرج روی داد مجروح شده و چشم راستش را از دست داد و برای مصون ماندن چشم دیگرش به اروپا مسافرت کرد و مدتی تحت درمان قرار گرفت .

از آثار ارزشمند و به یاد ماندنی بنان می توان به بهار دلنشین  گلهای رنگارنگ برنامه شماره 224 ث با مضمون " آمد اما در نگاهش آن نوازشها نبود " و گلهای رنگارنگ 254 با اجرای خانم مرضیه و بنان با مضمون "بوی جوی مولیان آید همی " ، ناله بی اثر گلهای رنگارنگ 149 با اجرای بنان و مرضیه ، نوای نی ، کاروان گلهای رنگارنگ 217 ب با مضمون " همه شب نالم چون نی که غمی دارم ، دل و جان بردی اما نشدی یارم " ، گلهای رنگارنگ شماره 173 به مناسبت درگذشت شادروان ابوالحسن صبا ، گلهای رنگارنگ شماره 210 ب با مضمون " آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا " ، گلهای رنگارنگ شماه 252 با مضمون " همراه خود نسیم صبا می برد مرا " که یکی از بهترین آثار زنده یاد کلنل علینقی وزیری و رهبری ارکستر زنده یاد روح الـ... می باشد که در نوع خود بی نظیر است ، اشاره کرد .

از استاد بنان آهنگهای ضربی بسیاری نیز موجود است و هنرش را گواهی می کند که از جمله آنها می توان به الهه ناز از اکبر محسنی و آثاری از نصرالـ... زرین پنجه اشاره کرد .

بنان تقریبا پس از سال 1345 کم کم از خوانندگی فاصله گرفت و بیست سال آخر عمرش را در کنار همسرش پریدخت خانم با گل و شعر و موسیقی گذراند و سرانجام در 8 اسفند 1364 چشم از جهان فرو بست و در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد .

 

 

/ 0 نظر / 4 بازدید