سفر ترکیه - کاخ اسحاق پاشا

 سفر ترکیه

تعطیلات خرداد امسال فرصتی پیش آمد تا سفر دو روزه ای به شهر ارزروم ترکیه داشته باشیم. دلیل این انتخاب هم در وهله اول خنکی آب و هوای آن در خرداد ماه به دلیل ارتفاع 1900 متری از سطح دریاهای آزاد بود و دوم خرید های تابستانی ....

طبق برنامه ریزی که انجام داده بودیم بایستی در ساعت 7:30 تا 8:00 در پایانه مرزی بازرگان می بودیم تا پس از واریز عوارض 1000 تومنی شهرداری و 25000 تومنی عوارض خروج از کشور به ازای هر نفر، از مرز رد شویم و روی همین برنامه نیز نصف شب راه افتادیم و حدود ساعت مقرر در مرز بودیم.

اما در زمان کنترل برگه ی عبور ( کاپوتاژ ) خودرو اعلام داشتند که چون این خودرو در طول کمتر از سه ماه از آخرین خروج خود ، دوباره قصد عبور از مرز را دارد، باید اظهارنامه سوختی برای خودرو پر شود و ممیز شرکت نفت نیز مبلغ 350.000 تومن بابت باک پر و با احتساب قیمت سوخت در ترکیه جریمه تعیین کرد که چاره جز پرداختنش نبود. ماجرا هم گویا از این قرار است که می خواهند با افزایش قیمت بنزین و کاهش فاصله قیمت آن با ترکیه ، جلوی قاچاق سوخت را بگیرند که تا حدودی می تواند کارساز باشد.

 به هر حال پس از عبور از مرز با انبوه کامیونهایی مواجه شدیم که در دو ردیف و به طول تقریبی 5 کیلومتر در صف ورود به ایران بودند.طبیعت مسیر
 

در سفر قبلی گفتم که بنایی به اسم کاخ اسحاق پاشا در شهر Doğubeyazıt وجود دارد که به دلیل ذیق وقت امکان بازدید مهیا نشد ولی این بار فرمان ماشین رو به طرف جنوب شرقی شهر بایزید گرفتیم :

+

موقعیت جغرافیایی در گوگل ارث

پس از طی 3-4 کیلومتری رسیدیم به کنار کاخ والی استان بایزید به اسم " İshak Paşa Sarayı " و اینبار هم درب ورودی بسته بود. در مورد کاخ اسحاق پاشا می توانید به " گزارش سفر ترکیه 1 " مراجعه کنید. به هر حال از فرصت استفاده کرده و تعدادی عکس از بنا گرفتم :نمای سر در ورودی

در سمت چپ درب ورودی شیر سنگی نسبتا بزرگی مرا به تعجب واداشت ... البته نه اینکه هنر فوق العاده ای در طبعش به کار رفته بود ، بلکه متعجب از این بودم که چگونه این همه سال از دست دزدان و غارتگران در یک چنین محیط خلوتی جان سالم به در برده است. چه بسیار از این شیرهای سنگی که در ایران به دست بی وجدانان وطن فروش به سرقت رفته و هر از چند گاهی در گوشه و کنار جهان و موزه های اجانبه سر در می آورند :

 

کمی دورتر اما ، قبرستانی قدیمی نظرم را جلب کرد :

آنچه از این قبرستان دستگیرم شد این بود که افرادی که امروز در این خلوت و زیر خروارها خاک آرمیده اند شاید روزگاری از صاحبان و مقربان این قصر سلطنتی بوده اند و ناخداگاه دوبیتی باباطاهر عریان یادم آمد که گفته :

به گورستان گذر کردم کم و بیش      /      بدیدم حال دولتمند و درویش
نه درویشی به گوری بی کفن ماند      /      نه دولتمند برد از یک کفن بیش

 اما کمی آنطرفتر دو مسجد قدیمی وجود دارد که به سویشان می روم. در حال نزدیک شدن به مسجد هستم که از دوردست آخرین عکس رو از İshak Paşa Sarayı میگیرم : 

اما در مسیر و میان سنگلاخهای کنار جاده جنبنده ای چون برق میجهد و من بلافاصه عکسی میگیرم :

بعد از چکاندن شاتر، روی عکس گرفته شده در ویزور دوربین زوم میکنم و اون بنده ی پشمالوی خدا را می بینم :

 اسمش را نمی دانم چه بود ولی تا زمانی که من می توانستم ببینمش، همین طور مرا می پایید تا مبادا به قصد تناولش به سویش حمله ور شوم .

بنای بعدی که 200 متری از کاخ پاشا فاصله دارد به Ahmed-i Hani در زبان ترکی و به  Ehmedê Xanî در گویش کردی معروف است. 


آنچه از تابلوی نصب شده در درب ورودی بنا که به زبان ترکی نوشته شده بود دریافتم این بود که  شیخ احمد خانی ( 1707-1650 ) از فیلسوفان قرن 17 بوده و به چهار زبان ترکی ، کردی ، فارسی و عربی مسلط بوده است. 

 


 پرتره شیخ احمد خانی

دیگر فرصتی نمانده و باید هرچه زودتر راه بیفتیم تا سر موقع در ارزروم باشیم اما قبل از حرکت یک عکس هم از لانه ای درختی که برای پرندگان ساخته اند، می گیرم :

 

ادامه دارد ...

 

 

 

 

/ 0 نظر / 103 بازدید