درگذست پاپ

روزنوشت

" پاپ رهبر کاتولیکهای جهان درگذشت "

 

به گزارش رسمی خبر گزاری ها ‌" پاپ ژان پل دوم ( کارول یوزف وویتیلا )، رهبر کاتولیک های جهان و یکی از بزرگترین رهبران معنوی جهان معاصرو برجسته ترین حامی صلح و آرامش در میان
 ملل جهان در گذشت. واتیکان، مقر رهبری کاتولیک های جهان در ساعات ابتدایی صبح امروز طی اطلاعیه کوتاهی خبر درگذشت پاپ ژان
پل دوم را اعلام کرد. روحانی لهستانی الاصل که یکی از طولانی ترین دوره های رهبریکلیسای کاتولیک را به نام خود ثبت کرده در حالی درگذشت که از مدت ها پیش به نارساییقلبی و کلیوی مبتلا بود. وی سرانجام نیمه شب گذشته پس از مدت ها بیماری در اثرنارسایی قلبی درگذشت. درگذشت این روحانی بزرگ نه تنها جهان مسیحیت را در غم و اندوهفروبرد بلکه در میان سایر ادیان و مذاهب نیز با سوگ و تاسف همراه بوده است  " .

کارول یوزف وویتیلا در سال 1920 میلادی در نزدیکی شهر کراکو در لهستان به دنیا آمد.  وی دومین فرزند یک افسر بازنشسته ارتش و کاتولیکی مؤمن بود که در آن زمان بهشغل خیاطی اشتغال داشت.

دوران کودکی کارول در زادگاهش سپری شد و در سال1938، وی پس از خاتمه دوره دبیرستان در رشته ادبیات و فلسفه دانشگاه یاگیلونیان درشهر کراکو ثبت نام کرد . با هجوم ارتش آلمان نازی به لهستان و اشغال آن کشور درسال 1939، کارول وویتیلا همزمان با ادامه تحصیل در یکی از معادن سنگ در لهستان بهکار پرداخت .

پدر کارول در سال 1941 درگذشت و قبل از مرگ از پسرش خواست به رؤیایپدر جامه عمل بپوشاند و به کسوت کشیشی در آید.  چند ماه بعد، کارول وویتیلا دررشته الهیات دانشگاه ثبت نام کرد و همزمان به تحصیل در یکی از مدارس دینی پرداخت کهبه شکلی مخفیانه همچنان فعالیت داشت . در سال 1946 به مقام کشیشی رسید و سه سالبعد کار خود را به عنوان دستیار کشیش کلیسایی در کراکو آغاز کرد درسال 1958، کارول ویتیلا به مقام دستیار اسقف کراکو انتخاب شد و با مرگ سراسقفکراکو در سال 1962 به جانشینی وی رسید و در سال 1978 به عنوان رهبر کاتولیکهای جهان انتخاب شد . از جمله مهمترین حوادث دوران زندگی پاپ ژان پل دوم، سوء قصد به وی در ماه مه سال1981بود که در آن، مرد ترک تباری به نام محمد علی آقجا هنگام شرکت پاپ در مراسمدینی در میدان سن پیتر رم وی را هدف شلیک گلوله قرار داد و از ناحیه شکم و دست زخمیکرد.

نخستین مورد از مشکلات جسمی پاپ از اوایل دهه 1990 و با تشخیص ابتلای به بیماری پارکینسون بروز کرد . در ماه فوریه سال 2005، پاپ به علت دشواری تنفسی ناشی از ابتلا به آنفولانزا به بیمارستان انتقال یافت و دو هفته بعد، تحت عمل جراحیقرار گرفت و پزشکان برای کمک به تنفس پاپ، شکافی در گلوی وی ایجاد کردند.

پاپبرای نخستین بار در طول 26 سال رهبری کلیسای کاتولیک، به دلیل بیماری نتوانست درمراسم عید پاک سال 2005 شرکت کند و تصویر وی در حالی که در پنجره اقامتگاه خود ظاهرشد اما نتوانست دعای کوتاهی نیز ادا کند ، بسیاری از حاضران را به رقت آورد.

و سرانجام در شنبه شب دوم آوریل، کارول یوزف وویتیلا، پاپ ژان پل دوم، کوتاه مدتیقبل از رسیدن به سن 85 سالگی و پس از بیش از 26 سال رهبری کلیسای کاتولیک، در رمدرگذشت.

 

نوشته : مهران قاسمی

منبع : خبرگزاری آفتاب

لینک صفحه خبر

 

/ 0 نظر / 4 بازدید