عمارت چهلستون قزوین

روزنوشت

 

چند روز قبل ، فراغتی حاصل شد تا از بنای چهلستون قزوین بازدید کرده و عکس اندازی کنیم !

عمارت چهلستون قزوین در مهر ماه 1383 و همزمان با برگزاری کنگره میر عماد قزوینی به عنوان موزه خوشنویسی بازگشایی و مورد بهره برداری قرار گرفت . این بنا با مساحتی بالغ بر 500 متر مربع کوشک کلاه فرنگی شاه تهماسب صفوی بوده که در دو طبقه و با تالارها و اتاقهای کوچکی ساخته شده است .

عمارت چهلستون در یک روز زیبای پاییزی

مجموعه مرحوم حاج احمد صالحی ( خواهر زاده عماد الکتاب ) شامل دست نوشته های کتاب کمیته مجازات ، شناسنامه و رسم الخط عماد الکتاب و ... که در سال 1381 به رایگان هدیه موزه خوشنویسی قزوین شده نیز از آثار ارزشمند این موزه است . کهنترین اثر خوشنویسی موجود در این موزه متعلق به دوره سلجوقی است که سوره مبارکه حمد به خط کوفی بر روی پوست آهو نوشته شده است .

نقاشی های دیواری آن نمونه ای از هنر نگارگری مکتب قزوین است که شهرتی جهانی دارد . در این موزه علاوه بر آثار خوشنویسان قزوینی ، قطعات نفیسی از هنرمندان برجسته ایران همچون میر علی هروی ، سلطان علی مشهدی ، علیرضا عباسی ، ترابا ، محمد شفیع ، میرزا غلامرضا اصفهانی ، میرزا کاظم تهرانی ، میر حسین خوشنویس باشی ، محمد ابراهیم تهرانی ، میرزا اسد ا... شیرازی ، گلستانه ، درویش ، آقافتعلی حجاب ، احمد نیریزی ، محمد هاشم بغدادی و ... لوازم خوشنویسی ، مهر و اسناد تاریخی نگهداری و ارائه می شود که در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد است .

توضیحات : تاریخ بازدید روز جمعه 23 آذر 1386 بوده و عکس در روز دوشنبه 26 آذر 1386 توسط برادرم گرفته شده است .

 

/ 0 نظر / 5 بازدید