سفر شیراز 3 - نارنجستان قوام

سفر شیراز 3

گفتیم که ارگ کریمخان زند را با خاطرات تلخ و شیرین گذشتگانش ، به حال خود رها کرده برای صرف نهار رفتیم  ....

پس از صرف نهار در خانه معلم و کمی استراحت قرعه بازدید به نام موزه نارنجستان قوام و خانه زینت الملک قوامی افتاد.

با استفاده از نقشه ای که از قبل تهیه کرده بودیم شناسایی مسیرها بسیار راحت بود و نهایتا با یک مسیر تاکسی در مقابل موزه نارنجستان قوام پیاده شدیم و این بار نیز با مشاهده سیمها و کابلهای برقی که با زیبایی غیر قابل وصفی از مقابل سر در آن آویزان شده بود، بسیار مسرو شده و بسی لذتها بردم !!!

     

سر در ورودی موزه


پس از پرداخت وجه بلیط و ورود به حیاط موزه که در مالکیت دانشگاه شیراز است چنین نمایی خواهید دید :

     
                 

 

باغ قوام که امروزه به نام موزه نارنجستان مشهور است مابین سالهای 1257 تا 1267 و دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار توسط " علی محمد خان " یا قوام الملک دوم و پسرش محمد رضا خان در زمینی به مساحت 3500 متر مربع و زیربنایی برابر با 940 متر مربع احداث شده است.

 

 ناصرالدین شاه قاجار

 

 نمای کلی

 

باغ قوام در دوران قاجار ، بیرونی بوده و با اندرونی آن ، خانه زینت الملک قوامی که با فاصله یک کوچه از هم در ضلع غربی اش قرار دارد توسط دالانی زیر زمینی در ارتباط بوده که بخش بیرونی برای برگزاری جشن ها و تشریفات و بازدیدها و پذیرایی از میهمانان کاربرد داشته است.


بخشی از کاشی کاری ضلع جنوبی

 

عمارت نارنجستان بعدها برای مرکز انستیتوی بنیاد آسیایی تحت سرپرستی پروفسور آرتورابهام پوپ خاورشناش شهیر امریکایی تخصیص و توسط دانشگاه شیراز به وضع آبرومندی مجهز و تعمیر گردید. در جریان انقلاب صدماتی به این منزل وارد می‌شود و ایوان قسمت شرقی آتش گرفته و تخریب می‌شود بطوریکه دیگر مانند اول قابل مرمت نبوده است.

      

نمایی از تزئینات سقف ، اتاق کار و مبلمان شخصی پرفسور آرتور

 

بعد از انقلاب همزمان با جنگ تحمیلی خانواده‌های جنگ زده در آنجا ساکن شده و باعث بوجود آمدن صدماتی می‌گردند .... امروزه بخش زیر زمین این بنا به موزه اشیای عتیقه تبدیل شده است که متاسفانه عکس قابل توجهی از این بخش تهیه نکردم ولی نکته اینجاست که ظروف چینی و سفال لعابداری که در این قسمت به نمایش درآمده حقیقتا هر بیننده ریز سنجی را مسخ می کند. چون تزئینات گل و تصاویر هندسی چنان با کیفیت و زیبایی ترسیم شده و چنان لعابکاری گردیده اند که گویی همین الان با پیشرفته ترین دستگاهای و بهترین کوره های پخت سفال ساخته شده اند .... و این هم از هنر مشرق زمین و چینیان باستان است ... که مهد چنین هنرهایی بوده است ...

  

ورودی موزه ( زیر زمین )

 

بخش زیر زمین ( عکس اینترنت )

 

گشت و گذار ما در مجموعه نارنجستان تقریبا پایان یافته و قصد دیدار از اندرونی  را نیز داریم اگر که غلامان و نگهبانان زینت الملک اجازه شرفیابی بدهند ....

 

/ 0 نظر / 87 بازدید