تخریب دیوار برلین

روزشمار

باپایان گرفتن جنگ جهانى دوم ، نیروهاى متفقین آلمان را به چهار قسمت تقسیم می کنند و در این بین برلین پایتخت آلمان نیز به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده و برای جلوگیری از مهاجرت گسترده مردم از شرق برلین به
غرب، رهبران دو کشور اتحاد جماهیر شوروی و آلمان شرقی ( نیکیتا خروشچف و اریک هونکر ) در مسکو تصمیم به ایجاد دیوار حائلی به دور قسمت غربی برلین می کنند و در نیمه های شب 12 آگوست 1961 نیروهای آلمان شرقی حدود 30 مایل از مرزهای مشترک را با سیمهای خاردار مسدود کرده و بعد از 3 روز یعنی در 15 آگوست همان سال ، شروع به ساخت دیوار می کنند .

ساخت دیوار حائل تحت تدابیر شدید امنیتی و ماموران مسلسل به دست برای جلوگیری از اخلال در کار ساخت آن آغاز شده و تا پایان همان سال ، گسترش چشمگیری می یابد و سیمهای خاردار بسیاری نصب شده و به جریان الکتریکی قوی متصل می شوند . بر روی دیوار نیز سیمای فراوانی کارگذاشته شده و برجکهای مراقبت فراوانی برای کنترل اوضاع ساخته ایجاد می گردد .

دیوار برلین ، به طول کلی 155 کیلومتر و ارتفاع سه و نیم متر ، که 45 کیلو متر آن از وسط شهر می گذشت و مدت ۲۸ سال ساکنان شرق و غرب این شهر بزرگ را از هم جدا کرده بود سرانجام 15 سال پیش در چنین روزی به دست مردم خشمگین آلمان تخریب شد . دیواری که هر ساله بر تعداد قربانیان خود که قصد عبور به سمت غربی آن را داشتند می افزود .

همکنون قسمتی از دیوار برلین و برجک مراقبت بین مرز مشترک دو آلمان که دست نخورده باقی مانده ، تبدیل به موزه ای شده است و هزار و پنجاه عدد صلیب نیز به منظور بزرگداشت افرادی که بین سالهای 1961 تا 1989 هنگام عبور از دیوار کشته شده اند ، نصب شده و جهانگردان بسیاری را به سوی خود می کشد . تکه های دیوار برلین اکنون در خانه های مردم آلمان به عنوان یادگار نگه داشته می شود و سمبل مقاومت ، پایداری ، اتحاد و نشانه فروپاشی نظامهای کمونیستی برای آنان است .

عکس : خبرگزاری پارس

 

 

 

/ 0 نظر / 132 بازدید