آهنگ زیر خاکی شماره 6 - دهه 60

 روزنوشت

تا چندی پیش سایتی به نام " صدای کودکی من " در فضای مجازی وجود داشت که پر بود از صداهایی که به نوعی کودکی هایمان با آنها شکل گرفته بود ...

دیالوگهای ماندگار و آهنگ تیتراژ سریالها و کارتونهای قدیمی، اخبار پیروزی رزمندگان در جبهه های جنگ، صدای شخصیتهای کارتونی، بزرگان و سیاستمداران، موسیقی ها و آهنگهای قدیمی، همه و همه جزئی از این نوستالوژی ها بودند .


در این بین اما گاهی آهنگی آپلود می شد که گذشت زمان آنها را در گوشه ای کنج از ذهنمان به فراموشی سپرده بود. مثلا آهنگی که نماهنگش در سالهای پایانی دهه 60 توسط 3-4 تا پسر بچه به زیبایی و ظرافت تمام اجرا شده و به کرات از برنامه کودک پخش گردید. نماهنگی که روایت از فرزند شهیدی داشت که سراغ پدرش را از گنجشک و ماه و ستاره میگرفتگرچه به دلیل شرایط سنی ام در آن سالها هیچ گونه احساسی نسبت به شعر و آهنگ این ترانه نداشتم ولی امروز تمامی احساسات غریبی را که از این آهنگ می گیرم شاید در باز نشر کامنتهایی که در زیر آن پست نگاشته شده بود ، خلاصه شود ...


گنجیشک ناز و زیبا ، که میپری اون بالا
بال و پرت به رنگ خاک ، دلت مهربون و پاک
به من بگو وقتی که پر کشیدی ، بابام رو تو ندیدی ؟
دیدمش از اینجا رفت ، اون بالا بالا ها رفت
پیش ستاره ها رفت ، یواش و بی صدا رفت
...
ستاره آی ستاره ، پولک ابر پاره
خاموشی و می تابی ، بیداری و چه خوابی
به من بگو وقتی نور پاشیدی ، بابام رو تو ندیدی ؟
دیدمش از اینجا رفت ، اون بالا بالاها رفت
از اون طرف از اون راه ، رفته به خونه ماه
....
ماه سفید تنها ، که هستی پشت ابرا
نقره نشون کهکشون ، چراغ سقف آسمون
به من بگو وقتی که نور پاشیدی ،بابام رو تو ندیدی ؟
همینجا پیش من بود ، نموند و رفت زود زود
اون بالا بالا ها رفت ، بابات پیش خدا رفت
...
خدا چه مهربونه ، پیش بابام می مونه
گریه نمی کنم من ، که شاد نباشه دشمن

  

Download

 
×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××× 

 

سینا
وقتی که بچه بودم پدرای زیادی را دیدم که موقع رفتن به جبهه از بچه ها و خانواده هاشون خداحافظی می کردن وقتی بزرگتر شدم این تصاویرو توی تلویزیون دیدم ولی هیچوقت عظمت کار اونارا نفهمیدم تا اینکه خودم ازدواج کردمو خدا بهم یه پسر داد حالا اگه یه روز بخوام از اونا جدا بشم اگه فقط یه روز بخوام به یه ماموریت کاری برم اونوقته که با خودم فکر می کنم خدای من اونا کی بودن و چه روحی داشتن.

 

بی نام
من خیلی با این آهنگ ارتباط بر قرار میکنم . بعضی از ما پدرانشون را در اون سال ها از دست دادن و بعضی هم مثل من کودکیمون با انتظار کشیدن برای دیدن پدر گذشت.

 
bahar
این آهنگ تمام کودکی من بود.
وقتی‌ ۹ سالم بود این نمایشو توی مدرسه اجرا کردیم.من ماه بودم...
نمیدونم اون روز چند نفر دیگه مثل من اشکهاشونو قایم کردن که دشمن شاد نشه، ولی‌ امروز به جای همهٔ اون سال‌ها گریه کردم.

 
علی مرادی
چه دنیای اسرار آمیزی است دنیای اشک.


 
saeed ad
یادمه یه روز معلممون شغل پدرهامونو داشت میپرسید نوبت به یه دانش اموز که رسید اون گریه کرد ...

 

مرتضی 1364
من یه فرزند شهیدم
همیشه پیش خودم میگفتم چرا بچه های همسن من پدر دارن من ندارم ولی هیچ وقت حسرت نداشتنش رو نکشیدم ولی باور نمیکنید هنوز که هنوزه نمیدونم پدر یعنی چی نمیتونم تصورش کنم،نمیدونم باید چجوری با فرزندم باشم،باور کنید این آهنگ وقتی گوش میدادم میفهمیدم پدرم شهید شده ولی اشک نمیریختم اما حالا که دوباره گوش دادم اشکهام اصلا بند نمیاد اصلا دوست ندارم این آهنگ تموم بشه ...


 
shana
از اول تا آخرش گریه کردم.خیلی دوست داشتم دوباره آهنگش گوش بدم.ممنون


 
moshtaba1366
کدوم دهه شصتی میتونه این آهنگ رو گوش بده و گریه نکنه ؟؟؟؟
وقتی این آهنگ رو گوش میدادم میرفتم تو زیر زمین خونه مادربزرگم و توی تاریکی زار و زار گریه میکردم تا کسی اشکامو نبینه.بعد از مدتها که دوباره این آهنگ رو گوش دادم بی اختیار توی تاریکی سرمو روی پام گذاشتم و با همون صداقت کودکیم گریه کردم.گریه کردم.گریه کردم.


 
فطرت
اون زمان که این آهنگ از تلویزیون پخش میشد من کلاس چهارم دبستان بودم و پدرم به دلیل سکته قلبی تو بیمارستان بود. هرچندتا 14 سال بعد پدرم در قید حیات بود ولی این آهنگ منو به حال و هوای اون موقع برد که ناخوداگاه اشکم سرازیر شد.روح همه ی پدرها شاد.


 
سینا
عالی بود مرسی مرسی مرسی.عجب حس غریبی!!! چقدر خاطره انگیز! چقدر باهاش گریه کردم. می ترسم زیاد گوش کنم و اون حس غریب ازم گرفته بشه.


 
افتخار
الان برا بار بیستم گوشش دادم تصویراشم داره جلو چشمم رژه میره


 
nadoorka
واقعا این آهنگها اینقدر قشنگن !؟ یا خاطره هاشون قشنگشون کرده ؟ به هر حال اشک من رو که در آورد.


 
جعفر کارون
گریه نمیکنم من که شاد نباشه دشمن... ولى من کلى گریه کردم به یاد باباهایى که تو آسمونن. این آهنگ بدون شک یکى از معدود آهنگهاییست که نسل سومیها، با هر مرام و مسلکى که اینروزها دارن دورش جمع میشن و به یاد همدلى هاى گذشته و از دسترفته از ته دل گریه میکنن. از دوست عزیز که این اهنگ رو در اختیار بقیه قرار داد شدیدا تشکر میکنه، انشالله اجر شما با باباهایى که تو آسمونن...

 
robin
عالی... وقتی بچه بودیم غم بود ولی کم بود...

 

 

فاتحه برای تمامی پدرانی که به خاطر ما آسمانی شدند

 

/ 0 نظر / 628 بازدید