تاریخی سه ساله شد

روزنگار

امروز مصادف با سه رویداد مهم تاریخی است یکی امضای فرمان مشروطیت ، در گذشت قمرالملوک وزیری و سومین سالگرد تولد وبلاگ تاریخی است .

 

 

 

 از خون جوانان وطن لاله دمیده  دانلود

 

 

 

پیــــــام دوشم از پیـر می فروش آمــــــــــد

بنوش باده که یک ملتــــــــی به جوش آمد

برای فتــــح جـــــــــــــــــوانان جنگ جـــــــو

جامی زدیـم باده و فریاد نوش نوش آمـــــد

صــــــدای ناله عارف به گوش هر که رسید

چو دف به سرزدو چون چنگ درخروش آمد

 

صد و یک سال پیش در چنین روزی فرمان مشروطیت صادر در کاخ صاحبقرانیه به امضای مظرالدین شاه قاجار رسید . انقلاب مشروطه ایران یکی از بزرگترین انقلاب های تاریخ ایران است که منجر به تدوین قانون اساسی و افتتاح دارالشورای ملی ( مجلس شورای ملی ) برای نخستین بار در تاریخ ایران شد . انقلابی که با خون هزاران شهید آبیاری و به ثمر نشست .

عارف قزوینی شاعر و ترانه سرای دوران مشروطیت قطعه زیبای " از خون جوانان وطن لاله دمیده " را در عزای شهدای انقلاب ساخته و بعدها با صدای خانم اله و گلپایگانی و گویندگی روشنک ، در برنامه 246 گلهای رنگارنگ با نهایت زیبایی اجرا شد که به نظر من یکی از جواهرات ارزشمند برنامه گلها می باشد آهنگی که همکنون در وب می شنوید بند دوم همان اجرای اصلی ، آهنگ می باشد که با تغییرات جزئی به سمع می رسد .

 

مناسبت دوم درگذشت قمرالملوک وزیری است . من با قمر در زمان دانشجویی و با مقاله ای تحت عنوان " من مرده ام ، اما خاطره حیات هنری من نمرده است ! " که در هفته نامه مهر آن زمان چاپ شده بود ، آشنا شدم . این مقاله ، نامه قمر بود به مطبوعات که در سال 1332 پس از مرگ وی منتشر شد و کمتر کسی را می توان یافت که پس از خواندن آن متاثر نشود . باشد در مجالی دیگر متن نامه را برایتان بنویسم ..... روحش شاد .

 

و سومین مناسبت سه ساله شدن وب من هست ....

سه سال پیش در چنین روزی اولین مطلب وب را تحت عنوان " امضای فرمان مشروطیت " که در آن متن فرمان را هم نوشته بودم گذاشتم توی سایت و جالب اینکه قالب اصلی و لوگوی وب را در عرض هشت ساعت طراحی و آپلود کردم یعنی از ساعت 22 شروع کردم و ساعت 4 دقیقه مانده به 7 صبح اولین مطلب را نوشتم . در طول مدت سه سال تغییرات کلی در ساختار وب و قالب و لوگوی آن صورت پذیرفته که در حد امکان سعی شده است که از جذابیت ظاهری وب کاسته نشود . در طی یک سلسله پست ها ، در صدد تهیه عکس و گزارش و معرفی آثار باستانی ، مکانهای دیدنی استان های آذربایجان غربی و شرقی و در کل هر جایی که گذری داشته باشم ، هستم و در این راستا گزارش و عکس های زیبایی از خانه مشروطه ، موزه قاجار و مقبره الشعرای تبریز تهیه و در وب گذاشته ام و همچنین گزارشی هم از موزه ادبی استاد شهریار تهیه شده که در سالروز در گذشتش برای علاقه مندان به دیدن منزل مسکونی  استاد خواهم نوشت ...

 

/ 0 نظر / 5 بازدید